Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bývalá část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 se přejmenovala na Ukrajinských hrdinů. Uliční ceduli drží tehdejší ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Foto: Profimedia
,

Ukrajinský velvyslanec chybí v Česku už půl roku. Nový je stále v nedohlednu

Bude to brzy půl roku, co Českou republiku opustil tehdejší velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Ten si v Česku, poté, co Rusko rozpoutalo válku proti Ukrajině, vydobyl značné renomé i veřejnou popularitu. Ukrajinské velvyslanectví zůstává obsazeno jen na nižší diplomatické úrovni chargé d´affaires.

Ukrajina nemá v České republice od 12. srpna obsazený post svého velvyslance. Bývalý velvyslanec Jevhen Perebyjnis se svou ženou Olgou tehdy – pro řadu lidí překvapivě – odjel zpět do Kyjeva, kde obratem nastoupil jako náměstek ministra zahraničí. Velvyslanectví v Praze od té doby vede chargé d’affaires Vitalij Usatyj. Kdy by měl přijet nový velvyslanec, není jasné.

Až přijede, začne působit

Ukrajinská ambasáda v Praze se pro mnoho lidí v Česku stala symbolem odporu proti ruské agresi. Například na speciální účet ambasády zřízený pro nákup zbraní pro ukrajinskou armádu ke konci loňského roku přispělo více než 220 tisíc dárců v součtu bezmála 1,4 miliardy korun.

Ministr zahraničí Jan Lipavský ale ve faktu, že pozice velvyslance není obsazena, žádný problém nevidí.

„Vedení zastupitelského úřadu na úrovni chargé d´affaires před příjezdem nového velvyslance není ke škodě výborných vzájemných vztahů, nic nekomplikuje a je v diplomacii zcela standardní. Ukrajina má v Česku stále zastoupení na úrovni velvyslance, kdy nový velvyslanec přicestuje, předá do rukou prezidenta republiky pověřovací listiny a začne tak působit v ČR, je zcela a výlučně na ukrajinské straně,“ uvedl pro HlídacíPes.org ministr.

Ujišťuje též, že daný stav vzájemnou spolupráci s Ukrajinou nijak nekomplikuje. „Diplomatická mise je schopna plně zastávat své funkce, které jí jsou svěřeny vysílajícím státem a dány Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích,“ doplnil Lipavský.

Ukrajinské velvyslanectví na e-mailem zaslané dotazy, zda se v dohledné době očekává jmenování nového velvyslance, či zda jeho nepřítomnost nekomplikuje některá jednání s českou stranou, nereagovalo.

Bývalý velvyslanec Perebyjnis vystupoval po únoru 2022 velmi aktivně i na veřejných shromážděních, kde lidé oceňovali také jeho velmi dobrou znalost českého jazyka. Perebyjnis působil na ambasádě v Česku ve své diplomatické kariéře třikrát a strávil zde v součtu dvanáct let.

„Mám k České republice vztah velmi speciální, ale na druhou stranu jedu domů, čeká mě tam velmi důležitá mise na ministerstvu zahraničních věcí. Moje země je ve válce, musíme dělat všechno, abychom zvítězili. A každý musí dělat všechno, co může, na tom místě, kde pracuje,“ řekl Perebyjnis poté, co krátce před svým odjezdem převzal Stříbrnou medaili předsedy Senátu Miloše Vystrčila.

Perebyjnis je i ve své nové roli nadále aktivní na svém twitterovém účtu, kde má přes 50 tisíc sledujících, s velkým zastoupením těch českých – publikuje zde v češtině informace o průběhu války a ruských válečných zločinech.

Hledá se vhodný kandidát

Ukrajinská strana zatím podle dostupných informací žádné konkrétní jméno Perebyjnisova nástupce nenavrhla. „Zda a kdy nový velvyslanec přijede, netušíme, dosud nepožádali o agrément, prý nemají vhodné lidi,“ říká pod podmínkou anonymity seniorní český diplomat, podle nějž „to není úplně ideální situace, protože velvyslanec by se měl mimo jiné starat i o jejich lidi tady“.

Dočasnou ochranu v České republice za rok 2022 získalo 473 216 ukrajinských válečných uprchlíků. Podle odhadů ministerstva vnitra se zhruba pětina ukrajinských uprchlíků už z Česka vrátila domů.

Jak řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), v Česku si našlo práci 115 tisíc běženců z Ukrajiny a výrazně klesl i počet žadatelů o humanitární dávku ve výši pět tisíc korun. Nejvíce jich bylo v květnu (237 655), k prvnímu prosincovému dni to bylo už jen 81 743.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře