Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ANO, tohle je Ústí nad Labem,

Ústecký primátor hájí svůj „obchod století“ vylhanou historkou o babičce a bytu

Primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO) nevybíravě zaútočil na opozičního zastupitele Martina Krska (PRO! Ústí). Ten ho kritizuje za obchod s pozemky v Krupce, při němž mělo město podle Reportérů ČT přijít o desítky milionů korun. Nedvědický teď obchod přirovnal k údajné „spekulaci“ zastupitele Krska při privatizaci bytu v Ústí. Problém je, že nic takového se nikdy nestalo.

„Řekněte mně, jaký je rozdíl mezi mnou a třeba panem Krskem, který si koupil v době privatizace bytového fondu byt s babičkou. Za 28 tisíc nebo za kolik. A nechal babičku spokojeně zemřít, nastěhoval se do něj a byt má dneska hodnotu 750 tisíc korun,“ osočil primátor zastupitele v rozhovoru pro studentský projekt UL debaty.

A pokračoval: „On jí nedal ani korunu, on dal tehdy městu 28 tisíc za kvartýr. Jaký je rozdíl mezi mnou, který si koupil od státu legálně pozemky, ten pozemek zušlechtil a následně prodal?“

Zde je třeba podotknout, že zušlechtění pozemku se týkalo především změny územního plánu, na kterou měli Nedvědického obchodní společníci, zejména tehdejší místostarosta Zdeněk Matouš, přímý vliv.


Milionáři z Krupky

Co se před devíti lety v Krupce odehrálo, detailně popsali Reportéři ČT.

V roce 2009 oslovil pozemkový fond v Teplicích městský úřad v Krupce dotazem, jestli město bude nějakým způsobem využívat pozemky v přilehlé lokalitě Brkoslav. Pozemky byly v této době vedeny jako zemědělská půda. Město tehdy odpovědělo, že o pozemky zájem nemá.

„Ovšem během pár měsíců o tyto pozemky projevil zájem sám ten, kdo říkal, že je obec nechce. To znamená pan Matouš (tehdejší místostarosta, dnes starosta Krupky, pozn. red.) se svými kolegy,“ uvedl bývalý zastupitel Krupky Petr Maleček.

Těmito kolegy byli Jan Kandl a budoucí primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický. Za pozemky ve Vrchoslavi zaplatili pozemkovému fondu 338 tisíc korun. Zastupitelstvo v Krupce vzápětí začalo schvalovat změny v územním plánu a z luk se staly lukrativní pozemky.

Ty následně prodali firmě Investorsko inženýrská za téměř 43 milionů korun, tedy za 127násobek původní ceny. Postupné vyplácení peněz za pozemky podle kupní smlouvy firma podmínila tím, jak budou probíhat změny územního plánu. Ve smlouvě byly dokonce uvedeny konkrétní termíny.

Zdroj: I přes podezřelý obchod s pozemky se Petr Nedvědický zřejmě stane ústeckým primátorem, ČT, 13. 11. 2018


Ale zpátky do současnosti, příběhu s bytem a babičkou zastupitele Krska. Problém primátorovy historky je v tom, že se nic takového nikdy nestalo.

Martin Krsek nikdy žádný byt nevlastnil. Primátorem zmiňovaný byt si v první vlně privatizace, kdy se město zbavovalo tisíců bytů, odkoupila jeho babička s dědou poté, co v něm dvacet let bydleli. A po jejich smrti ho zdědila zastupitelova matka.

„Osobní útok Petra Nedvědického vůči mé osobě mne upřímně řečeno emočně rozhodil. Jeho forma je odporná, a navíc se ani nezakládá na pravdě,“ říká Krsek.

 

 

Dodává, že jediný jeho podíl v kauze „vyspekulovaného bytu“ tkví v tom, že babičku v době svých studií často navštěvoval. „Možná z toho neznámý informátor nového primátora vydedukoval mylnou informaci, že jsem tam bydlel. Stanou se takto podlé metody v Ústí standardem při očerňování opozičních kritiků?“ ptá se Krsek.

Od Nedvědického teď žádá veřejnou omluvu. „Pokud ji nedosáhnu na základě lidské domluvy, budu ji vymáhat právní cestou,“ říká Krsek.

HlídacíPes.org primátora oslovil se sadou dotazů – z jakých zdrojů čerpal, jaká jeho reakce na to, že se informace ukázala jako lživá, a zda se za svá tvrzení chystá omluvit. Primátor reagoval stručně: „K tématu se nebudu více vyjadřovat.“

Později, po zveřejnění článku, se Nedvědický za svá slova omluvil na stránkách UL debaty a oficálním profilu ústeckého hnutí ANO.

Z muzea ho nevyhodím

Není to poprvé, co se primátor Nedvědický do svého kritika veřejně pustil.

Česká televize v listopadu odvysílala reportáž shrnující dění kolem pozemků v Krupce. V ní Martin Krsek řekl: „Jsme v situaci, kdy město Krupka mohlo získat 40 milionů korun pro svůj rozvoj a tady se prostě skupina lidí domluvila zneužít informace, zneužít postavení jednoho z nich, tedy vedení města. A tyhle peníze, které měly jít do veřejného sektoru, které měly jít do zušlechtění města Krupky, si vzali pro sebe a pan Nedvědický byl jeden ze tří aktérů této machinace.“

Primátor reagoval skrytou hrozbou v rozhovoru pro Ústecký deník.

„Mrzí mě, že Martin Krsek prohlásil, že jsem Krupku okradl o 42 milionů, to je pomluva. Určitě se mu ale nebudu mstít tím, že bych ho nechal vyhodit z muzea, kde pracuje jako historik,“ řekl tehdy Nedvědický.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Jaroslav Kubín napsal:

  To je fakt neskutečné. Kde vůbec má to naše Ústí dno?! Jedni kradli stamiliony, že ani poledne nedrželi, další chlastali a starali se hlavně o hospodu, chlast a kulábr, teď čaroděj s pozemky až neskutečně sprostě a neomaleně napadá jednoho z nejslušnějších ústeckých zastupitelů… Ach jo, kam až může ještě to krajské město spadnout? Jak dlouho člověk může ještě donekonečna toto vše vysvětlovat a omlouvat svým dětem a vnoučatům, když je sám přesvědčen, že ve vedení města by měli být eticky čistí lidé, kteří by měli být nejen pro ně, ale pro nás všechny, příkladem hodným následování….??

 2. Tomáš napsal:

  Má oblíbená reakce na vedení města Ústí nad Labem a zvláště zastupitele z ANO a UFO: „chce se mi zvracet“.

  • Hanz napsal:

   Pane Tomáši.Mě také a asi všem normálním.Je jediné řešení bohužel….Tyhle lidi fyzicky napadat.

 3. Eliška napsal:

  Vždycky jsem si myslela, že jen lidská blbost je nekonečná ale je to i lidská špatnost, drzost a snaha jak nejlépe okrádat z titulu vyššího postavení.

 4. Beran napsal:

  Uz na nej nekdo podal zalobu?
  § 329 Zneužití pravomoci úřední osoby
  § 255 Zneužití informace a postavení v obchodním styku
  Az 3 leta odneti svobody..

 5. PM napsal:

  A to si představte toto, bylo opravdu zvoleno ve svobodných volbách.
  Na dně ještě zdaleka nejsme. Kde jsou zlaté časy kabelek paní Nečasové.
  Takhle to vypadá, když komunisty nahradí estébácky řízené ANO.
  Babiš je pro mnohé velkým vzorem, morálka v politice už nemá místo, překáží v bohatnutí.
  Lidi jsou zmatení neschopní samostatného myšlení zpitomělí TV Nova, Prima a Barrandovem,
  Že jde do tuhého, málo komu dochází. A za všechno stále může ubohý mrňous Kalousek.
  Co se to jenom stalo, už není žádná objektivní pravda, každý má svou vymodelovanou podle vlastního naturelu a vzájemně se ve svých sociálních bublinách seskupujících a podporujících.
  A aby toho nebylo málo, pokud tady na severu, dojde k nějakému posunu voličstva, tak to bude směrem k SPD. Nuda tu nikdy nebude, zato bída ta ano ta tu bude.
  Pražáci prosím zachraňte nás. (Divím se sám sobě, že to takhle píšu).
  Ale tohle svinstvo už totiž nejde demokraticky zastavit, Babišovi věřím jednu jedinou věc, a to, že se dá objednat ne jen trestní stíhání, ale úplně všechno včetně jeho zastavení.
  Potřeboval bych asi dovolenou na Krymu, abych se zbavil své paranoi.
  Lépe bude, stále chci věřit. Slunce v duši.

 6. Pavel napsal:

  ANO, BUDE LÍP. Lidi, volte dál Babiše a jemu podobné!!!

 7. Tondach napsal:

  Babišovi také přece píšou (vymyšlené) babičky …. čemu se divíte?

 8. Filip napsal:

  Rozdíl je v tom, že ten pozemek je náš, občanů a ty ho spravuješ ty nedouku. Proto si ho nemůžeš kupovat.

 9. evson napsal:

  Pratele, jiste i v Usti mate sikovne namesti, kam se vejde vetsi počet lidi. Kdysi jsem videla protesty mlčících, to je podle mne ten nejdustojnejsi a také tezko napadnutelny způsob demonstrace. Verte mi, ze pan Babis a hnuti ANO dobře vedi, která bije. Ted se jen pokousi předhonit cas, v EU nemá ještě obsancovany dulezite posty, i když se snazi. Ve stredu vecer se divejte na projedavani jeho kauzy v EP, všechna jednani – i ve výborech – jsou online v mnoha jazykových mutacich. To , co se tam bude dit, do znacne miry predznamena i nas osud na dalších x let. Povest spolehlivých, pracovitých a rovnych lidi jsme jiz ztratili, v tom pan Babis není sam, zdatne mu sekunduje pan prezident a další solitéry. Pojdte se pokusit zachranit ty zbytky sympatii, ktere nam před téměř 30 lety jako bianco sek společnost starsich demokracii venovala. Minimum toho, co můžete udelat je podepsat petici za odstoupeni pana Babise – Milion chvilek pro demokracii, ted když se uz v mensich sidelnich celcích , nez je Praha, presvedcujete, jake lidi hnuti ANO pritahuje a jaci volici jim sveruji nadvládu i nad Vasim mestem. Nebojme se. Anebo jinak – nebat se a nekrást.

Přidávání komentářů není povoleno