Víc piva, víc flašek, jak rozeznat nespravedlivý proces a homosexuální chlípníci v rozhlase

Napsal/a Robert Malecký 29. července 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Doprostřed nejhlubší okurkové sezóny do Česka nakráčel přízrak 90. let v podobě rozsudku v kauze H-System. Do toho se ukázalo, že se průnik množin lidí s diplomem a osob ochotných i o půlnoci odpřísáhnout Babišovu nevinu začíná pomalu vyprazdňovat. Aktuálně se ustálil na počtu šestnáct, což je přesně počet ministrů Babišovy vlády. A tak si premiér třetího ministra kvůli diplomce už odstřelit nenechal, kde taky má furt brát ty lidi. Nyní k detailům.

  • Ještě rádi budeme vzpomínat na dobu, kdy Andrej Babiš sestavoval svou vládu. Teď jeho ansámbl expertů začíná vládnout, a tím pádem bohužel i mluvit.

„Pokud budeme platit vyšší platy, tak z toho bude profitovat státní rozpočet, protože to znamená vyšší daňové a sociální příjmy pro státní rozpočet.“
(budoucí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, iDNES.cz, 26. července)

Protože má paní budoucí ministryně ekonomické vzdělání z prestižní London School of Economics, je třeba její převratnou teorii brát vážně. Nám přijde skoro stejně dobrá jako toto: „Pokud si budu kupovat víc piva, bude z toho profitovat náš domácí rozpočet, protože budu vracet víc flašek.“ Vyzkoušíme doma, co na to poví hlava rodinného rozpočtu, o rozvodu – promiňte – o výsledku vás budeme včas informovat.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Prudké emoce doprovázející kauzu H-System spolu s přetrvávajícími tropickými teplotami vyprovokovaly největší naše myslitele k vyjevení dosud skrytých tendencí.

„Musí být nějaká pojistka, že pravděpodobně ministr spravedlnosti do toho bude moct vstoupit, odebrat soudní proces nějakému soudci a přidělit ho někomu jinému.“
(poslanec hnutí ANO Pavel Juříček ve vysílání Českého rozhlasu, 26. července)

V dalších rozhovorech pak Juříček bohužel svou myšlenku rozváděl, a odhalil tak pravý směr svého uvažování.

„Aby stát nebo nějaká autorita měla možnost zasahovat do evidentně nespravedlivých procesů nebo když jsou soudci nečinní. Není to o tom zasahovat do práva a nezávislosti soudcovství.“
(z vyjádření pro Echo24.cz, 27. července)

A jsme u toho. Frontální útok na nezávislost justice označím za nezasahování do nezávislosti justice – a jede se dál. Problém je samozřejmě i v tom, kdo by detekoval onen „evidentně nespravdlivý proces“. V demokratických společnostech postavených na dělbě moci mezi mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní je toto základním úkolem justice. Jinými slovy nikdo jiný než soud spravedlnost hledat nesmí. Snahy toto převrátit naruby jsou demontáží podstatných náležitostí demokratického právního řádu. A je nám líto, že to musíme říct, ale snaha vložit tuto pravomoc do rukou státu není nic jiného než příznak fašismu.

  • A zatímco poslanci za hnutí ANO likvidují demokratický právní řád, jiné barikády hoří jako obvykle u Českého rozhlasu. Bývalého referenta kultury v Praze 8 a nynějšího radního Českého rozhlasu Tomáše Kňourka rozpálilo doběla vysílání stanice Vltava, kde v jakémsi literárním pásmu zaznělo slovo penis.

„Alan Hollinghurst je podle mě homosexuální aktivista převlečený za spisovatele. Uvedené oplzlosti svědčí o úrovni společenského života Velké Británie, země, která je dobrovolně zaplavována tou nejodpudivější formou islámu, kdy do některých městských čtvrtí domorodci raději nechodí, ‚lidé‘ se asi z dlouhé chvíle polévají kyselinou a bodají nožem. Fakt, že je zde za slavného spisovatele vydáván chlípník, nelegitimuje Český rozhlas, aby takové prasečiny poslouchaly naše děti.“
(člen Rady ČRo Tomáš Kňourek na nejmenovaném dezinformačním webu, který se nesmí sdílet, 27. července)

Ano, hlavně ty děti. S odkazem na ochranu mravnosti našich dětí už se na světě staly ty největší prasárny, pokud to tak můžeme říct. Zdá se, že jsme ještě zdaleka nedosáhli dna. I když už jsme blízko.

  • Ještě než úplně skončíme (myslíme dnes, na Brixen nebo Sibiř je snad zatím stále brzy), musíme se svěřit s takovým hezkým historickým paradoxem. Analýzou složení Babišovy vlády jsme dospěli k jednoznačnému závěru, že po Karle Šlechtové teď bude odznaky hrdinům třetího odboje předávat esenbák z Pohotovostního pluku, ministr obrany Lubomír Metnar. Gratulujeme, to budou mít odbojáři jistě velkou radost. Pokud možno klidnou mysl.

Follow @malecak

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)