Uprchlíci na ostrově Lesbos (září 2020). Foto: Profimedia.cz

Uprchlíky vystřídal u dezinformátorů covid. Strach z migrantů ale ještě přijde vhod

Napsal/a Jan Žabka 23. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Krize, strach z neznámého a prostor pro spekulace jsou základní předpoklady pro snadné masové šíření dezinformací. Platilo to při migrační krizi a platí to i dnes při pandemii koronaviru. Autoři dezinformací proto obě témata v uplynulém roce kombinovali. Virus měl podle nich sloužit jako záminka pro další uprchlickou vlnu a imigranti ho zároveň údajně šířili po Evropě.

Zorientovat se v záplavě informací na téma covid je často složité i pro novináře, nemluvě o veřejnosti. Z informačního chaosu cíleně profitují autoři dezinformací. Ti se vypouštěním zmanipulovaných nebo zcela smyšlených příběhů do veřejného prostoru snaží dosáhnout vlastních byznysových, ideologických nebo politických zájmů. 

Před několika lety využili téma uprchlíků, dnes stejně dobře poslouží falešné zprávy o umělém původu koronaviru, nebezpečném očkování nebo neschopné Evropské unii. To vše podporuje v lidech pochybnosti, chaos, strach a frustraci.

Z konspiračních webů a sociálních sítí xenofobních politiků však migrace nezmizela ani s nástupem koronaviru. Hlavně v loňské jarní vlně obě témata naopak dezinformátoři vzájemně kombinovali.

Strach z neznámého

Přitom jsou koronavirová a migrační krize na první pohled dvě zcela odlišné situace. V prvním případě jde o neviditelný virus, který přímo ohrožuje zdraví obyvatelstva v místě, kde se rozšířil. Jeho rozšíření je přitom jistým způsobem náhodné. Navíc jde o výzvu, kterou je potřeba řešit vědeckou cestou – vyvinutím vakcíny nebo funkčního léku.

Migrační vlnu naopak tvoří konkrétní lidé hledající lepší podmínky pro život. Putují z jednoho místa na druhé kvůli válkám nebo jiným ekonomickým, sociálním či environmentálním důvodům. Řešení je hlavně sociálního či politického rázu: kontrolovaná migrace, úspěšná integrace imigrantů do společnosti v cílových zemích či naopak pomoc přímo v místě, odkud odcházejí.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Obě situace však spojuje atmosféra „krize“, tedy velkého nebezpečí, obtíží nebo zmatku, kdy je potřeba tyto problémy vyřešit. A přesně to podporuje snadné a účinné šíření konspiračních teorií.

„Imigrace i covid vyvolávají vysokou míru obav a zároveň poskytují velmi široké pole pro konspirativní spekulace. Covid je v tomto směru ještě intenzivnější, neboť dopady opatření se přímo dotýkají běžného života lidí a jejich zdraví,“ vysvětluje Bohumil Kartous, mluvčí Českých elfů – skupiny, která upozorňuje právě na dezinformace na českém internetu.

Nezapomeňte na uprchlíky!

„Obojí je něco neznámého zvenčí, co vyvolává strach a spekulace. Jde tak o ideální podhoubí pro dezinformační působení,“ souhlasí expert na dezinformace Jaroslav Valůch z organizace Transitions.

Data a graf: Monitora, Screenshot: HlídacíPes.org

Kombinace obou témat je z pohledu dezinformátorů logickým krokem. Loni na jaře, kdy se toho o koronaviru vědělo ještě málo, jim tak migrace posloužila jako opěrný bod.

„Téma migrace umožňuje velmi snadno a za málo peněz posílit kmenové pudy ve společnosti. Snadno apeluje na emoce jako je strach a rozhořčení. Uprchlíci tu nejsou a není tu přímá zkušenost dlouhodobého soužití,“ vysvětluje Jaroslav Valůch s tím, že postavit občany proti vlastním lékařům a sestrám dá daleko větší práci. „I to se nakonec částečně podařilo,“ připouští.

Podle Bohumila Kartouse však dezinformátoři mysleli také do budoucna – až pandemie odezní a bude třeba najít nové, či staronové téma. Snažili se tak udržet v části veřejnosti zakořeněný pocit, že migrace je stále velká hrozba, kterou bychom neměli přehlížet. 

Šíření ve jménu migrace

Na základě monitoringu Českých elfů a analýzy organizace sdružení Evropské hodnoty lze informace propojující koronavirus s migrací rozdělit do tří kategorií: 1. uprchlíci šíří koronavirus, 2. pandemie má odlákat pozornost od masové migrace, 3. virus záměrně rozšířila Evropská unie. 

Snaha vykreslit imigranty jako viníky pandemie se objevila již v době, kdy se v České republice začaly objevovat teprve první případy nákazy. Podle dezinformačních webů měl být například italským pacientem nula, který tam „zavlekl“ koronavirus, pákistánský přistěhovalec. 

Informace byla však zveřejněna v době, kdy první italský případ zdaleka nebyl dohledán, a o tom, že by to měl být zrovna zmíněný muž, neexistovaly žádné důkazy. Později navíc italští vědci informaci zcela vyvrátili, když dohledali skutečného pacienta nula, který byl nakažen již v listopadu 2019.

Objevovaly se také zprávy o tom, že se migranti chtějí do Evropy dostat z uprchlických táborů, aby zde šířili koronavirus. Jiné zprávy pak tvrdily, že Turecko hodlá pustit nakažené uprchlíky do Evropy, aby ji zničil. 

„Nejvíce se šířily rozhořčené informace a videa o tom, jak uprchlíci v táborech nebo migranti či muslimové v evropských městech nedodržují protiepidemická opatření. Zapadalo to dlouhodobé strategie údajně dokazující, že uprchlíci a migranti nehodlají respektovat naše zákony a tradice,“ říká vedoucí ověřovací supiny C19dezinfoservis Jaroslav Valůch.

Plivající uprchlíci

Zdroj: Facebook Tomio Okamura – SPD, Foto: HlídacíPes.org

Hoax o plivajících uprchlících ve Švédsku sdílel i předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Mladí imigranti prskají a kašlou na důchodce. To je opravdu hnusné, odporné a nechutné! Takové jednání by se mělo tvrdě trestat. Švédové teď jen sklízejí, co zaseli svou multikulturní politikou a tím, že otevřeli masové imigraci,“ psal Okamura.

Ve skutečnosti nešlo o důchodce (na videu byli hlavně lidé středního věku) a jednalo se o nepochopený prank (zlomyslný žert, pozn. red.). Podobných úmyslných případů plivnutí v době koronavirové pandemie se navíc Evropě objevilo více a nešlo při nich o imigranty. I v Česku byl zaznamenán například případ hospodského, který plivl na policistu.

„Populistické a dezinformační zdroje, které za využití skutečných událostí (obtížná situace v uprchlických táborech v Řecku) v kombinaci se smyšlenými „svědectvími“ že nakažení migranti schválně na ulicích kýchají na evropské důchodce, aby urychlili vyhynutí evropské bílé populace, byly v obviňování migrantů nejaktivnější,“ doplňuje Valůch.

Covid a Evropská unie

Autoři dezinformací také často prezentovali koronavirovou pandemii jako kouřovou clonu, která má údajně odlákat pozornost od větších problémů, jako je podle nich například právě migrace. V tomto duchu psal například web Protiproud a označoval koronavirus za součást takzvaného „velkého resetu“, který dezinformátoři v souvislosti s koronavirem hojně zmiňují.

Velký reset přitom není výmysl. Jde o skutečnou a veřejnosti představenou vizi Světového ekonomického fóra, jakým směrem by se měl ubírat svět po skončení pandemie.

Konspirátory je však prezentován jako předem připravené spiknutí pro nastolení nového světového řádu, ve kterém je pandemie jen záminkou pro změny, které chystají světové mocnosti. Mezi tyto zatajované změny má údajně patřit právě i přesouvání imigrantů.

 

 

Evropská unie podle zmíněných teorií chtěla využít zmatku okolo viru k příchodu nových uprchlíků do EU. Na pozadí krize údajně také evropské vlády legalizují pobyt imigrantů a zatímco miliony evropských občanů přišly o všechno, ilegálním imigrantům se platí ubytování i zdravotní péče. Opět jen údajně.

„V některých extrémnějších případech se psalo, že Evropská unie si migranty nakažené Covid-19 najala, aby virus po Evropě rozšířili záměrně. Rychle eskalující situace v Itálii měla stačit jako důkaz vzhledem k tomu, že se jedná o zemi s migračními problémy a velkým množstvím uprchlíků,“ říká Veronika Krátká Špalková z bezpečnostního centra Evropských hodnot.

Bývalý ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana Jaroslav Bašta dokonce pro web První Zprávy označil virus za dar z nebes pro Evropskou unii: „Sice se jím nakazí téměř všichni, ale umřou na něj pouze staří a nemocní, kteří nejvíce čerpají z položek na zdravotní a sociální zabezpečení. Zároveň se tím uvolní místa v sociálních zařízeních, takže bude kde ubytovat mladé nové příchozí. Tohle by žádná penzijní či zdravotní reforma nedokázala.“

Zmíněné příklady však neobsahují žádné důkazy. Jde pouze o nepotvrzené konspirace a názory, jejichž cílem je poškodit Evropskou unii. „V případě covid-19 jde zejména o cílovou snahu poškozovat EU a prostřednictvím EU liberálně demokratické hodnoty. K tomu směřuje jakákoliv snaha dezinformátorů,“ říká Bohumil Kartous.

Útoky na imigranty nezmizí

Loňskou jarní vlnou však spojování covidu a migrace neskončilo: „Nadále se objevují články, které delegitimizují rozhodnutí Evropské unie i některých států ohledně migrační politiky. Poukazuje se na různé více či méně násilné incidenty ve Švédsku, Francii nebo Německu. To vše je však založeno na polopravdách, protože ať se v těchto zemích stane cokoliv negativního, podle dezinformátorů za to vždycky může migrant, i když to tak podle seriózních médií ve skutečnosti není,“ říká Veronika Krátká Špalková.

Šéf analytické společnosti Semantic Visions a expert na dezinformace František Vrábel navíc odhaduje, že téma koronaviru jen tak nezmizí. „Zůstane s námi ještě dlouhou dobu, a to i když proběhne úspěšně očkování v letošním roce. Budeme se s ním muset naučit žít,“ říká.

Na druhou stranu, oproti covidu je téma migrace téměř nevyčerpatelné: „Migrace je cenný prostředek, který se dá použít kdykoli a snadno – na billboardu, když potřebujete zakrýt neschopnost vlastní vlády čelit koronavirové hrozbě, při prezidentské debatě, když potřebujete odvést téma. Migranti se tomu nemohou nijak bránit. Lidé ohrožení virem anebo důsledky opatření se bránit dokážou, a také to dělají,“ uzavírá Jaroslav Valůch.


Text vznikl ve spolupráci s organizací Člověk v tísni, byl podpořen z prostředků Evropské komise

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)