Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
M&R Glasgow via Foter.com / CC BY, zdroj

Unie lidem zbraně nesebere, nová směrnice nebude ani překážkou pro teroristy

Evropský parlament schválil novou směrnici o kontrole nabývání a držení zbraní. Přijatá verze je kompromisem mezi přísným návrhem Komise a snahou europoslanců snížit její dopady na majitele legálních zbraní.

Čeští europoslanci však nebyli spokojeni ani s upraveným zněním a připravili další pozměňovací návrhy. Dita Charanzová (ANO, ALDE) měla pozměňovacích návrhů čtyřicet, Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) osm. Většina Evropského parlamentu ale o jejich návrzích hlasovat nechtěla. Nakonec tedy přijali verzi směrnice, na které se dohodl Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů v čele se zpravodajkou návrhu Vicky Fordovou (ECR).


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org se serverem Euractiv.cz, autor původního textu: Aneta Zachová


Současní majitelé mohu být v klidu

Přijatá směrnice nebude mít na majitele zbraní takový dopad, jako původní návrh Evropské komise. „Podařilo se nám text napravit, ale dostali jsme se jen na půl cesty,“ prohlásila Charanzová při rozpravě v Evropském parlamentu.

Směrnice například umožňuje členským státům udělovat výjimky pro současné majitele zbraní, myslivce, sportovní střelce či sběratele.

„Směrnice nezavádí odebírání či vyvlastňování zbraní jejich stávajícím držitelům, jak bylo někdy uváděno,“ vysvětluje Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP). Dodává, že nová pravidla neznamenají žádný zásadní zásah do života lidí, kteří tráví volný čas myslivostí nebo třeba sportovní střelbou.

Omezeni budou lidé, kteří zbraň nevlastní, ale chtěli by si ji pořídit. Krátké poloautomatické zbraně se zásobníkem s větší kapacitou než 20 nábojů, či dlouhé zbraně s kapacitou více než deset nábojů, se totiž přesunou do kategorie zakázaných zbraní.

Členské státy však budou mít možnost zakázané zbraně povolit. Výjimku mohou mimo jiné získat zbrojíři, výrobci zbraní, certifikovaní odborníci, filmaři, a také jednotlivci pro účel národní obrany, například v rámci dobrovolného vojenského výcviku.

 


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Podle zpravodajky směrnice Vicky Fordové by zamítnutí směrnice či hlasování o pozměňovacích návrzích českých europoslanců vedlo k destabilizaci dosaženého kompromisu.

Návrh směrnice by znovu putoval do výboru a také by byl znovu konzultován s reprezentanty členských států. To by přitom mohlo vést k ještě přísnějším opatřením. Původně se totiž hovořilo u úplném zákazu poloautomatických zbraní, který však výborem IMCO neprošel.

„Naše frakce proto žádala poslance, ať pozměňovací návrhy nepředkládají a nepodporují, neboť nevítáme možné zpřísnění směrnice,“ vysvětluje Niedermayer.

Pro teroristy žádná překážka

Komise směrnici představovala jako jeden z nástrojů pro boj s terorismem. Původní návrh však dopadal zejména na držitele legálních zbraní, což se stalo hlavním terčem kritiky. Podle Europolu si však teroristé pořizují zbraně nelegálně přes internet a na černém trhu, na což nebude mít nová směrnice vliv.

Charanzová upozorňuje, že v EU také chybí jednoznačná pravidla pro deaktivaci zbraní. Zmiňuje přitom teroristické útoky v pařížském klubu Bataclan, kde byly použity právě zbraně úředně vedené jako nefunkční.

Komise byla přitom již v roce 2008 vyzvána k tomu, aby se pokynům pro deaktivaci zbraní věnovala. Učinila tak až se sedmiletým zpožděním, pár dní po střelbě v Paříži v listopadu 2015.

Český odpor trvá

Čeští majitelé zbraní svolali na středu demonstraci. Očekávali, že ten den se uskuteční hlasování, Evropský parlament však již minulý týden vydal konečný program plenárního zasedání, ve kterém směrnice o zbraních připadla na úterý.

Cílem demonstrace je také podpora návrhu zákona, který chce do Ústavy ČR zakotvit právo občanů na držení zbraně. Autorem návrhu je ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který tvrdí, že novela ústavního zákona souvisí se směrnicí EU pouze marginálně.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

  1. A. Kelin napsal:

    Jen drobná faktická připomínka: Revolver není totéž co pistole. Revolver se zásobníkem na 20 (natož více) nábojů neexistuje. Obvyklý počet u revolverů všech ráží je 6 nábojů. Vzácností je i pistole se zásobníkem na více než 16 nábojů. Snad jen samopal vzor 61 s dvacetiranným zásobníkem se podobá pistoli. Působí to na mne jako snaha úředníků vykázat činnost a zdůvodnit své platy, aniž by cokoli vyřešili. Kéž by to byl jediný případ, kdy je věnována dojemná péče o ochranu práv zločinců na úkor práv slušných lidí.

  2. NA napsal:

    Podle nové směrnice vás můžou kdy chtějí mlátit, ale podařilo se nám dosáhnou kompromisu a kopání do rozkroku, které bylo v původním návrhu tam už není. Je to tedy dobrý návrh a je třeba ho podpořit.

  3. Vladimír napsal:

    Vážení, k čemu je Myslivci nebo sportovnímu střelci zásobník nad 20 nábojů? K čemu dobrá je ústava s právem nošení zbraně? Není to už malinko hysterické?

Přidávání komentářů není povoleno