Badiucao na své výstavě v italské Brescii. Foto: Profimedia

Umělec ukazuje tváře, kterým Čína sebrala hlas. Peking se ho kvůli tomu snaží ve světě umlčet

Napsal/a Sinopsis 14. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

I když čínský umělec přezdívaný Badiucao už patnáct let žije a tvoří v exilu, Peking se ho stále snaží zastrašit a znemožnit mu vystavovat jeho umění. Badiucao je ve světě známý svými politickými karikaturami, happeningy, streetartem či malbou, v nichž mimo jiné ironicky pracuje s vizuálním jazykem čínské propagandy. Čína se snažila zastavit jeho loňskou výstavu v Praze a totéž teď zkouší i ve Varšavě.

Badiucao připravil ve Varšavě svou další soubornou výstavu s názvem Tell China’s Story Well. Příběh, který chce o Číně vyprávět, se ale znatelně liší od toho, který prosazuje čínský režim na popud prezidenta Si Ťin-pchinga.

Exponáty zobrazují témata jako je genocida Ujgurů, hongkongské protesty a jejich násilné potlačení či restrikce během pandemie covidu-19. Díla připomínají zesnulého nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa a jeho ženu Liou Sia, oběti masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, ale i bezejmenné zesnulé z doby pandemie, které se čínská vláda snažila utajit.

„Musím použít svůj štětec a své umění, abych ukázal, že tito lidé nemají nyní v Číně hlas,“ komentuje to sám Badiucao.

Když se vzdám rodiny, zůstane mi srdce?

Zmíněná témata čínský režim cenzuruje nejen doma, ale v posledních letech se o to snaží i v zahraničí. Ambasády Číny vyvíjí tlak na organizátory, kurátory a ředitele galerií a ti pak ruší spolupráci s „kritickými” autory, včetně právě Badiucaa.

Již jeho první plánovanou mezinárodní výstavu v Hongkongu organizátoři odvolali, a to jen několik dní před vernisáží. Tehdy ještě umělec vystupoval v masce. Před výstavou se však dozvěděl, že jeho identitu čínské úřady znají a vytvářejí nátlak na jeho blízké. Těžkou volbu mezi uměním a bezpečím pro sebe i své blízké popsal ve filmu Čínský umělec v exilu.


Autorkou textu je Kateřina Procházková. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.


Vyvrcholením snímku je závěr, kdy Badiucao odhalí svou tvář, rozloučí se se svou čínskou rodinou a mluví o tom, že kdyby upřednostnil pohodlný život, do smrti by si svou pasivitu vyčítal: „Když se vzdám své rodiny, zůstane mi srdce? A co mi vlastně zůstane, když se vzdám svého umění?”

Po krátké odmlce se Badiucao už s nezakrytou tváří vrátil na veřejnost a připravil svou první evropskou výstavu v italské Brescii. I té se čínská ambasáda snažila neúspěšně zabránit. Následovala pražská galerie DOX, kde Badiucao loni vystavoval pod názvem MADe in China. Čínská ambasáda se pokusila zasáhnout i v tomto případě, vyhrožovala kurátorce Michaele Šilpochové a požadovala zastavení akce „ve jménu čínského lidu a jeho citů“.

Jak však poznamenává umělec, podobné aktivity se často obrátí proti samotné čínské vládě a k výstavě naopak přitáhnou pozornost. Na pražskou vernisáž tak přišla umělce podpořit řada českých politiků včetně ministra zahraničí Jana Lipavského, senátorů Pavla Fischera, Marka Hilšera, Davida Smoljaka nebo tehdejšího pražského primátora Zdeňka Hřiba, který akci i zaštítil.

Ke konci minulého roku pak bylo možné výběr Badiucaových děl zhlédnout i v Evropském parlamentu, kam jej pozvala česká europoslankyně Markéta Gregorová. Výstavu podpořila i místopředsedkyně Evropského parlamentu Giuseppina Picerno (na pražské i bruselské akci se jako odborný garant podílel projekt Sinopsis, který s umělcem dlouhodobě spolupracuje, pozn. red.).

Zraněné city čínského lidu

Současná Badiucaova výstava ve Varšavě bude zahájena tento pátek, ale čínská ambasáda v Polsku dělá vše proto, aby tomu zabránila. Rada Jao Tung-jie si vyžádal setkání s vedením galerie, Centra současného umění na Ujazdovském zámku, a trval na tom, že výstava nesmí proběhnout.

Tlak čínští diplomaté vyvíjejí i na nejvyšších místech, včetně polského ministerstva kultury, které minulý týden obdrželo ostře formulovaný e-mail. V něm si Wej Ťiao, který se představil jako nový rada pro kulturní záležitosti na čínském velvyslanectví ve Varšavě, stěžuje:

„Výstava kazí obraz Číny, útočí na čínské vůdce a zraňuje city čínského lidu… Nechceme, aby se v Polsku konala výstava, která podkopává čínsko-polské vztahy.“

Galerie vydala v reakci na čínský tlak tiskové prohlášení: „Chceme vyjádřit své znepokojení a údiv nad kroky čínského velvyslanectví ve Varšavě vůči Centru současného umění na Ujazdovském zámku, které probíhají již několik dní a jejichž cílem je zastavit výstavu.“ Galerie Ujazdovského zámku ve zprávě také uvedla, že její internetové stránky jsou nyní v Číně blokovány.

Centrum současného umění financované polským ministerstvem kultury naopak vyzvalo veřejnost, aby umělce podpořila „návštěvou připravované výstavy či dopisy adresovanými Ministerstvu kultury a národního dědictví“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)