Vdova po Karlu Krylovi: Nezneužívejte odkaz mého manžela

Napsal/a Robert Břešťan 22. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Vdova po písničkáři Karlu Krylovi, Marlen Krylová, se ohrazuje proti zneužívání jména svého manžela pro nejrůznější kampaně protestních uskupení. Karla Kryla si pro svou propagaci „vypůjčilo“ například i již rozpadlé sdružení Islám v ČR nechceme s vymyšlenou citací o tom, že „svobodní občané mají právo zavírat vrátka před čímkoliv a komukoliv“. 

Fotografii Karla Kryla se stejným domnělým citátem zveřejnily například i Parlamentní listy. Stáhly ji až poté, co je k tomu prostřednictvím svého právního zástupce vyzvala Marlen Krylová.

Na jiných plakátech a pozvánkách na protestní akce se tvář Karla Kryla opakovaně objevuje například ve společnosti skupiny Ortel v pozvánce na jednu z chytaných demonstrací s textem „za odkazem Karla Kryla a zpěvem skupiny Ortel.“

Smyšlený pozdrav od paní Krylové

„Paní Kryl nechce, aby jméno Karla Kryla bylo využíváno k jakékoli politizaci. Jde o to, aby nebyl spojován s ničím, s čím by třeba nesouhlasil, když nikdo nemůže vědět, jak by o tom sám smýšlel,“ vysvětluje Tomáš Bejček z advokátní kanceláře Artpatent, který Marlen Krylovou v této věci právně zastupuje.

Krylova píseň Demokracie z roku 1993 zase posloužila tvůrcům videoklipu sdružení FreedomForEurope.eu k pozvánce na demonstraci „Demokracie rozkvétá“ na 17. listopad 2016.

Terčem zneužití trvající popularity Karla Kryla se přitom stala sama Marlen Krylová. To když moderátor demonstrace ze 17. listopadu 2015 na pražském Albertově prohlásil, že „dostal pokyn všechny zúčastněné pozdravovat od
manželky Karla Kryla, paní Marlen.“

„Tento vzkaz byl však smyšlený,“ říká advokát Bejček. Organizátoři po jeho výzvě nakonec přehrání videa se záznamem z demonstrace zablokovali.

Posíláme druhou várku

Omluvami zatím reaguje většina oslovených uskupení.

omluva Kryl

„Omlouváme se za neoprávněné využití osobnosti, jména, podoby a autorských děl Karla Kryla při propagaci veřejného shromáždění 17.11 2016,“ napsal FreedomForEurope.eu na své stránky a propagační video s Krylovou písní stáhl.

„Poprvé jsme se ohradili proti zneužití jména Karla Kryla sdružením Islám v ČR nechceme zhruba před půl rokem. Nyní rozesíláme druhou várku výzev,“ upřesňuje Tomáš Bejček.

Mezi adresáty jsou sdružení Národní demokracie, Aliance národních sil nebo Za naši kulturu a bezpečnou zem.

„Dopouštějí se porušování osobnostních práv. Zatím posíláme výzvy ke stažení a omluvě. Pokud by k tomu nepřistoupili, je tu možnost soudní cesty. Jde o účelovou snahu politicky profitovat z popularity osobnosti Karla Kryla,“ říká právní zástupce Marlen Krylové.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)