Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
screenshot ceskenoviny.cz,

Včera, dnes a zítra, v sobotu večer, v neděli ráno. Ministr Vojtěch jako tragikomická postava našeho osudu

KOMENTÁŘ. Plošná omezení kvůli koronaviru jsou zpátky. Přestože vláda počátkem června slíbila, že už žádná plošná opatření zavádět nebude. Od půlnoci ze soboty budou znovu povinné roušky na vnitřních hromadných akcích nad sto osob, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zakončil tak 24hodinový maraton, během něhož několikrát změnil názor. 

„Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky,“ řekl Vojtěch. Co už neřekl, je, že opatření vycházejí také z tlaku premiéra Andreje Babiše, který razí tvrdší postup, než Vojtěch původně plánoval.

Na osobě ministra Vojtěcha a proměn jeho postojů si můžeme celkem hezky ilustrovat, kdo vlastně v republice a dotčených resortech vládne. Nebo možná nevládne.

Obrázek vydá za tisíc slov, tady jeden je:

A nyní slovy: Uprostřed příběhu stojí tragikomická postava ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Ve středu po jednání s premiérem Andrejem Babišem oznámil, že do pátku zváží zavedení preventivních celostátních opatření proti šíření koronaviru.

Ve čtvrtek dodal, že je vyhlásí v pátek a platila by od pondělí. To bylo dopoledne. V podvečer už ohlašuje plošná opatření platná od soboty večer až neděle ráno. Kdo tedy vlastně vede ministerstvo zdravotnictví?

Otázka je to zdánlivě nadbytečná, snad trochu návodná. Už ve středu Babiš Vojtěcha káral, povolal si ho na kobereček. Vojtěch se rozhýbal, ale málo. Ve čtvrtek se rozhýbal trochu víc, ale zase dostal facku. Jsem nespokojen, vzkázal Babiš odkudsi od Hradce.

„V 18:00 bude mít pan ministr Vojtěch tiskovku, kde je už teď potřeba avizovat opatření, část bude platná od zítra (pátku), část od pondělí. Musíme na vývoj reagovat rychle,“ řekl Babiš.

Přeloženo – Vojtěch rychle nereaguje, to já reaguji rychle, Vojtěch poslouchá, co já řeknu. Od počátku, minimálně od středy, bylo zřejmé, že je to právě Babiš, kdo tlačí na přísnější režim. Nakonec si to i protlačil, on vládne, COVID má telefon na Babiše, ne na Vojtěcha.

Kde brát?

Ministr Vojtěch, věrný svému hudebně-zábavnému talentu, si pro obveselení publika zkouší různé historické role. Tu Antonína Zápotockého, který tak dlouho popíral měnovou reformu, až ji vyhlásil bez varování druhý den. Pro milovníky opravdových komedií se pak Vojtěch zhlédl v bývalém letním povodňovém pražském primátorovi Igoru Němcovi („Situace je nadmíru výtečná.“). Nabízí se i známá figura „kůl v plotě“.

Anebo je všechno trochu jinak a ministr svému rezortu prostě nevládne. Jednoduše musí poslouchat a šoupat nohama, když se baví starší. Ve slavné divadelní hře Ivánku, kamaráde je k tomu jisté expresivní přirovnání, kterému se z vrozené slušnosti vyhneme, ale praví se tam cosi o silných a silnějších psech.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Proč Babiš Vojtěcha neodvolá? Kromě personální bídy hnutí ANO i proto, že se Vojtěch v podstatě osvědčil. Je mírný, když je potřeba, podrží tašku, když je potřeba, nechá se na tiskovce slušně řečeno sjet („Řekněte jména, nebuďte slušnej!“) a svému šéfovi dá vyniknout. Když je průšvih, ochotně hází vinu tu na epidemiology, tu na hygieniky. Případně si posype hlavu popelem sám a omluví se za nedostatečnou komunikaci. Prostě ideál.

Samozřejmě, že by se další postavy ochotné hrát s Babišem konjunkturální divadlo našly. A je docela dobře možné, že právě teď sledujeme veřejný odraz takové zákulisní hry.

I Vojtěch se jistě rozhoduje na základě nějakých tvrdých faktů (nebo v to aspoň pořád ještě doufáme). Ty mu jistě někdo připravuje, předkládá. Když zvolil po středě pomalejší postup (za který ho Babiš vykrákal), jistě to bylo něčím podložené. Škoda je, že resort za téměř půl roku nebyl schopen předložit jasná kritéria, co se bude dít za jakých podmínek, jasnou cestovní mapu opatření.

Máme plán! Okénka!

Teď už víme, že nám vláda mnohokrát neříkala pravdu. „Neměli bychom se nechat strašit,“ řekl Babiš na adresu opozice na začátku června, když žádala informace, jak to bude vypadat, až se dostaví druhá vlna. „Nechápu, co od nás opozice chce, už to nebude nikdy plošné opatření.“

A šup, jsou tu plošná opatření.

Můžeme se tomu smát, můžeme se dokonce vztekat, že jsou náhubky zpět, ale to je zhruba tak všechno. Kromě tedy toho, že bychom se měli ptát znovu na to samé: Co bude, až přijde třeba třetí vlna, čtvrtá? Co když se nepodaří zkrotit druhou? Jaký má vláda plán? Chytrou karanténu? Opravdu? Věří tomu ještě někdo?

Plán má třeba ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. A teď poslouchejte dobře:

Čili okénka a poučení z krizového vývoje. Někde v hlavě, možná. Na papíře nic.

Vláda se neshodne ani uvnitř. Babiš sice požaduje přísnější postup než Vojtěch, ale znovuzřízení krizového štábu nechce ani jeden. O něm mluví jen ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Proč vede linie mezi stranami? Vycházejí z jiných informací? Je situace viděná z Letné jiná než o pár kilometrů níž proti proudu Vltavy Na Moráni? Nebo jde o ten červený svetr, který tak hezky funguje?

Podle Hamáčka se bude vláda v pondělí zabývat otázkou, za jaké situace by se činnost Ústředního krizového štábu obnovila. Podle Babiše ne: „Není důvod, zvládá se to zatím v rámci normálních zákonů, kompetence ministerstva zdravotnictví. Budeme o tom jednat.“

Rozuměj: zdravotnictví je naše, zahrajeme si to sami. Krizový štáb je vnitra (Hamáčkův), ten nepotřebujeme. Do věcné kompetenční debaty nám zasahují stranické třenice a běžící předvolební kampaň. Žebříčky oblíbenosti dlouhodobě ukazují, že na špici jsou ti, kdo jsou vidět. Takhle jednoduché to je.

Ale zpátky k ministru Vojtěchovi. Nemusíme mít v čele všech resortů ty nejlepší odborníky. Měli bychom je požadovat, jistě, ale jak jde čas s vládou Andreje Babiše, pomalu začínáme být vděční i za to málo. I Babišovi je dobře známo, že ministři nerostou na stromech. Přesto se ale nedovedeme ubránit dojmu, že by si republika na zvládnutí primárně zdravotnické krize zasloužila víc. Ale třeba to nějak dáme i tak a v nejhorším si zase něco ušijeme. Nebo stlučeme rakev.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Marek Loucký napsal:

  Nikdo si asi nedělal iluze, že se ANO pod vedením svého chlebodárce bude chovat jako standardní politická strana, nebo jak si říkají „hnutí“…zkrátka neplatíš, tak nepřepínej!
  Ale, že nedovede sehnat kompetentní lidi, je hazard s budoucností země. Bohužel jeho voliči si tuhle jednoduchou a zjevnou skutečnost neuvědomují a dál hlasují pro pouhý obraz politika a obraz politiky. Bohužel místo reálné politiky sledujeme její parodii a bude nás stát hodně úsilí ten bordel dát zase do pořádku, až jeho panování jednou skončí. Čím dříve, tím lépe.

 2. xxx napsal:

  Co s tím? To je snadné, nenoste roušky to dé doby, než Vás napomene policista apod… než s tím bude problém. Pokud do toho půjde každý, tak je naprosto unavíme. Oni nemají dost moci na to aby každýho hlídali.
  Pokud si každý nasadí poslušně roušku, tak bohužel…
  Např. Vlezu do autobusu a roušku sundám, nenesadím jí dřív než mě napomene řidič. Vlezu do krámu a nenasadím jí dřív než mě napomene ochranka, či paní na kase s rouškou, už se mi stalo, že měla tu drzost po mě vyžadovat roušku a sama jí neměla…

  • petrph napsal:

   Bejt Váma, tak to ani nezkouším. Jak to vidím v MHD sám, řidiči jsou tam v posledních měsících dost nas**aný – to nejen kvůli koro.. A na pasažéry bez roušky jsou (byli, dokud byl zákaz) vysazený dost, že si za nima došli dozadu a seřvali je jak oficíři na cvičáku. Což se ovšem týká případů když ten člověk projednou a napoprvé zapomněl. Ale chytit Vás takhle opakovaně, jak opět čekáte „na vyzvání“, tak Vás to asi „vysvětli“ doslova fyzicky…
   No a o zážitcích s ochrankou, ani nemluvě, ti se nepárají s nikým..už od začátku,,Těm stačí že vypadáte podezřele, a udělají Vám filcung, jako stbáci za starých časů

 3. Tondach napsal:

  Babiš je tragedií této země …. stejně jako jeden a půl milionu jeho voličů!

 4. Petr Kaminsky napsal:

  1) Nic noveho. Kazdy normalni clovek vi, ze tady vladne jen Babis/AgroFert. Vsechni ostatni z ANO jsou najati herci/stafaz/loutky. 2) Model „osviceneho diktatora“ nam tady nejak nefunguje. Protoze se z kozla stal zahradnik a ze zlodeje premier. Koblihozroutum to nevadi, dokonce jim to imponuje. 3) To volani po odbornicich je dost nebezpecna figura. Proc by mel byt ministr odbornik v dane problematice? Na to ma prece ministerstvo plne odborniku. Ministr by mel mit predevsim vizi, co by mel/chtel delat. Bohuzel u Vojtecha tam nejsou vubec zadne predpoklady pro rizeni cehokoliv – je to jen zpevak/pravnik, loajalni poskok. Nic vic. Proto je to pro Babise idealni podrizeny. Klidne se vsadim o celozivotni uspory, ze spolu s Babisem vydrzi az do konce tehle proklete (ne)vlady.

 5. LWO napsal:

  Maňásek Adam Vojtěch zase perlí! 🙁

 6. petrph napsal:

  Bohužel, bylo by dosti alibistické se spokojit s tím, že tou „tragikomickou postavou“ je ministr Vojtěch. Ve skutečnosti, při hlubší analýze zjistíme že tou groteskní postavou je dnes sama demokracie. A to tedy nikoliv „protože Babiš“, ale protože – jak už to řekl pan Baťa ve třicátých letech, demokracie právě krizové situace zvládat neumí.. Ta je dobrá právě na dobu klidu, kdy si mohou vládnoucí politici přerozdělovat vybírané daně.
  A když se podíváme co se děje i globálně, zjistíme, že se dnes svět řítí do podobného průšvihu jako byl nástup fašismu ve 30.letech, a covid19 je pouze jeden z faktorů…

 7. Blanka napsal:

  To je ale zase hezký článek. Normální člověk,který umí číst,snad dokáže pochopit, co platí …… Ale hodně lidí věří novinářům ty jejich úvahy. Za komunistů jste všichni byli zticha. Ale teď si užíváte. Češi jsou prostě nevděční a každý ví všechno nejlíp, hlavně novináři. To je elita národa!!!

 8. Sam napsal:

  Jak geniální jsou někteří Češi. S epidemií si nevědí rady miliony lékařů a vědců z celého světa. Nikdy nikdo něco takového nezažil – a hle zdatní Čechové, zdatní junáci vědí všechno, vědí že nemoc je neškodná, že je to výmysl české vlády, aby mohla šikanovat a ovládat lidi. Nemá být člověk pyšný na takové inteligentní krajany?

 9. Polášek napsal:

  Chtěl bych vidět někoho za zdejších chytrých jak by v nové neznámé situaci konal a rozhodoval.

Přidávání komentářů není povoleno