Ilustrační foto: přehrada Pařížov

Vodní zdroj pro Prahu a tisíce hektarů uschlých borovic. Podezření na artéské studně míří vedle

Napsal/a Robert Břešťan 31. srpna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Slepá ramena řeky Labe bývala kdysi rájem pro rybáře, lužní lesy v okolí byly plné vláhy a Jizera byl tok plný vody. Časy se ale mění. Už vloni Lesy České republiky oznámily, že jen v Polabí, v okolí Brandýsa nad Labem, na Kolínsku a Nymbursku, uschlo asi 111 tisíc borovic. Situaci nevylepšilo ani letošní, na srážky bohatší léto.

„Chřadnutí borových porostů se díky počasí zpomalilo, ale ne zcela zastavilo,“ říká specialista lesního hospodářství Lesů České republiky Ladislav Půlpán. Uschlé stromy se postupně odstraňují a plánuje se nová výsadba. Finanční ztráty Lesy ČR podle svého vyjádření vyčíslené nemají.

Tam se kořeny nedostanou

V souvislosti s rozsáhlou oblastí uschlých borovic v Polabí se objevilo podezření, že za problémem se spodní vodou mohou stát i hluboké artéské studně u Káraného, které ze širokého okolí „vytahují“ spodní vodu.

Káraný je druhý nejvýznamnější zdroj pitné vody pro Prahu i pro část Středočeského kraje, na rozdíl od ostatních zdrojů pitné vody pro hlavní město skutečně čerpá podzemní vodu. Souvislost s usychajícími borovicemi z posledních let ale Pražské vodovody a kanalizace, pod které zdroj vody v Káraném spadá, odmítají.

Už proto, že artéských studní je pouze sedm a vznikly už v roce 1914; od té doby už žádné další nepřibyly. „Domníváme se tedy, že přímou souvislost to mít nemůže. I proto, že studny jsou hluboké 70 metrů,“ upřesňuje mluvčí Tomáš Mrázek.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ani Lesy ČR hluboké vrty z problémů ve svých lesích v Polabí neviní. „To je otázka spíše pro specialisty hydrology. Svrchní vrstvy ale přišly o vodu spíše v souvislosti s počasím, respektive se srážkovým deficitem. Úbytek spodní vody je plošný,“ říká Ladislav Půlpán.

Podle hydrologa Jana Daňhelky z Českého hydrometeorologického ústavu je artéská voda od povrchu odizolovaná nepropustnou vrstvou a rostliny, respektive jejich kořenový systém, se na tuto vodu běžně vůbec nedostane.

„Tyto vrty čerpají vodu, která není k dispozici vegetaci,“ podotýká s tím, že usychající lesy v této oblasti souvisejí hlavně s nízkou hladinou toků, což je patrné zejména u řeky Jizery. Lokalita s tisíci hektary uschlých borovic se nachází právě – mimo jiné – poblíž soutoku Labe s Jizerou.

Miliarda na vodu v lese

„Spodní vody v této oblasti jsou obecně doplňovány infiltrací z vodních toků spíše než srážkami,“ vysvětluje Daňhelka. A právě Jizerou proteklo za sledované období posledních tří až pěti let nejméně vody od roku 1911, tedy od doby, co hydrologové tato pozorování zaznamenávají.

„Nevíme přesně, proč to je, ale oblast, kterou Jizera protéká, má velice pomalý režim podzemních vod. Jsou tam pískovcové formace, jimiž voda dobře zasakuje. Proto také tolik nereaguje na jednoleté sucho. Teď se ale takových suchých roků sešlo více a v píscích už není dost vody,“ říká hydrolog Daňhelka.

Lesy ČR přišly s ohledem na usychající lesní porosty po celém Česku s projektem Vracíme vodu lesu pro zadržování vody. Označují jej za největší takový plán ve své historii.

Za plánovaná opatření v následujících třech letech utratí přes miliardu korun. V lesích tak vznikají a vznikat mají stovky malých nádrží, mokřady, rybníčky, či meandrující potoky. Za první rok již šlo 230 milionů na zhruba sedmdesát opatření. Dalších 130 je rozestavěných a 150 v projektové fázi.

„Speciální vazbu mezi usychajícími borovými porosty a programem Vracíme vodu lesu nemáme, jde obecně o vytváření či obnovu vodních ploch v lese,“ podotýká Ladislav Půlpán.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)