screenshot ČT24, Vláda národních rohožek

Vláda národních rohožek, zrady a nevěry ministra Staňka a jak králíke a medúze tvoří Ústavu

Napsal/a Robert Malecký 7. července 2019

PSÍ UŠI. Čelní představitelé Vlády národních rohožek, premiér Andrej Rohožka Babiš a jeho pobočník Jan Rohožka Hamáček, se vydali do Lán. Pan prezident si tam o ně otřel boty. Potud je v Česku všechno v nejlepším pořádku, my se vydáme za dalšími tématy.

 • Tzv. červnový puč rozpoutala bitva o nejdůležitější ministerstvo v české úřední struktuře, o ministerstvo kultury. A samozřejmě o nejlepšího ministra ever ever, Antonína Staňka. Toho bitva coby renesančního čkověka lyrického ducha dohnala až k následujícímu výlevu:

O zradách a nevěrách v životě ministrově toho mnoho nevíme, zato vidíme, že současná vládní krize je velký ohňostroj marnosti a nezvládnutých ambicí. Staněk vůbec netuší, na jaké vidle si naběhl, když zjara kývnul na Zemanovu přátelskou prosbu, ať z Národní galerie vymete Jířího Fajta. O Janu Hamáčkovi by bylo škoda mluvit, ale pro úplnost analýzy sem patří rovněž; tak dlouho se do něho naváželi, že vlezl do vlády s Babišem, až se ukázalo, že to žádná Babišova vláda není. A do třetice Babiš: Chtěl být novým Baťou, ale koule vlastních problémů z něho učinila ráfka zájmů, které ve svém mikromanažerství není vůbec schopen dohlédnout. Cena bude vysoká a bude to jádro. Řečeno se soudruhem Ďatlovem: Zatím not great, not terrible. Ale teplota stoupá.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Mysleli jste si, že je Česká republika právním státem, kde vládnou zákony? To jste se ovšem šeredně zmýlili. S novým konceptem vlády souvislostí a atmosféry, které stojí nad zákonem, přišel Babišův poslanec Aleš Medúza Juchelka.

„To hřiště my nějakým způsobem vykolíkováno máme. Ale nemůžeme do jakkéholiv právního řádu zanést absolutně cokoliv a veškeré věci a různé tendence, které přijdou. Na to jednoduše myslet nemůžeme, my musíme prostě se chovat v rámci nějaké zodpovědnosti, slušnosti, ať už z hlediska délky nebo vlastně toho, co to přináší. Ty souvislosti jsou prostě vždycky větší, než je nějaký zákon. My se musíme dívat na to, jaká je atmosféra třeba v České republice.“
(Aleš Juchelka vykládá Ústavu, Český rozhlas Plus, 2. července)

Však už to známe z minula. Babišova další poslankyně a špicenkandidátka na ministryni spravedlnosti Taťána Králíke Malá zase nechápala, proč je nutné údajné podvody kolem Čapího hnízda vyšetřovat ausgerechnet teď, když je Babiš předsedou vlády. Navrhujeme proto drobnou změnu Ústavy, která by mohla nově znít třeba takto:

Hlava první

Článek 1

(1) Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana.

(2) Nad zákony v Česku stojí okolnostě, o jejichž aplikaci rozhoduje centrála Agrofertu.

 • Praha, která už má všechny stěžejní problémy vyřešeny, se pustila v souladu s programovým prohlášením „Čím hůř, tím líp“ do boje s motoristy. Máme málo parkovacích míst? Nevadí, ještě ubereme. Auta z města vyženeme a sousedům ze Středočeského kraje rovnou vyhlásíme válku.

„Nechceme, aby v centru parkovala auta lidí dojíždějících ze středních Čech. Auta mají jezdit po vnějších okruzích nebo zůstat na parkovištích P+R.“
(Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr, iDNES.cz, 6. července)

Pan náměstek Scheinherr automobil nevlastní, což ho zčásti omlouvá. Každopádně by mu někdo z jeho motorizovaných poradců mohl prozradit sladké tajemství, že Praha žádné vnější okruhy dokončené nemá a parkoviště P+R kapacitně nedostačují.

 • Do dopravní problematiky se ve svých posledních Čaulidech pustil i premiér Babiš. Představil revoluční službu, která posouvá e-Government v Česku o několik století vpřed, konkrétně ze 16. do 19. století.

Čili pokud je vám 500 let nebo tak nějak a máte ve svém žigulíku pevnou linku, uložte si pevnou na ŘSD. Jinak si samozřejmě nainstalujte Waze nebo Google jako normální člověk a neotravujte. Podepsána vaše e-Vláda 2.0, nazdar. Jako doplněk by mohl Babiš obnovit přesný čas 112 a program kin 145 a mají e-Government pořešen.

Tak klidnou mysl v kolonách, bude líp.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

13 komentářů

 1. Jan František napsal:

  Ani slovo o tom, co má Fajt vlastně na „svědomí“? Potom opravdu komplexní článek jak má být… . Ale snižování a urážky jdou panu Maleckému výborně. Skvělá novinařina.

 2. Tondach napsal:

  To je smutný čtení …. pomalý prezidentský puč pokračuje! A nikdo proti tomu nic nedělá…

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) čkověka? 2) Konecne to, co melo v novinach zaznit naplno uz davno – posmech. Diky, pane Malecky. Ja bych je nazval „toaletni papir“. 3) Tak co, volici Emana, uz jste konecne spokojeni? 4) Zajimalo by me, jakou formou dostal Stanek ten ukol od Emana. 5) Ted kdyz vime, ze Babise ukoluje Eman, Emana Putin, kdo ukoluje Putina?

 4. petrph napsal:

  Jen tak, že se ptám, když už se píše o puči, zamyslel se teš někdo (i v médiích) proč vůbec toho Staňka odvolávají? Jasně – teď každej kříčí, Zeman ho musí odvolat,protože, citace z Ustavy, kterou si každý vykládá jak chce (což teď zrovna neřeším)
  Jenomže, když půjdeme na začátek, proč vlastně Hamáček Staňka odepsal? Jak si pamatuju, tak Staněk vyhodil z funkce ředitele Fajta z Národní galerie. protože (dle zjištění kontroly) si z ní udělal soukromej byznys , ze kterýho si sám sobě vyplácel megaodměny. (ono toho bylo víc). Tudíž – legitimní důvod k odvolání tu byl. Jenže – na obranu Fajta se ozvali mediálně naší další umělci. A Hamáček, místo toho aby svého ministra podpořil tak se ho zbavil.. Dost hrubá chyba, se nechat ukřičet pražskou kavárnou, a jít s tím proti Zemanovi. Ale i naopak, Zeman si tuhle lahůdku, chránit Staňka proti kavárníkům nedá ujít
  Tudíž teď už se s tím nedá dělat prakticky nic, protože to už to už je pouze oblíbená hra velkejch kluků o tom kdo ho má většího..Nic víc, co by jako běžného člověka mělo zajímat–A dá se předpokládat, že Hamáček (resp. ČSSD) v oblibě lidí v ní spolehlivě prohraje.. I když třeba nakonec Zeman toho Staňka odvolá, podá to mediálně tak bravurně, že jemu budou lidi věřit-
  Ostatně, kdo si pamatuje,, kolik před 2 lety stálo ČSSD odvolání Babiše 3 měsíce před volbami – a jak tenkrát Zeman skrze to zesměšnil Sobotku, tak nechápe, proč se Hamáček pokouší o dosti trapnou reprízu

 5. Jméno napsal:

  Jak se dnes dělá „seriózní novinařina“? Stačí sledovat sociální sítě a z nich si poskládat „reálný obraz“.

  • PM napsal:

   Tak určitě, hlavně čau lidi Marka Prchala, to je opravdu reálný obraz, bože lidi proberte se.
   Mám silný pocit, že si nic jiného než autoritářského vůdce nezasloužíme, svobodu a pravdu nechápeme, morálka už není a hlavně pozor na tu pražskou kavárnu ta je opravdu nebezpečná. Tak trapné, nectí se pravidla a slušnosti je slabost.
   Ze světa, kde už vědí co je demokracie, je na nás velmi smutný pohled.

 6. Jan beránek napsal:

  Pane petrph,asi si tedy také pamatujete,že Sobotka pohrozil Zemanovi kompetenční žalobou a najednou šlo odvolání rychle.Takže ano ,Hamáček-stejně jako celá ČSSD je trapný-ale nejtrapnější jen ten,kdo si myslí že jedině on dokáže řídit naši zem.A přitom se o svojí moc bojí.

  • petrph napsal:

   V čem je chyba této Vaší úvahy – je nutné zvědět, že výsledkem kompetenční žaloby není potrestání obžalovaného ale pouze soudní vynucení si toho rozhodnutí. Pokud by jí i pan Sobotka podal, čekalo by se odhadem tak několik měsíců na rozhodnutí soudu – ani by se to nestihlo do tehdejších voleb. Což věděl Zeman, věděl to i Sobotka,
   (i další), takže poznámka o „hrozbě“ kompetenční žalobou bylo akurát a pouze mediální strašení směrem k voličům, bez většího afektu. Jak se pak ostatně ukázalo i u voleb…A taky v přímém přenosu, kde to byl Zeman, kdo Sobotku dokonale zesměšnil a ten radši z vedení ČSSD zdrhnul..

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Vy si myslíte, že Sobotka zdrhnul, já vím že byl tak znechucen současnou politikou, že se vzdal i poslaneckého příjmu a raději se živí mnohem méně placeným zaměstnáním.

    • petrph napsal:

     Víte, v tom co píšete, je bohužel podstata celého problému.
     Takže, akurát předseda vlády byl „znechucen současnou politikou, že se vzdal .,“
     A kdo jiný než premiér by měl mít pravomoc toto měnit? A kdo jiný než premiér po 4 letech své vlády by měl nést politickou zodpovědnost za to, že se za něj ta situace ještě zhoršovala.? Jenomže, jak jsem tu už několikrát psal, tak jedinou politickou zodpovědnost kterou takový vrcholný politik nese, že ze své funkce
     (nejen premiéra, ale i předsedy velké politické strany) odejde.. Nic víc..
     Ostatně, pokud se snad domníváte, že „..Sobotka se nyní raději živí mnohem méně placeným zaměstnáním“, tak se asi mýlíte.. Zkuste si progooglit čím se nyní pan Sobotka živí. Už podle té funkce se dá odhadnout, že bere víc než poslanec…Což by nebylo to nejhorší…

   • JB napsal:

    Každý máme jiný smysl pro humor, že ano. Mě napadá spousta případů, kdy byl Sobotka zesměšněn, nejčastěji asi sám sebou. Ale pokud myslíte přímý přenos mávání holí, tak tam zesměšnil Zeman především sám sebe.

    Podle mě to bylo jako vystřiženo z nějakého Troškova senofilmu. Při takové scéně by se nejspíše fanoušci tohoto žánru lámali v pase při pohledu na zuřivého staříka. Ale respektuji, že to toto je jen můj dojem a nikomu neupírám právo obdivovat Zemana i Trošku a zároveň jako vnímat hrozbu čaganem jako státvorný čin.

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Demoralizace českých politiků, počínaje hlavou státu, je na úrovni dosud nikde neviděné.

Přidávání komentářů není povoleno