Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Válečný marketing á la Okamura: Pomáhat je správné, ale…

Napsal/a Jan Žabka 30. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Negativní příspěvky na jakékoli téma, a o migraci to platí stoprocentně, získávají větší pozornost uživatelů sociální sítě než ty pozitivní. Potvrzuje to i analýza stovky nejpopulárnějších příspěvků na téma migrace na českém Facebooku provedené HlídacíPes.org. A nepřekvapí, že ty „nejúspěšnější“ jsou z dílny Okamurovy SPD.

Souboj o pozornost, lajky a negativní emoce na českém Facebooku kvůli migraci z Ukrajiny má očekávatelného vítěze. Šéf SPD Tomio Okamura na odporu k migraci postavil celý svůj politický marketing a využívá k němu i Ukrajince prchající před válkou. Analýza stovky nejpopulárnějších „migračních“ facebookových příspěvků ale také ukazuje, kdo jako jediný dokázal Okamurovi svým dosahem na sociální síti konkurovat – veřejnoprávní Česká televize.

„Pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny je podle nás správně, ale pouze přiměřeně a na nezbytně nutnou dobu a po ukončení konfliktu na Ukrajině by se měli vrátit zpět budovat svou rodnou zemi,“ říká místopředseda SPD Radim Fiala na videu, které na svém facebookovém profilu sdílel jeho stranický šéf Tomio Okamura. 

Mezi všemi příspěvky na českém Facebooku na téma ukrajinské migrace za první měsíc válečného konfliktu získal právě tento nejvíc reakcí. Zatímco opozice nejen na sociálních sítích razila heslo „pomáhat uprchlíkům ano, ale ne na úkor ‚našich lidí‘“, zástupci vládních stran vyzývali občany hlavně k solidaritě a soucitu.

Okamura vs. Česká televize

Negativní příspěvky o migraci však získaly větší pozornost uživatelů sociální sítě než ty pozitivní. Vyplývá to z analýzy stovky nejpopulárnějších příspěvků na téma migrace na českém Facebooku provedené HlídacíPes.org.

Migrační téma na Facebooku z politiků jasně ovládl předseda SPD Tomio Okamura. Co do četnosti zmínek a dosahu mu konkurovala pouze Česká televize. Zatímco v analyzovaném datasetu stovky nejpopulárnějších příspěvků se většina stránek, ať politických či nepolitických, objevuje v maximálně třech případech, facebooková stránka Tomia Okamury je v analýze zastoupena šestnáctkrát a profily České televize dokonce jednadvacetkrát. 


Spoluautorkou textu je novinářka a studentka žurnalistiky Alžběta Mubeenová. Vychází z dat neziskové organizace MEMO93 a organizace Transitions s využitím analytického nástroje CrowdTangle.


V interakcích, tedy komentování, hodnocení a sdílení příspěvků, byl Okamura úspěšnější než ČT. Jeho profil za analyzované období a mezi vybranými příspěvky nasbíral téměř 150 tisíc interakcí, Česká televize „jen“ necelých 100 tisíc. Profily veřejnoprávní televize a stránka předsedy SPD pak celkem tvoří téměř padesát procent veškeré interakce mezi analyzovanými příspěvky. 

Pomáhejme, ale…

Mezi příspěvky České televize a Tomia Okamury je však podle očekávání výrazný rozdíl. Většina příspěvků veřejnoprávního média je zpravodajská, tedy informativní. Naopak příspěvky šéfa SPD, který se vůči migraci vymezuje dlouhodobě, jsou především názorové, ve kterých kritizuje kroky vlády v souvislosti s migrační vlnou.

Vůbec nejsdílenější Okamurův příspěvek je přepis reportáže Českého rozhlasu o uprchlících z Afriky a Blízkého východu, kteří se měli objevovat na polském hraničním přechodu nedaleko Korczowa, a údajně tak zdržovat příjem ukrajinských uprchlíků. „Pozoruhodná reportáž, stojí za poslechnutí,“ komentuje Okamura.

Ve sledovaném období jde však o ojedinělý příspěvek týkající se uprchlíků jiné než ukrajinské národnosti. Okamura, který dlouhodobě kritizuje především migraci z muslimských zemí, v případě kulturně blízkých Ukrajinců zvolil jinou strategii.

Zaznamenáváme velké množství zpráv od našich občanů, kteří mají v této souvislosti a vzhledem k velmi zadluženému státnímu rozpočtu obavy o udržitelnost našeho zdravotního systému, situaci na pracovním trhu, ve školství, bezpečnost a trápí je zdražování,“ píše Okamura v jednom z příspěvků. Jinými slovy staré známé „Ukrajincům pomáhejme, ale ne na úkor našich lidí“. Tohle heslo ostatně Okamura nepoužívá sám.

Obdobný způsob komunikace zvolil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš či europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. „Vláda by neměla upřednostňovat uprchlíky a Ukrajinu nad našimi občany,“ prohlásil Babiš v jednom ze svých facebookových videí. Tomu k vysokému počtu sdílení pomohl i fakt, že video do svého článku zahrnul i server iDnes (mimochodem z Babišova vydavatelství Mafra), který pak článek i s videem sdílel na svých profilech.

V jiném, tentokrát vlastním příspěvku, pro změnu nabádá k pomoci. Zdůrazňuje při tom ale, že myslet by se mělo především na „vlastní lidi“. I on přitom odkazuje na nespecifikované dopisy, které údajně dostává od občanů. 

„Chystejte peřiny“

Radikálních příspěvků, které migraci i v případě válkou zasažené Ukrajiny kompletně odmítají, bylo mezi analyzovanými příspěvky jen minimálně. Příkladem je příspěvek nedávno vzniklého politického sdružení Manifest.

„Chystejte peřiny, majetky a dcery pro ukrajinské Afričany a muslimy,“ píše hnutí na Facebooku. A přidává nepodložená tvrzení o tom, že zbraně zasílané na Ukrajinu končí podle údajných „zdrojů přímo z Kyjeva“ v rukou místní mafie a že vojenská podpora země povede jen ke zdlouhavějšímu a krvavějšímu konfliktu. 

V podobně kritickém duchu a s nepodloženými obviněními se k migraci vyjadřuje i nacionalistické hnutí Aliance národních sil. To kritizuje premiéra Petra Fialu, že údajně „souhlasil s přijímáním migrantů, kteří byli ze západních zemí vyhoštěni pro kriminální minulost“. 

„Chcete přijmout každoročně 50 tisíc migrantů, dávat jim sociální byty, živit jejich rozvětvené rodiny, nevadí vám ani jejich problematická minulost. Neberete žádné ohledy na české občany, děti, mimina, seniory,“ píše hnutí s tím, že uprchlíci údajně do Česka přinesou kriminalitu a nemoci. Opět bez důkazů.

Mezi sto nejpopulárnějších příspěvků na téma ukrajinská migrace se dostal také rozšířený hoax o tom, že si ukrajinští uprchlíci neváží jídla, které dostávají od humanitárních pracovníků, a že ho nesnězené vyhazují. Jak ukazuje analýza, paradoxně se nejvíce nešířil ve své původní podobě, ale již jako ověřená nepravda, na kterou upozornil web Manipulátoři.cz.

„Jídlo je vyhozeným jídlem ze supermarketu. Pod slibem zachování anonymity se nám podařilo zjistit, že se jedná o sklad rozvážkové služby Rohlík,“ píše web.

Právě tuto ověřenou verzi pak uživatelé Facebooku šířili nejvíce: Nenaskakujte na takové nesmysly, nesdílejte je a hlavně se nenechte odradit od pomoci našim ukrajinským přátelům,“ napsal k tomu například senátor Jiří Drahoš.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)