Podnikatel Pecháček: "Jestli změny schválí parlament, budu muset po devatenácti letech ukončit podnikání." (Foto: archiv Tomáše Pecháčka)

Vládní „pomoc“ může řadu firem zlikvidovat. Místo přidání dostanou ještě méně než teď

Napsal/a Tereza Engelová 11. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vláda schválila změny covidové pomoci pro firmy a osoby samostatně výdělečně činné. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu se pomoc podnikatelům zjednoduší a zvýší. Jenže podnikatelé plánované změny nevidí zdaleka tak růžově, jak je vláda prezentuje. Zrušit se má totiž například program Covid – Nájemné. Nakonec tak řada podnikatelů dostane nižší podporu než doposud.

„Já nikdy v životě nebyl zaměstnaný, celý život se starám o sebe. Ale už nemůžu, už to dál nejde,“ zní zlomeně podnikatel Tomáš Pecháček. Majitel dvou donedávna prosperujících bowlingových center je na pokraji krachu.

„Nejsem z těch, kteří vloni v květnu brečeli, že uzavření jejich podniku je likvidační, dokonce ještě ani na podzim. A to přesto, že jsem za loňský rok z úspor musel dotovat uzavřené podniky částkou skoro 2,5 milionu korun. Zvládl jsem to,“ říká.

Rozhodnutí vlády o změnách podpory firem a OSVČ ze začátku týdne prý ale jeho byznys definitivně zlikvidují. Důvodem je plánované zrušení podpůrného programu Covid – Nájemné.

„Součet mých nájmů a poplatků za služby je 510 tisíc měsíčně. Dostával jsem podporu ve výši cca 170 tisíc. Což zdaleka nedosáhlo na slibovaných 50 %, protože poplatky za služby se nikdy nekompenzovaly. Teď, když podpora nájmu zmizí úplně, tak už skutečně nemám na uhrazení zmiňovaných částek kde brát,“ vysvětluje podnikatel.

Otevřený dopis vládě

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu by podnikatelům zrušení úhrady 50 % nájemného mělo vykompenzovat zvýšení kompenzačního bonusu pro OSVČ, který se má zvýšit ze současných 500 na 1000 korun denně pro podnikatele, kteří přišli o minimálně polovinu příjmů:

„Podmínkou pro získání zvýšeného kompenzačního bonusu bude pokles tržeb minimálně o 50 %. Nový systém přinese nejen rychlejší pomoc těm, kteří ji skutečně potřebují, ale hlavně více peněz pro poškozené živnostníky a podnikatele,“ uvedla k plánovaným změnám v pomoci vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová.

Právě Schillerová, ministr průmyslu Havlíček a premiér Babiš dnes ale dostali otevřený dopis od více než třiceti profesních organizací, které vládní návrh změn podpory podnikatelům ostře kritizují:

„Považujeme za zcela nepřijatelné, že bez jakéhokoliv vysvětlení vláda zahodila týdny práce, kdy jsme s panem vicepremiérem Havlíčkem v dobré víře vyjednávali program, který by se alespoň trochu přiblížil standardu úspěšných programů v zahraničí a jehož pomocí bychom omezili ty největší škody současné krize,“ píší signatáři.

Jednoduchost jako past

Celý systém se má podle vlády zjednodušit v tom, že podnikatelé nebudou muset vyplňovat několik žádostí zvlášť. Specializované programy jako Covid – Ubytování či Covid – Nájemné od 1. února končí a pomoc se bude poskytovat z jednoho plošného programu.

„Řada firem zaměstnance propustila. Když jim zbyl jeden, dva, tři, tak pro ně změny v podpoře budou znamenat významné snížení pomoci,“ říká majitelka pražské kavárny Dominika Záhorská. (foto: T. Engelová)

V jeho rámci se má zvýšit současná podpora na jednoho zaměstnance či spolupracující OSVČ ze 400 korun na 500. Tedy místo příspěvku na nájemné dostanou firmy o stovku víc na každého zaměstnance. Vedle toho má pokračovat program Antivirus a přibude také příspěvek 370 Kč pro lidi v karanténě.

„Vzhledem k tomu, že se mi podařilo udržet větší část zaměstnanců, tak by pro mě plánované změny mohly být přínosem. Ztracený 50 % příspěvek na nájem se mi příspěvkem na zaměstnance vyrovná,“ komentuje změny majitelka kavárny v Praze Dominika Záhorská.

Změna pravidel takříkajíc v půlce boje ale není podle ní fér: „Řada firem zaměstnance propustila a když jim zbyl jeden, dva, tři zaměstnanci, tak to rozhodně bude pro ně významné snížení pomoci,“ dodává.

Bez zaměstnanců, bez pomoci

To je i případ zmíněného majitele bowlingových center Tomáše Pecháčka: „Mám teď šest zaměstnanců, takže ze zbývajících dotačních programů nedostanu nic, co by mě mohlo zachránit,“ vysvětluje podnikatel, který během posledního roku musel propustit 19 lidí.

Vládou proklamovaný kompenzační bonus ve výši tisíc korun na den může čerpat pouze na jeden ze svých dvou podniků, takže u druhého podniku mu ani tato dotace s nájmem nepomůže. Jako na jediného jednatele podniku se na něj nevztahuje ani pomoc v programu Antivirus.

„Pokud plánované změny schválí parlament, budu muset po devatenácti letech podnikání ukončit,“ konstatuje Pecháček s tím, že celá situace se už výrazně podepisuje i na jeho zdraví: „Před Covidem jsme fungovali výborně, počty zákazníků nám rok od roku rostly. Měl jsem 25 zaměstnanců. Po roce je devatenáct let práce pryč.“

Kromě nízké pomoci vláda podnikatelům jako on znepříjemňuje situaci i tím, že vypsané programy jsou zmatečné a žádosti velmi složité. Tomáše Pecháčka popuzuje i způsob, jakým vláda pomoc prezentuje.

„Bez státní pomoci bychom zkrachovali dávno, ale prohlášení typu ‚Kalousek vám při krizi v roce 2008 nedal nic‘ jsou úplně zcestná, protože Kalousek nám nenařídil zavřít podnik! A pak slyšíte také ‚platíme 100% nájemného‘ nebo ‚někteří podnikatelé dostávají víc, než by si normálně vydělali‘, což je do očí bijící populismus, když stát proplácí pouze výdaje, a to jen některé,“ komentuje podnikatel prohlášení některých vládních představitelů.

Podobně zní i kritika profesních organizací ze zmíněného otevřeného dopisu, který odeslaly vládě: „Využití kritéria počtu zaměstnanců vytvoří velmi nerovnoměrnou úroveň kompenzací mezi jednotlivými sektory ekonomiky. Potrestáni budou ti nejefektivnější a ti, kteří investují do modernizace svých provozů, což je zcela v rozporu s proklamacemi vlády o budování země pro budoucnost.“

Systematická likvidace živnostníků

„Systematická likvidace živnostníků a drobných podnikatelů dostává další dimenzi, je to asi už poslední a definitivní rána do zad,“ říká o navrhovaných vládních změnách covidové pomoci podnikatelům ostravský kavárník Petr Pánek. (foto: Martin Straka)

S tím souhlasí i ostravský kavárník Petr Pánek. Podle něj jsou chystané vládní změny ještě větším paskvilem než dosavadní kompenzace. Situace je podle něj natolik vážná, že ji neváhá označit jako systematickou likvidaci živnostníků a drobných podnikatelů.

„Vnímám tyto navrhované změny jako definitivní ránu do zad. Proč? Za rozhodné období pro podporu se totiž bude počítat červen až září 2020. Jednak toto období muselo být hlavním zdrojem příjmů, a příjmy v posledním čtvrtletí roku 2020 pak musí být o 50% nižší než během onoho rozhodného období,“ vysvětluje Pánek. Je to podle něj výsměch podnikatelům, kteří se snažili během několika týdnů v létě a před Vánocemi, kdy mohli mít otevřeno, všemi možnými způsoby dohnat ztracené příjmy.

„Tři předvánoční týdny, kdy byly provozovny otevřeny, se všichni snažili vytěžit maximum – dávali slevy, prodloužili otevírací dobu, snažili se oslovit zákazníky prostřednictvím poukazů… Prostě se hodně snažili a u mnohých tržby převýšily či vyrovnaly obrat, ale nikoliv zisk za dva i tři letní měsíce dohromady. Znamená to, že i když musí mít teď zavřeno, na podporu nedosáhnou?“ nechápe navrhované změny provozovatel ostravské kavárny a kulturního centra Pant.

Jednou z mála věcí, kterou podnikatelé v nových pravidlech vítají, je případné zjednodušení procesu vyplňování žádostí o pomoc. Žádosti se musely dosud vyplňovat naněkolikrát a vyžadovaly hodně byrokracie, jako například úředně ověřené potvrzení od pronajímatele prostor.

Jak budou chystaná zjednodušení vypadat, však zatím není jasné. Nové nastavení pomoci pro podnikatele zatím neschválila Poslanecká sněmovna. Měla by ho projednat v nejbližších dnech.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)