foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Vláda opět obešla odborníky, ti kritizují možnost mejdanů

Napsal/a Robert Malecký 9. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Udělali si mezioborovou skupinu odborníků, ale nechtěli ji poslouchat. Skupina MeSES, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, ostře kritizovala plán vlády umožnit od pondělí setkávání 10 osob uvnitř a až dvaceti na venkovních akcích. Jak se o tomto plánu experti dozvěděli? Z tiskové konference vlády.

„Omezení shromažďování je jedno z nejúčinnějších opatření směřujících k omezení epidemie. Zabraňuje totiž setkávání lidí z jiných domácností v uzavřených prostorách, což je jeden z nejrizikovějších způsobů kontaktu. Tato změna bude mít na vývoj epidemie větší dopad než částečné otevření škol,” řekl člen skupiny Jan Kulveit. Skupina se obává zvýšení reprodukčního čísla R, což by znamenalo oddálení návratu dalších skupin do škol a pozdější otevření maloobchodu a služeb. „Nechápu, proč by měly mít soukromé večírky, oslavy a podobné akce větší prioritu, než školy, drobní živnostníci a služby.” dodal Kulveit.

Návrh na uvolnění shromažďování nebyl součástí žádných podkladů, které skupina obdržela. „Byli jsme, mírně řečeno, rozčarováni. Ministerstvo po nás chtělo vyjádření k zoologickým zahradám a k venkovním trhům, ty jsou ale ve srovnání s takovou změnou úplně marginální. Opatření jsou vzájemně provázaná, jedno ovlivňuje druhé a my se o takto zásadní změně se dozvídáme z médií. Je to jako když vám dají vybrat barvu potahů v autě, ale při předání klíčků jaksi dodatečně řeknou, že v něm nemáte pásy, ” shrnul situaci sociolog Martin Buchtík.

 

Náhledové foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Tisková zpráva ke změnám protiepidemických opatření od 12. 4. 2021
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)