Andrej Babiš. Foto: MARTIN POLÍVKA / MAFRA / Profimedia

Vojtěch Razima: Deagrofertizace státu? Zapomeňte

Napsal/a Vojtěch Razima 3. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Jedním z hesel minulých parlamentních voleb vítězné koalice SPOLU bylo provedení deagrofertizace. Chvíli se zdálo, že to snad i myslí vážně. Loni v červnu tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula uvedl, že koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun. Pak ale neudělal naprosto nic. Ani „Babišova“ řepka z nafty nezmizela.

Slibovaná deagrofertizace se v podstatě smrskla na nepravomocné doměření daně ve výši 1,2 milionu korun firmám z koncernu Agrofert na dani za reklamu v konferenčním centru Čapí hnízdo.

Loni v červnu ministr zemědělství Zdeněk Nekula uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce, že koncern Agrofert by měl vrátit dotace ve výši až 4,5 miliardy korun.

Proto se sdružení Kverulant.org v říjnu zeptalo Nekuly, jak je s vymáháním daleko, a zjistilo, že ministr neudělal vůbec nic.

Nejen to. Nekula v roce 2018 coby předseda představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu schválil a pak i obhajoval poskytnutí státní podpory na pojištění pro dvě dceřiné společnosti holdingu Agrofert.

Podpora přitom byla určena jen pro malé a střední podniky, což Agrofert nebyl a není. Nekulu nyní vystřídal ve funkci Marek Výborný, jehož jedinou kvalifikací pro tuto práci je stranická legitimace KDU-ČSL.

O provedení nějaké deagrofertizace se naprosto nezmiňuje a novinářská obec se na toto téma už ani neptá.

Babišova „řepka“ v naftě

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu klasické pohonné hmoty zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání.

Fialova vláda počátkem března 2022 avizovala zastavení tohoto nesmyslu a následně sněmovna schválila vládní návrh změny zákona na ochranu ovzduší. Ve skutečnosti však byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot měli.

Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o šest procent oproti roku 2010, a to bez biopaliv nejde.

Proto jsme napsali všem senátorům a požádali je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit. To se však nestalo a šance, že biopaliva budou skutečně konečně zastavena, byla a je opět v nedohlednu.

V pondělí 25. dubna 2022 podepsal klíčový distributor nafty a benzínu, státní společnost ČEPRO, rámcovou dohodu na dodávky biosložky pohonných hmot s firmou PREOL z Babišova holdingu.

Předmětem smlouvy byly dodávky biopaliv vyráběných zejména z řepky olejky do konce roku 2023. Hodnota smlouvy je 6,4 miliardy korun (bez DPH).

Vedle smlouvy na nákup bionafty uzavřelo ČEPRO také dvě rámcové smlouvy na nákup biolihu (neboli bioetanolu) v hodnotě 1,4 miliardy korun (bez DPH). Stalo se tak o něco dříve, na přelomu března a dubna 2022.

Dodavatelé jsou dva, a to největší slovenský výrobce biolihu Enviral a český producent Ethanol Energy. Také v tomto případě na tom bude profitovat expremiér Babiš. Jeho Agrofert vlastní Ethanol Energy z 50 procent.

Pokuta za Čapí hnízdo

Finanční správa doměřila firmám z koncernu Agrofert na dani za reklamu v konferenčním centru Čapí hnízdo 1,2 milionu korun.

Podle berních úředníků 21 firem koncernu u společnosti Farma Čapí hnízdo nakoupilo za šest let reklamní služby za víc než 190 milionů korun.

Vyplývá to ze závěrů dohlídky, kterou na přelomu roku kvůli reklamě provedlo ministerstvo financí, informoval server iRozhlas. Doměření berní úředníci zdůvodnili tím, že „nebyla prokázána oprávněnost“ nákladů za reklamní plnění.

Rozhodnutí o doměření daně není pravomocné, firmy z Agrofertu se obrátily na Odvolací finanční ředitelství.

Deagrofertizace se prostě nekoná.


Vojtěch Razima byl zpravodajským důstojníkem Bezpečnostní informační služby a důstojníkem policejního útvaru Služba pro odhalování korupce (SPOK). Pracoval jako konzultant ve společnosti Deloitte a zastával i pozici bezpečnostního ředitele Komerční banky. V roce 2009 založil watchdogovou organizaci Kverulant.org o.p.s., kterou od té doby vede.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)