Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Před návratem Tálibánu Afghánistán v obavách opustila řada spolupracovníků spojeneckých vojsk i zahraničních ambasád. Do Česka evakuačními lety přiletělo 151 Afghánců. Foto: MARCUS YAM/ LOS ANGELES TIMES/ Profimedia
,

V Česku zůstalo 26 rodin evakuovaných afghánských tlumočníků. Hledá se pro ně bydlení

V České republice se rozhodlo zůstat 26 z celkem 33 rodin afghánských tlumočníků a dalších spolupracovníků české ambasády a armády, které se vloni v létě podařilo evakuovat z Afghánistánu dobytého zpět hnutím Tálibán. Nyní se Afghánci učí česky a někteří z nich již získali práci. Trvá však problém s hledáním bydlení.

Všech šestadvacet tlumočníků i členové jejich rodin získali v Česku azyl a vstoupili do Státního integračního programu.

„Se všemi již byl ve spolupráci s našimi sociálními pracovníky sestaven individuální integrační plán. Většina začala navštěvovat kurz českého jazyka ještě v pobytových střediscích a seznamuje se s každodenním životem v Česku. Integrační služby jsou zaměřeny na pět klíčových oblastí, kterými jsou bydlení, zaměstnání, vzdělávání a dále sociální a zdravotní oblast,“ vypočítává Jan Piroch, mluvčí Správy uprchlických zařízení, která integrační program zaštiťuje.

Část afghánských azylantů už i získala vlastní bydlení, další ale stále žijí v integračních azylových střediscích v Brně a Ústí nad Labem, některé rodiny zůstávají v pobytových střediscích v Kostelci nad Orlicí, Zastávce u Brna a v Havířově.

Byty pro větší rodiny

S hledáním odpovídajícího bydlení je ale problém. „Pevně věříme, že se nám brzy podaří sehnat bydlení pro všechny potřebné. Za další nabídky bydlení budeme vděčni, protože hledání nájemních bytů pro tuto skupinu osob na standardním trhu s nemovitostmi je i vzhledem k cenám a vícečetným rodinám, a tudíž potřebě větších bytů, poměrně obtížné. Přesvědčili jsme se o tom po oslovení desítek realitních kanceláří,“ říká Piroch.

Správa uprchlických zařízení proto vhodné byty i nadále poptává. Na základě předchozích výzev několik bytů nabídl například pražský magistrát, radnice Prahy 2 a 3 nebo Žďáru nad Sázavou.

„I na základě medializace se již několika jedincům podařilo sehnat první zaměstnání v ČR, většina z afghánských azylantů se však zatím připravuje především po jazykové stránce a s pomocí našich sociálních pracovníků a některých neziskových organizací usiluje o nostrifikaci dokladů o vzdělání,“ doplňuje Piroch.

Web iDnes.cz minulý týden mluvil s několika z těchto evakuovaných Afghánců. Podmínky v azylových střediscích jsou podle nich zejména pro mnohačlenné rodiny nevhodné. „Podmínky nejsou opravdu nic moc. Nechci celé dny sedět v pokoji a být smutný, ale venku to není o moc lepší,“ popsal jeden z mužů, který nyní přebývá ve středisku, které leží ve vyloučené lokalitě ústeckých Předlic.

Prchnout z Kábulu

Zájem o práci Afghánci mají, vědí však, že nejprve se musí naučit jazyk. „Účast těchto uprchlíků na kurzech je vysoce nadprůměrná,“ říká Jan Piroch.

„Teď je pro mě důležité se soustředit na češtinu. Kromě lekcí, které máme čtyřikrát týdně, se učíme také na pokoji, zkoušíme pochytit slovíčka i gramatiku, mluvíme spolu, pomáháme si. Až budu umět dobře česky, zkusím si najít práci. Mám vystudovanou ekonomii,“ popsal pro MF DNES čtyřiatřicetiletý Faisal, který v Kábulu osm let tlumočil pro české vojáky; nyní žije v pobytovém středisku v Brně.

Program umožňující pomoc překladatelům, kteří pracovali pro české síly působící na misích v Afghánistánu, a jejich rodinám, schválila česká vláda vloni na konci července, v době úspěšné ofenzivy hnutí Tálibán. Všichni vybraní, i členové jejich rodin, museli před svou evakuací projít bezpečnostní prověrkou. I díky tomu poté byly žádosti o azyl vyřízeny rychle.

Podle údajů ministerstva vnitra se do Česka evakuačními lety dostalo 151 Afghánců. Z nich 118 získalo azyl a 11 pobytové oprávnění, ostatní se ucházejí o víza v zahraničí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

65 komentářů

 1. Jana Piller napsal:

  … az budu umet dobre cesky, „zkusim“ si najit praci….
  dekuji, to staci

  • Jan Řezák napsal:

   Co se divíte. Vždyť je to tlumočník! Jestli těm našim hrdinům tlumočili takoví jazykoznalci, tak se nedivím, že je odtamtud s ostudou vypráskali.

  • Marie napsal:

   Ať jim seženou byty ti, kteří za ně tak orodovali, např. vojáci co byli v Afgánu – jak jim zachraňovali životy, nebo ta z těch Vlčích máků – už měla byty zajistit předem a né až teď. Věřím, že čeština je tak těžká, že to vzdají a budou pokračovat…

  • Helena Zemanová napsal:

   ….to nechápu, přece jsou práce, kde klidně může pracovat a česky mluvit nemusí a i ty ženy mohou být zaměstnané, jsou různé pomocné práce, ale proč ne a děti bych umístila do školek a jeslí a jak by se brzo naučily česky a bylo by a byty….no kolik našich lidí bydlí v nevyhovujících podmínkách v malých bytech? To mi nejde na rozum v čem je problém…..

   • sangre napsal:

    Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. Týká se to nejen jich, ale zejména vlády. Anglicky zřejmě umí, takže práce by se našla. Ale tlumočník přece nevezme práci dělníka.

 2. jarmila napsal:

  Poslat všechny do své vlastiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Martin napsal:

   pani jarmilo…tohle jsou lide, kteri pomahali nasi armade a tim padem jim ted v jejich vlasti, kam je posilate, hrozi nebezpeci, resp. je temer jiste, ze by je taliban zabil. Uvedomujete si, ze tu zcela verejne rvete, ze ty lidi chcete defacto poslat na smrt? Jste vazne tak blba, nebo vam to jen nedochazi a jste tak blba?

   • milan napsal:

    vaše starosti a poslanců plat,blbéj ste tady akorát vy.

   • Franta napsal:

    Jsou to vlastizrádci, tak se nemůžou divit, že s nimi bude jako s vlastizrádci nakládáno podle jejich zákonů

   • josef napsal:

    … ale paní může mít pravdu… Nevím jestli to víte, ale v tom Afghanistánu svého času působilo až 60 států – tedy 60 států proti jedinému Tálibánu… Má-li nastoupit jakási spravedlnost, tak pak je nutné to „rozpočítat (třeba podle tam nasazených vojáků, aby se každý „demokratický“ okupant spravedlivě podělil… To jsou ty konce těch ušlechtilých názvů typu Enduring Freedom, Resolute Support, atd., které tomu Tálibánu byly úplně jedno …

   • sangre napsal:

    Ani jsem netušil, jak jsem hloupý. Já původně myslel, že naopak naši vojáci jim pomáhali v jejich vlasti. A po odchodu jim nechali téměř všechny zbraně. Proč proti Talibánu nebojovali. Jejich hrdinství evidentně spočívalo v tlumočení někde v krytu.

 3. Ioda napsal:

  Jak cenám? Já si to zaplatit musím. Pokud mají běžnou Českou práci , za běžný plat, tak kde je jako problém…

  • Marta napsal:

   Hlavně pokud si to správně pamatuji ,dostali v průměru na člena rodiny 1 milion korun.To není zrovna málo.Když jim dají vše zadarmo,tak při velikosti rodin,zájem o práci mít nebudou.Dávky jim vystačí.

 4. Bohumír napsal:

  dejte jim zaměsnání a hypotéku na bydlení. musí si na to vydělat jako ostatní občané v Česku

 5. milanmid napsal:

  Dejte je bydlet k Šabatové a pirátům .Oni si je asi rádi vezmou k sobě do domu a bytu

  • Vaclav napsal:

   Ano at si je vezmou ti co je sem dostali, a to s plnou zodpovednosti.

  • veselý kaktus napsal:

   🙂
   to bych rád viděl, když např. pirát s dredy bartoš sám s rodinou bydlí v pronájmu, (protože vlastní bydlení nemají)?!

 6. Josef Mašek napsal:

  určitě obohatí kulturu a životy občanů v ČR

 7. sangre napsal:

  Já myslel, že pro ně hledají práci, a ono zatím nic. Takže bojovat za vlast se bojí, raději se budou válet někde v teple.

 8. Nicol napsal:

  Vážně? Pro tyhle afgánský vykořisťovatele sháníte byty?! Necháte je tady pracovat, bydlet, žít?.. Tohle není možný.. Co takhle spíše sehnat byty mladým lidem, žíjící v Praze od narození? Ne to ne, raději necháte vlastní občany, aby platili nekřesťanský nájmy, necháte je spadnout do dluhů, díky platům, které jim dáváte v životě nedosáhnou na hypotéku, ale těmhle čmoudům pomáháte. Proč se stát chová ke svým občanům jako k cizím, ale zatímco cizince zde vítá s otevřenou náručí?

  • sangre napsal:

   V komentáři se Vám vloudila chybička. Nechají je tady jen žíz a pobírat dávky. Pracovat pravděpodobně nebudou. Vsadím se, že česky neumí a překládat z angličtiny do paštunštiny bude těžko někdo potřebovat. Ale musíme jim pomáhat, vždyť pro NÁS pracovali.

   • A. S. Pergill napsal:

    Teoreticky by mohli sledovat cvrkot v Afghánistánu a překládat to do nějakého srozumitelného jazyka, ale o to bude zájem i z dalších států, kde překladatele mají své.

 9. Petr Majevský napsal:

  Tlumočníci česé ambasády a české armády se musí naučit jazyk?Co tam tedy překládali,když česky neumí?Opět jen snaha sem nacpat co nejvíc muslimských povalečů a budoucích teroristů!A občané opět mlčí a maximálně se ozývají na netu.

  • Jan Řezák napsal:

   Třeba naše „úpěchy“ v Afganistánu souvisely s kvalitou tlumočení.

  • Marta napsal:

   Zřejmě umí anglicky a tlumočili z paštunkého jazyka.Velitelé musí ovládat angličtinu.

   • Marta napsal:

    Oprava paštunského

   • Lida napsal:

    Tlumočili vojakum Aj z pastu ,urdu ,perštiny ,riskovali tim životy svoje i svých rodin ,nechápu nenávist vůči nim.

    • sangre napsal:

     Mám tomu rozumnět tak, že v Afghanistánu hájili naše zájmy, a proto jim musíme pomáhat. Mylně jsem se domníval, že naši a všichni ostatní vojáci jim pomáhali osvobodit jejich zem od muslimských teroristů. Ale schovávat se v teple je pohodlnější, než bojovat za svou vlast.

     • A. S. Pergill napsal:

      V 50. letech jsme přijali spoustu řeckých levičáků poté, co se jim nezdařila socialistická revoluce (jaká, bohužel, zvítězila u nás). Někteří tu jsou dodnes, resp. jejich potomci. Většinou se smísili s naší populací a děti jsou bilingvální, protože mají jedny dědečky a babičky, co mluví řecky, a druhé, co mluví česky. A i potomci těch, co se vrátili do Řecka využívají toho, že u nás může zadarmo studovat vysokou školu každý, kdo zvládne výuku v češtině, a jezdí studovat VŠ k nám.

  • Martin napsal:

   opravdu si myslíte, že čeští vojáci komunikují se spojenci česky? to jako vážně?

   • veselý kaktus napsal:

    jak vidíš, většina si myslí, že si myslí správně.
    a přitom vůbec NEMYSLÍ! 😀
    asi nemají čím…

  • Světlana napsal:

   Bingo!….možná Chcipl PES by mohli začít v Praze..

  • Pavel napsal:

   A o angličtině jsi už slyšel?

   • A. S. Pergill napsal:

    Jo, je možné, že proto se jim to podělalo pod rukama, když se domlouvali anglicky.

    • Pavel napsal:

     Co se ti „podělalo“ je jen tvůj problém, lžirgile. Důležité je, že v ČR umí řada lidí hovořit anglicky …. evidentně narozdíl od tebe.

     • A. S. Pergill napsal:

      Opravdu umí? To v podstatě neumějí většinou ani rodilí mluvčí.

     • A. S. Pergill napsal:

      Narážel jsem na to, že angličtina je hatmatilka neschopná vyjádřit řadu faktů a informací (v porovnání s češtinou, ale i třeba francouzštinou, němčinou atd., o esperantu ani nemluvě), což mohlo přispět ke zmatku ve velení.

     • josef napsal:

      … no ale tam až do toho úprku, útěku, fiaska,debaklu,katastrofy… (lze si vybrat co to bylo), nebyla zřejmě dobrá spolupráce v angličtině… Čili na schopnosti těchto „tlumočníků“ bych nespoléhal, když tedy zatím „skončili už u nás doma na dvorku“…

  • Dana napsal:

   to mne také dostalo,8 let překládali českým vojákům a nyní se učí česky?????

   • Pavel napsal:

    Další s nulovou představivostí a jazykovou vybaveností.

    • A. S. Pergill napsal:

     Uvědomte si laskavě, že v anglickém textu chybí řada informací, které jsou ve stejném textu českém (a dokonce tam musejí být; a platí to i pro další kontinentální jazyky). Což je z hlediska překládání dost problém (narazili na to patrně všichni, kdo se snažili odpovědně o nějaký překlad anglické beletrie). A není každý kongeniální s autorem té anglické verze, jako třeba byl Honza Kantůrek s T. Pratchettem (ale i třeba s R. E. Howardem.
     Angličtina má taky v průměru kratší slova a menší počet písmen (v porovnání s češtinou jednoznačně), což vede k vyššímu riziku, že překlepem vznikne smysluplný text jiného významu. V případě válečné situace nepostrádají takové překlepy jistý půvab 🙂

   • josef napsal:

    … no ne celých 8 let, ale celých skoro 20 let… Za tuto celou dobu se mohli od nich naši vojáci – tam v pozicích obránců míru, demokracie,právního státu, lidských práv a dalších a dalších ušlechtilých skutků, naučit i jejich domorodé řeči, aby rozumněli třeba jako Jiřík ve Zlatovlásce, protože ten pak na konci vyhrál… My jsme najednou uletěli – a to i přes tehdy plné letiště, a hrdá předsevzetí přišla vniveč…

  • veselý kaktus napsal:

   ne, že bych to věděl, ale dovolím si předpokl., že jim překládali DO angličtiny. (s češtinou už brzy nepochodíš ani na slovensku)! 🙂

  • sangre napsal:

   Máte pravdu, ale kde se ozýváte Vy? Zastřelit je přece nemůžene. Správná reakce je nevolit vládu patolízalů, ale strany, které chtějí naši zemi uchovat pro náš národ, a nezvou sem muslimské teroristy.

   • Josef II napsal:

    sangre,sdělte laskavě,kterou vládu patolízalů jste měl na mysli.Snad ne vládu našeho milovaného s.Babiše?Ta o tom v polovině minulého roku rozhodla,ne ta současná.

    • sangre napsal:

     Máte samozřejmě pravdu, dotáhla je sem minulá vláda. Jen mám obavy, že ta současná je k různým nezletilým třicetiletým plaváčkům bez dokladů ještě vstřícnější. Zejména piráti to jasně deklarovali.

 10. Petr Majevský napsal:

  Oprava:české ambasády…

 11. petrph napsal:

  Tak to je krásný případ eufemistického výrazu „..,hledání nájemních bytů pro tuto skupinu osob na standardním trhu s nemovitostmi je i vzhledem k cenám a vícečetným rodinám, a tudíž potřebě větších bytů, poměrně obtížné. Přesvědčili jsme se o tom po oslovení desítek realitních kanceláří,“ ..
  Ale to se přece vědělo předem, když se tvrdilo, že integrovat těch pár desítek našich spolupracovníků nebude problém.

 12. Durul Khán napsal:

  Velice mi nehraje fakt, že tihle lidé nemají práci, protože neumí jazyk. Co je to tedy za tlumočníky?!!! Proč sem implementujete potencionální členy zakuklených teroristických buněk? Nesnesla bych, aby tihle bydleli vedle mě. Jsou ohrožením naší bezpečnosti. Ať se vrátí, ideálně někam do muslimské země. A jo, vlastně, tam by neměli komu škodit. U nás mají volné pole působnosti díky pseudohumanitní vládě!!!

  • petrph napsal:

   Ale no ták, kdepak by se asi v Afghanistánu našli místní rodáci znalí bohatého českého jazyka? Pochopitelně nikde, tihle dokázali překládat pro naší armádu místní dialekty leda tak do basic english:)))

 13. A. S. Pergill napsal:

  Hlavně by měli konvertovat k ateismu.

  • Horymír napsal:

   Spíš budou prosazovat svoje nezadatelné právo na doširoka se rozléhající jekot muezina a stěžovat si na vyzvánění zvonů.

   • A. S. Pergill napsal:

    V takovém případě vykopnout. Klidně i zpět do Afghánistánu, ať si tam s nimi dělají co chtějí.

 14. karel napsal:

  Pouvažujte diskutující.Oni měli tlumočit ČESKÝM vojakum a tady se učí česky.

  • veselý kaktus napsal:

   tlumočili jim DO angličtiny!
   čeština je ve světě úplně na H***!

 15. Vlad napsal:

  Nadstardantně placení tlumočníci do češtiny neumí česky. To úplně stačí, jistě najdou uplatnění v armádě.

 16. vladimír napsal:

  at si je rozebere armáda a policie

 17. Martin napsal:

  Jak tu tak čtu ty komentáře, tak to vypadá, že většina lidí u nás myslí jen na sebe a lidi, kteří nutně potřebují pomoc a utíkají před válkou, by tu naprostá většina komentujících nechala chcípnout. To vypovídá dost o povaze každého z vás, co tu píšete tyhle náckovský nesmysly. Koukám, že si vůbec neuvědomujete, jak moc dobře na tom jako společnost jsme..pořád jen závidíte a nenávidíte.. Docela smutný. Moc by mě zajímalo, jak by se každý kdo tu píše tyhle nesmysli cítil/choval, kdyby se narodil v Afgánistánu. Nicméně to nezjistíme… tak nezbývá než doufat, že je to jen projev řvoucí lůzy a menšinový názor.. alespoň v to pevně věřím. I když po zkušenostech ze zahraničí vím, že my češi jsme docela nepřející a zakomplexovaný národ…budu doufat ve změnu..časem.

  • sangre napsal:

   A co vám brání si jich pár vzít domů a živit. A samozřejmě přiměřené kapesné. Asi jste spadl z jahody naznak. Armády desítek států jim pomáhaly porazit Talibán. Při odchodu jim nechali zbraně. A Talibán je za týden převálcoval. Zřejmě všichni tito hrdinové nemají zájem bránit vlast, ale chtějí se někde válet a mít se dobře.

  • petrph napsal:

   Ale houby. Když Vy to sám ženete z extrému do extrému. Někdo snad říká že „..by je snad nechal chcípnout“? To nikdo netvrdí, ovšem ta otázka jakou formu humanitární pomoci mají dostat už je taky důležitá. A protože může jít o statisíce lidí, tak je nutný vzít do úvahy aspoň prostou trojčlenku
   Takže, řekneme na straně jedné utečenecký tábor, . Dostanou tam nouzové bydlení, stravování, hygienu, potřebnou lékařskou pomoc. Ne víc, a ty náklady na jednotlivce nebudou velké..
   A druhý extrém, a ono to tak v tom článku stojí, „pro ně u nás hledání a zajištovaní nájemních bytů pro tuto skupinu osob na standardním trhu s nemovitostmi je i vzhledem k cenám a vícečetným rodinám, a tudíž potřebě větších bytů, poměrně obtížné. Přesvědčili jsme se o tom po oslovení desítek realitních kanceláří,“ .“ Ono je nutné ale dodat i to „zajištování“, protože to za ně pochopitelně bude platit stát.. Takže a že ty ceny komerční ceny nájmů si asi dovedete představit, krát počty těch rodin které z Afghánistánu utíkaji vemte si na to kalkukačku s dlouhým displejem ,
   No a pak se třeba můžete jít zeptat na sociálku, když třeba příjdete o práci, kolik dá Vám ?))

 18. martin napsal:

  nenasel sem zadnej pozitivni prispevek
  asi nasledek nenavisti zapocate 8.brezna 2013 umocnovane od 25.10. tehoz jaaaru

  • Horymír napsal:

   K čemuž je ale nejspíš donutil muzikální projev neortodoxního pěvce české národní hymny.

  • A. S. Pergill napsal:

   Je mi líto. Zkušenosti s muslimy jsou v tomto státě naprosto jednoznačně negativní. A snahu je nám sem cpát pod jakoukoli záminkou hodnotí většina lidí (a všichni normální) taky negativně. Tak se nedivte.

  • veselý kaktus napsal:

   to je věc názoru. já se domnívám, že tu nenávist „zažehl“ venca z ruzyně a později hradu…
   a plané sliby občanům, co naivně cinkali klíči od svého domu, bytu, chaty, zahrady, garáže, kanceláře… (a některým dnes už zůstal JEN ten klíč), který však klidně mohou hodit do kanálu…

 19. A. S. Pergill napsal:

  Možná ještě něco: I na našem území působí firmy, které mají vnitrofiremní komunikaci v angličtině. Takže není nutné vázat jejich zapojení do práce na znalost češtiny.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost