Bývalá část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 se přejmenovala na Ukrajinských hrdinů. Uliční ceduli drží tehdejší ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Foto: Profimedia

Ukrajinský velvyslanec v Česku „je i není“. Zatím tedy není – už rok

Napsal/a Robert Břešťan 7. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Je to právě rok, co Prahu opustil muž, z něhož se po začátku ruské války stala hvězda demonstrací na podporu Ukrajiny – ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Od té doby je ukrajinské velvyslanectví obsazeno jen na nižší diplomatické úrovni chargé d´affaires. Pro nyní nadstandardní česko – ukrajinské vztahy to prý není problém.

Státní návštěvu jako byla ta ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na počátku července v Praze Česko dlouho nepamatuje – alespoň pokud jde o míru utajení a bezpečnostních opatření, která kolem akce panovala.

Na koordinaci takových návštěv se vždy podílí i velvyslanectví dané země, a nejinak tomu bylo i tentokrát. Svého prezidenta však ukrajinský velvyslanec nedoprovázel – už rok zde žádný není.

„Co se týče příprav oficiálních návštěv, včetně prezidenta Zelenského, je diplomatická mise Ukrajiny schopna plně zastávat své funkce, které jí jsou svěřeny vysílajícím státem a dány Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích,“ ujišťuje mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.

„Vedení zastupitelského úřadu na úrovni chargé d´affaires komplikací určitě není, je v diplomacii zcela standardní,“ dodává s tím, že „ Ukrajina má v Česku stále zastoupení na úrovni velvyslance“; jen tu po Perebyjnisovi, jak bylo řečeno, zatím žádný nový není.

Perebyjnis, který v Praze jako velvyslanec působil od roku 2017, se vloni v polovině srpna vrátil do Kyjeva, kde se stal náměstkem ministra zahraničí.

Soudě podle jeho aktivit na sociálních sítích (na Twitteru má nyní 56 tisíc sledujících, velká část z nich je z ČR) ale dění v Česku nadále – i díky velmi dobré znalosti jazyka – pečlivě sleduje.

Nedávno třeba veřejně pochválil české rozhodnutí nevpustit na tenisový turnaj v Praze ruskou hráčku: „Toto je správné a úctyhodné rozhodnutí. Zástupci země agresora nemají na sportovních soutěžích co dělat.“

Zda a případně kdy bude mít Ukrajina nového muže či ženu číslo jedna na ambasádě v Praze, není jasné. O agrément – tedy souhlas přijímající země – zatím ukrajinská strana pro nikoho nepožádala.

„Otázky ohledně příjezdu nového velvyslance jsou zcela výlučně na ukrajinské straně,“ konstatuje mluvčí Drake.

„Vedení zastupitelského úřadu na úrovni chargé d´affaires před příjezdem nového velvyslance není ke škodě výborných vzájemných vztahů, nic nekomplikuje a je v diplomacii zcela standardní. Ukrajina má v Česku stále zastoupení na úrovni velvyslance, kdy nový velvyslanec přicestuje, předá do rukou prezidenta republiky pověřovací listiny a začne tak působit v ČR, je zcela a výlučně na ukrajinské straně,“ řekl už dříve pro HlídacíPes.org ministr zahraničí Jan Lipavský.

Někteří oslovení čeští diplomaté mimo záznam ale přiznávají, že přítomnost ukrajinského velvyslance by byla žádoucí jak v symbolické, tak v praktické rovině – jak kvůli vojenským dodávkám, tak kvůli množství ukrajinských uprchlíků, kteří v Česku před válkou našli útočiště.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)