Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Alexandr Satinský / MFDNES + LN / Profimedia,

Ulov si svého člověka bez roušky, houfují se „bdělí občané“ na internetu. Je to nezákonné, upozorňuje soudce

Stejně jako se množí telefonáty na policejní linky, kam bdělí občané nahlašují pohyb osob bez roušky, vznikají na sociálních sítích i podobné skupiny. Lidé tam zveřejňují fotografie těch, o nichž se domnívají, že mohou porušovat zákon. Pražský soudce Kamil Kydalka ovšem upozorňuje, že se sami členové těchto koronavirových domobran mohou dostat do konfliktu se zákonem.

Příkladem může být třeba veřejná facebooková skupina Idioti bez roušek – Hunters, založená před třemi týdny. Aktuálně má přes 3200 členů.

Skupina si přímo klade za cíl „chytat a veřejně dehonestovat idioty“, kteří roušky nenosí. V mnoha příspěvcích jsou pak takoví lidé zachyceni, aniž je jasný kontext – tedy například to, zda nejde o lidi, kteří jsou od povinnosti nosit roušku osvobozeni.

Jeden z příkladů ze skupiny Idioti bez roušky, anonymizováno redakcí.

Na praktiky členů skupiny upozornil soudce pražského Městského soudu Kamil Kydalka. Stal se členem skupiny a jejím členům napsal, že sami mohou porušovat zákon. S pochopením se ale příliš nesetkal.

Z reakcí na upozornění soudce Kydalky, že mohou členové skupiny porušovat zákon.

Pro HlídacíPes.org soudce vysvětlil, v čem může být konflikt s paragrafy.

„Rozhodně nejsou v pozici, kdy by mohli rozhodovat o tom, zda je někdo osvobozený od nošení roušek, či nikoliv. Je tam obecně problém jednak se zákonem na ochranu osobních údajů, jednak s občanským zákoníkem, podle kterého lze fotky a jiná zachycení podoby zveřejňovat jen se souhlasem dotčené osoby,“ uvedl Kydalka s tím, že takový souhlas pokoutní fotografové přirozeně nemají.

Soudce dodává, že o tom, zda již jde o zásah do soukromí, nebo ještě ne, rozhoduje soud, pokud by někdo takovou aktivitu zažaloval. „Jak by rozhodl Úřad na ochranu osobních údajů, si netroufám předpovědět,“ říká soudce s tím, že ho překvapilo, jak dostal na stránkách „vynadáno do bezvědomí“. „Jenže oni nepochopili, že jsem jim jen poslal příspěvek s upozorněním. Mě spíš překvapuje, kam až jsou někteří lidé schopni zajít,“ říká soudce Kydalka.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

25 komentářů

 1. Jarmila napsal:

  No jo no, tihle takzvaní lovci jsou holt jenom mentálně zaostalé ovce, které slepě plní příkazy, bez ohledu na logiku věci a navíc jsou ještě podělaní strachy. Od takových lidí ale nebezpečí ve skutečnosti nehrozí, jsou spíš je k politování a nic víc…

 2. Pane Kydalka napsal:

  Pane Kydalka, práskače, kteří v udávání vidí smysl života, nepřesvědčíte.

 3. vala napsal:

  Pokud někdo nemůže nosit roušku , nejspíš ze zdravotních důvodů , tak jak se může pohybovat na ulici ?

  • Vlastik napsal:

   Jestli Vy nebudete jeden z nich, když si nedovedete představit zdravotní důvody pro které dotyčný nemá roušku 🙂

 4. Nechejme stranou davově záštiplný charakter skupiny i hovořící prosťáčky. Opravdu je nutné mít k nekomerčnímu zveřejnění fotografie „letmo z ulice“ na sociálních sítích souhlas? Nemyslím; a matně si vzpomínám, že existují i judikáty…

 5. Michal napsal:

  Udavačství,práskání,bonzování-to je typický sport Čecháčků !!! Zavedený hlavně komunisty !!! Ti tohle svinstvo dovedli do absurdna ! Projel jsem snad půlku světa,ale s tak křiváckým národem,jaký žije v České rep. jsem se opravdu nikde nesetkal !!!!

  • odpoved napsal:

   vidim ze jste nikdy nebyl v americe kde je to 100 krat horsi praskaci na kazdym rohu a kdyz vas nekdo nepraskne tak vas buzeruje policie bud te radi kde jste klidna nadherna zeme

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    To mohu potvrdit, nikde jsem neviděl tolik zákazů jako v USA, od zákazu nošení alkoholických nápojů do State Parku (což je většinou les) až po zákaz pití piva na veřejnosti (místy s výjimkou předzahrádek restaurací). a policií vám vyhrožují, když fotografujete, z fronty na přívoz na Liberty Island, sochu Svobody.

    • Vlastik napsal:

     Nikdo mi v USA za focení nikdy policii nevyhrožoval ani u toho přívozu který zde zmiňujete. Jestli Vy nám náhodou tak trošku nelžete 🙂 a když jsme našli jednu krásnou policistku tak se s námi úplně v klidu a pohodě vyfotila

  • souhlas napsal:

   Plně se s Vámi shoduji, a nejen to, Češi byly vždy národ poslušných ovcí. Sklopit hlavy a dělat to,co jim někdo přikáže je historicky daná věc. Opravdu by se měli češi nad sebou zamyslet.

 6. eM napsal:

  Vítejte v morálním bahně sociálních sítí.

 7. ROUŠKY napsal:

  Dobrý den,
  každý rozumný člověk ví,že používáním roušky si ničí systematicky své zdraví,promořit se stejně musíme,jinak to nikdy neskončí.
  Setkáte-li se s nakaženým člověkem,nakazíte se stejně tak jako zdravotníci v respirátorech.
  Babiš je vynikající manipulátor a lid je moc hloupý,bohužel.

 8. antonin napsal:

  Bez většího komentáře. Zakryjí se tváře a odkryjí povahy.

 9. Jiri napsal:

  Takže právo dělat si co chci,nejdřív mi dokážete,že jsem něco spáchal je nade vše a pak vymáhat uloženou sankcí stojí nad právem na ochranu zdraví většiny.Pak podobní rozhodnou,že se mají platit náhrady kde komu(za nedostačující péči v přetížené nemocninici,dlouhodobé uzavření provozoven,hranic) a ignorant je z obliga.Neni to optimální upozorňovat na ty to nešvary na soc.sitich,ale nejsme vojenský režim,aby vše zvládla policie a armáda zatížená jinými úkoly. Dle zdravého rozumu musí osobnostní právo v takové situaci být minimálně na stejné úrovni právu na ochranu zdraví a spíš apelovat na rozvahu těchto lidí ať se nehodí za senzační odhalením, ale není na závadu si těchto lidí všímat. Spousta občanů tratí v této situaci velké množství financí (pan soudce určitě nemá kráceny plat a karanténě za 60%) a snaží se dodržováním pravidel co nejdříve vrátit k normálu a určitě to nedávají do bulváru a rádoby dem.novinam,ty se mnohdy honí za senzačním článkem, který je též na hraně moralnosti a spousta lidí včetně politiků je považuje za strážce demokracie.

  • Vladimir napsal:

   Proto udělají fotografii, vylepí ji na zeď někde na internetu. Kolik z nich asi upozornilo některou osobu na to, že tu roušku nemá?
   Fotka na interentu a zavřená huba žádné zdraví neochrání. Řeči o právu na ochanu zdraví v takovém případě nemají žádnou hodnotu.

  • Vladimir napsal:

   *internetu

 10. Udavači konečně znovu objevili smysl života napsal:

  Za každého režimu jsou udavači. Stejní lidé by za komunistů udávali spoluobčany za nedostatečnou uvědomělost a protisocialistické buržoazní manýry.
  Dokonci i za Hitlera by udávali spoluobčany pokud by třeba jen potajnu souhlasili s atentátem na Heydricha. Četl jsem, že v praxi bylo gestapo tak zahlceno udáními od uvědomělých spoluobčanů, že už pomalu nestíhalo ani vlastní agendu. A prý psali i do inzerátů aby lidé tolik neudávali.

  Tito lidé konečně znovu našli svůj smysl života.

 11. Ondřej Petráň napsal:

  Je to spíše smutné, malost a bonzování v obtížné době kvete.Rouška má smysl u toho, kdo kašle a kýchá, samotná rouška nositele nechrání.

 12. Fat napsal:

  Bohužel řada lidí patří mezi hlupáky a teď nemyslím ty bez roušek.

 13. Udavačství - národní sport napsal:

  Porušování zásad chování při takovéto krizi je politováníhodné. Nicméně se ukazuje, že udavačství jako národní sport iniciovaný, podporovaný a oceňovaný naší rodnou nejdemokratičtější stranou je v národě hodně hluboko zakořeněný. Bohužel.

 14. nova doba - spatna doba napsal:

  njn, za monitorem jsou vsichni hrdinove. Stacilo by jich par dotahnout do sine pred pana soudce a misto jdi do prdele by z nich padalo jen prosiiim ja to tak nemyslel…

  • naivita nezná mezí? napsal:

   … aby si pak v duchu řekl, že ten soudce stejně může jít i s tím svým rozsudkem do pr****. Tak to v reálu chodí. Příklad o kterém vím: … to se omlouvám, že jsem si nenasadila roušku, v tom spěchu jsem zapomněla. Sotva policisté odešli, povídá tato paní pánovi, co byl s ní: „Ať jdou do pr****, buzerovat to by jim šlo.“ A po pár metrech vidím, jak si zase roušku stáhla na krk…

 15. naivita nezná mezí? napsal:

  Jak dlouho a s jakou účinností mě ochrání kde která rouška, kterou kdosi má bůhví jak dlouho nasazenou…??? Stačí trochu zvlhčení za pár minut a její účinnost jde kamsi… A jaké množství viru má na rukou třeba ten, co má předpisově nasazenou roušku a ten, co jí nemá??? Nějaký smysl nošení roušek by měl mít, ale v celkovém kontextu, kdy se nákaza stejně přenáší netěsnící rouškou a i přes ní, dotykem rukou, třeba madla v MHD, zůstává rozptýlen ve vzduchu po nějakou dobu, atd., nijak zásadní smysl v podstatě nemá. Fotit lidi bez roušek a zveřejnění takové fotky je s odpuštěním o ho***. Pokud by se mi stalo, že by moje foto takto někde bylo, tak co si z toho mám jako dělat? Rvát si vlasy a sypat popel na hlavu? Když ti konkrétní lidé roušku nepovažují za důležitou, pak jím to je v podstatě jedno, co si o tom kdo myslí, což lze usuzovat z toho, že ji na veřejných místech nenosí. A co si pak tak asi dělají z toho, že je naivní aktivní občánci vyfotí? Když už někdo má takové obavy o zdraví jiných a své, že fotí a uveřejnění takové fotky, tak by měl spíš sedět doma, aby se náhodou nenakazil vdechnutím dávky viru, která ve vzduchu zůstala třeba po někom, kdo měl na sobě zvlhlou a virem zamořenou roušku…

 16. vala napsal:

  Kdysi před mnoha lety , když začala být možnost platit bezhotovostně přes sporožiro , tak na třídní schůzce učitelka slušně požádala rodiče , aby platili dětem obědy přes sporožiro , že to škole dost pomůže . I vystoupil jeden tatínek , pan inženýr a pravil , že mu nebude nikdo nic nakazovat , že si to bude platit jak chce ! Zdá se , že hlupáci jsou v každé době !

 17. Vlastik napsal:

  Vzhledem k faktu že považuji sociální sítě za zlo a na žádné nejsem zaregistrován, tak by mi takové veřejné pranýřování bylo celkem šuma-fuk 🙂

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko