Facebook ve vaší hlavě: vstup do virtuálního prostoru za dvě miliardy dolarů

Napsal/a Libor Stejskal 19. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Sdílet na facebooku obyčejné fotografie či videa z dovolené může být již brzy přežitkem. Blíží se doba, kdy budete své známé moci přenést do vzdálených míst či jim zprostředkovat unikátní zážitek, aniž by se museli zvednout od počítače.

Je to bezmála rok, co společnost Facebook koupila za dvě miliardy dolarů Oculus, výrobce zařízení, které si nasadíte na oči a s pomocí příslušného softwaru se ocitnete v trojrozměrném prostoru. Řada lidí si od té doby lámala hlavu, k čemu to vlastně Facebooku je.

Plány nyní na konferenci Code/Media v Kalifornii odhalil výrobní ředitel Facebook Chris Cox. Připomněl různá 3D videa, kdy díky zařízení Oculus Rift můžete třeba usednout do virtuálního kokpitu nadzvukové stíhačky či navštívit jurtu v Mongolsku.

Vy a Beyoncé

Na otázku, zda tedy běžný uživatel bude moci vytvořit virtuální realitu a pozvat do ní ostatní, Cox s úsměvem odpověděl: „Samozřejmě. Budete si ji vytvářet vy, bude si ji vytvářet zpěvačka Beyoncé…“

Hned tak to ale asi nebude. Cox se zatím nepouštěl do větších detailů, které s vytvářením virtuální reality souvisejí. Například je nutné zapojit celou řadu kamer, nehledě o docela náročné produkční práci.

Levné nebude ani zařízení Oculus Rift (zatím je stále ve stádiu testování). Zájemce si zatím mohl koupit jen vývojářskou (druhou) verzi za zhruba osm set dolarů, finální produkt by měl přijít na dvě stě až čtyři sta dolarů. Tuzemští prodejci zatím nasadili cenu osm tisíc korun s tím, že k dostání u nich Oculus Rift bude zhruba koncem roku.

Podívejte se, jak vypadá svět v Oculus Rift a co to s člověkem udělá.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)