Ústecká bilance roku 2022: Hokej a fotbal na dně, velká volební zrada a chátrání mostu přes Labe

Napsal/a -pes- 30. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Končící rok 2022 byl dalším v řadě těch, z nichž město Ústí nad Labem nedokázalo příliš vytěžit, naopak spíš počítalo ztráty. Byl zároveň rokem volebním, ale změna se nekonala. A pokud, tak k horšímu. Hnutí ANO přivedlo do městské rady poprvé v historii SPD a Ústí se stalo jediným krajským městem, kde Okamurovci vládnou. Opět se tak potvrdilo známé pravidlo o severu Čech jako laboratoři české politiky. 

I o těchto tématech, ale nejen o nich, se mluvilo ve čtvrtek večer v živě vysílaném podcastu Okres na severu, na kterém HlídacíPes.org spolupracuje s ústeckým Studiem Hradební. Záznam debaty si můžete pustit v odkazu v úvodu článku.

Okres na severu je živě streamovaná talk show, která se profiluje jako podcast „od milovníků severu pro milovníky severu“. Čtvrteční Bilance 2022 byla speciální předsilvestrovské vydání a jeho hosty byli moderátorka Jindřiška Moravcová, aktivistka Michaela Valášková, kreslíř a novinář Marek Douša, režisér Filip Nuckolls a novináři Vít Čepický a Robert Malecký, režii držel Miroslav Oros. Speciální pohled zvenčí obstarala Olena Goryacheva z Ukrajiny.

Co se zmíněného počítání ztrát týče, byl by to smutný a dlouhý výčet. A nešlo jen o politiku a povolební vyjednávání, které zcela zastínila zrada dvou přeběhlíků z ODS a hnutí UFO, kteří podpořili koaliční projekt ANO a SPD. Nedařilo se ani ve „velkých“ sportech, hokejisté i fotbalisté sestoupili do poloprofesionálních soutěží a cesta zpátky nevypadá vůbec růžově.

O čem byla ještě řeč?

Město uspělo v dlouhodobém sporu o doplatky za stavbu Mariánského mostu, to je dobrá zpráva. Ta horší je, že chátrající vedlejší most Edvarda Beneše nejprve museli částečně opustit chodci, pak i hromadná doprava. Rekonstrukce je v nedohlednu, provizorní lávka bude skutečně nejspíš jen provizorní, další promarněná příležitost.

Kultura v Ústí nad Labem živoří, aspoň ta velká. Ústecké divadlo opery a baletu má spolehlivě nejnižší rozpočet široko daleko. Na druhé straně ale existují projekty živené „zdola“, Činoherák, Sallón Dittrich, Festival Kult, skvělé výstavy letos připravilo i Muzeum města Ústí nad Labem.

To vše a ještě mnohem víc najdete v bilančím podcastu Okresu na severu, při jeho poslechu přejeme klidné nervy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)