Kevin Dooley

Uprchlíci, kteří tají věk? Průlomová metoda ho zjistí z DNA s přesností na jeden a půl roku

Napsal/a Robert Malecký 4. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Biotechnologická firma ZymoResearch vyvinula metodu pro poměrně přesný odhad věku dárce krve. Říká se jí DNAge a je připravena k plošnému používání. Kromě prvoplánového užití pro odhad věku azylantů se aplikace nabízí i v kriminalistice – třeba pro odhad věku z krve nalezené na místě činu. Tzv. epigenetické hodiny odměřují čas uprchlíkům a zločincům, říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org český genetik Daniel Vaněk, který s kalifornskou laboratoří spolupracuje.

  • Na sociálních sítích jste upozornil, že se objevila metoda, která dokáže zcela přesně určit věk podle nové metody analýzy DNA. Můžete to upřesnit?  

Informace o nové metodě vyvinuté společností ZymoResearch z Kalifornie se poprvé objevila počátkem září v časopise Science a následně před několika dny v interview na rozhlasové stanici BBC World Service. Jde o test, kdy se zkoumá míra chemické modifikace DNA a dle výsledků lze s přesností na cca 1,5 roku odhadnout věk donora krve. Docela mne překvapilo, že sdělovací prostředky a zejména někteří politici to nijak nekomentují.

  • Byla už metoda úspěšně použita v praxi? 

Úřad z německého Hildesheimu nevěřil žadateli o azyl, který tvrdil, že mu je méně než 18 let. Policie se tedy obrátila na kalifornskou společnost ZymoResearch, která nabízí test pod názvem DNAge. A výsledky byly použity v azylovém řízení.

  • Skutečně nebylo možné dosud určovat věk? Považujete to z vědeckého hlediska za významný objev?

Výzkum v oblasti epigenetiky a chemických modifikací DNA v průběhu života se provádí již mnoho let, ale takto přesná aplikace epigenetiky tu ještě nebyla. Mám k dispozici i výsledky provedené vědecké studie, jež předcházela použití testu DNAge pro reálný případ. Výsledky jsou přesvědčivé, objev je to bezpochyby důležitý. A za současné situace kolem uprchlíků i významný.

  • Takže podle vás je tedy tato metoda aplikovatelná v případech, kdy existují pochybnosti o věku migrantů při příchodu do země?

Genetik a forenzní znalec Daniel Vaněk.

Zde vidím prvoplánové použití, jak rychle a levně ověřit údajnou nezletilost žadatelů o azyl. Další možnosti využití vidím například v klasické forenzní biologii a genetice. Určit věk donora biologického materiálu zanechaného na místě činu bylo před pár lety ještě science fiction. Nyní je tato metoda připravena k plošnému použití. A co víc, ve firmě ZymoResearch se pracuje na dalších úžasných aplikacích. Vzhledem k tomu, že mám podepsanou mlčenlivost, nesmím ani naznačovat.

  • Jak je to podle vás po právní stránce – existují nástroje, jak žadatele o azyl donutit k odběru DNA? Nemůže to ztroskotat právě na tomto?

Toto bude záležet na legislativě jednotlivých států. Já osobně bych to jako problém neviděl. Pokud žadatel o azyl mluví pravdu, tak mu to za tu kapku vyceděné krve stojí. Pokud lže, tak se asi bude všemi právními prostředky bránit.

  • Čeho se ještě při studiu DNA v dohledné době dočkáme? Laicky – už se třeba blíží doba nějaké plošné diagnózy stanovitelné z DNA, kupříkladu?

Já jsem se v minulosti v odhadech často šeredně mýlil, takže si na prognostika hrát nebudu. Ale vzhledem k hyperbolickému nárůstu znalostí lidské DNA se dočkáme mnoha skvělých objevů a aplikací. Nesmíme ale zapomínat na určitou obezřetnost v přijímání novinek z této oblasti. I vědec se může mýlit. Ostatně moje motto je: Každému vědci je dán klíč k bráně nebes. Tento klíč však odemyká i bránu pekelnou.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)