Úzké hrdlo podpory pro válčící Ukrajinu. Na trhu je stále málo střelné bavlny
Je to vzácné zboží, jehož významná složka přitom roste na stromě i na poli. Chemickým postupem pak vzniká střelná bavlna, nitrocelulóza, bez níž nelze válčit. Jeden z nejvýznamnějších evropských výrobců je pardubická Synthesia. A jeden z hlavních odběratelů sídlí hned vedle – státní podnik Explosia. Od začátku války Ruska proti Ukrajině obě firmy nestíhají uspokojovat poptávku.
Ještě poměrně nedávno byla výroba v pardubické Explosii vyrovnaná mezi výrobky pro civilní a vojenské účely. V posledních dvou letech se ale váha přehoupla. „Rozdělení se nedá říci jednoznačně, neboť některé segmenty trhu se překrývají, ale poměrově se dá říci, že jde o 75 ku 25 ve prospěch vojenské výroby,“ říká mluvčí Explosie Martin Vencl.
Zásadním produktem současnosti jsou pro státní podnik hnací náplně pro velkorážovou dělostřeleckou munici. Ty slouží k vystřelení náboje z hlavně kanónu. Maximum výroby je nyní někde na 80 tisících kusů za rok, přičemž poptávka je násobně větší.
Explosia doufá, že se jí v horizontu dvou až tří let podaří kapacitu zvýšit až na 200 tisíc za rok.
Na zvýšení této produkce Explosia dostala grant Evropské komise ve výši 250 milionů korun – právě v reakci na navýšení poptávky po dělostřelecké a raketové munici ze strany jednotlivých členských států EU, tak i ve snaze podpořit bojující Ukrajinu. Celkově Explosia plánuje do navýšení svých výrobních kapacit investovat až dvě miliardy korun.
Když vyhoří továrna
Zejména na dodávky dělostřelecké munice Ukrajině – na nákup na zahraničních trzích i navyšování evropských výrobních kapacit – se zaměřuje i unijní iniciativa ASAP. Úzkým hrdlem evropské výroby je ale nedostatek nitrocelulózy. Ta je zásadní pro výrobu střelivin mnoha druhů; bez nitrocelulózy je výroba nemožná.
„Pro současnou kapacitu výroby máme dodávky nitrocelulózy zasmluvněny, pro naše budoucí potřeby o dodávkách intenzivně jednáme jak s našimi současnými dodavateli, tak i s dalšími možnými tak, abychom zajistili nejen její dostatek, ale i náhradní zdroje pro případ výpadku,“ shrnuje za Explosii Vencl.
Na světě jsou zhruba jen dvě desítky výrobců nitrocelulózy a jejich kapacity jsou vytížené na roky dopředu. Významní producenti jsou v Rusku a v Číně, ti ale s ohledem na sankce a geopolitickou situaci nepřipadají pro evropské firmy v úvahu. Dodavatelé z USA si vystačí s domácí poptávkou, do Evropy téměř nic nevyvážejí.
V Evropě je výrobců nitrocelulózy pouze sedm, továrny jsou ve Francii, Srbku, Finsku, Švýcarsku, Bulharsku a ve Španělsku; některé s nevelkými kapacitami, jiné vyrábějí jen pro svou potřebu.
Podle Asociace obranného a zbrojního průmyslu jsou pro trh nyní relevantní vlastně jen tři evropští výrobci: ve Francii, Srbsku a v Česku.
Mimochodem továrna na nitrocelulózu ve Francii, u města Bergerac, shodou okolností krátce po začátku války na Ukrajině, v srpnu 2022, vyhořela… Nyní se již ale výrobu podařilo obnovit.
Výrobci trhavin a střelivin, včetně Explosie, se také snaží objevovat a testovat nové potenciální dodavatele, zejména ze zemí bývalého SSSR. „Testujeme různé nitrocelulózy z různých zemí, ze kterých chodí nabídky. Není jich momentálně moc, ale nebráníme se možnostem,“ podotýká Vencl.
Půlka tržby Synthesie
Největším evropským výrobcem nitrocelulózy zůstává pardubická Synthesia. Její produkce má ve firmě, kterou vloni od holdingu Agrofert koupil podnikatel Karel Pražák, stoletou tradici. Nyní vyrábí asi šest tisíc tun ročně, do dvou lety by to mělo být podle plánů alespoň o 16 % více.
Fakt, že sousední společnost Explosia je doslova přes dvůr a že obě firmy v minulosti činily jeden celek, nic nemění na tom, že zájem o nitrocelulózu žene její cenu do výšin. „Zaznamenali jsme výrazně opakované navýšení ceny, které ovšem spíše než novému vedení přisuzujeme situaci na trhu. Jinak nadále spolupracujeme na základě podepsaných smluv, o těch budoucích jednáme na úrovni představenstev obou společností,“ říká za Explosii Martin Vencl.
Jak plyne z poslední zveřejněné výroční zprávy Synthesie za rok 2022, v roce, kdy Rusko rozpoutalo válku proti Ukrajině, poptávka rapidně poskočila a „společnost tomu přizpůsobila svoji cenovou politiku.“ Oproti plánu byl prodej navýšen o 24 %, meziročně vzrostl o 41 %. Z celkových tržeb Synthesie za rok 2022 ve výši 4,8 miliardy korun prodej nitrocelulózy přesáhl sumu dvou miliard.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země. Ernest Hemingway
Super, na vydělávat na zabíjení to by nám šlo a co ještě i něco vymyslet inovačně nového co bude mít doopravdy přidanou hodnotu?! Ne tyhle tupé kktiny jak za Franc Josefa…
Velmi čistou celulózou je např. bezová duše (a takových přírodních materiálů, i z našeho území, by se dalo najít víc. To by ovšem chtělo inovativní přístup k jejch zpracování, které bude asi trochu jiné než u bavlněných vláken.
Zapomněli jste na Tchaj-wan.
Tam, kde byla Pekarová údajně kvůli čipům.
20% nitrocelulózy putuje do RF.
Jenže Rusko si může vyrábět nitrocelulózu i z vlastních zdrojů, má na to vše potřebné.
MMCH jako hošíci v „pyrotechnickém období vývoje“ jsme vyráběli nitrocelulózu ze savého papíru a taky to bouchalo.