Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Robin Hutton on Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Učitelé netuší, jak vyučovat mediální výchovu. Řada z nich se tématu bojí, jiní věří Aeronetu

Hlavním zdrojem informací o dění doma i ve světě jsou pro polovinu českých vyučujících zpravodajské servery. Alternativní weby typu Aeronet či Parlamentní listy považuje za důvěryhodné 27 % vyučujících; 26 % zvolilo možnost „nevím“.

Plyne to z průzkumu agentury Median o stavu výuky mediální výchovy na českých středních školách.

Průzkum mezi učiteli z celé České republiky, kteří se věnují mediální výchově, vznikl pro společnost Člověk v tísni. Dotazník vyplnilo dvě stě osmnáct učitelů různých typů škol.

Z dat vyplývá, že většina vyučujících se cítí ve výuce mediální výchovy nejistě a postrádá podporu. Celkem 72 % vyučujících mediální výchovy neabsolvovalo žádné mediálně-vzdělávací školení.

Proč je ve výuce mediální výchově věnováno málo pozornosti? 

ZDROJ: Median, Člověk v tísni

„V případě mediální výchovy dlouhodobě selhávají relevantní instituce, v čele s Ministerstvem školství. Nebyla pojmenována její důležitost, nejsou vytvořeny podmínky pro efektivní zahrnutí do výuky, vyučujícím se nedostává podpory, chybí vhodné pomůcky a výukové materiály k rozvíjení mediální gramotnosti žáků,“ komentuje výsledky Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách.

Osm procent respondentů mezi učiteli například uvedlo, že informace čerpá z alternativních webů typu Parlamentní listy nebo Aeronet. Další zdroje informací pro pedagogy jsou z 18 % televize, z devíti procent noviny a časopisy a ze šesti procent sociální sítě.

Jakým médiím vyučující důvěřují?

ZDROJ: Median, Člověk v tísni

Vyučující ze středních odborných škol a učilišť označují oproti kolegům z gymnázií častěji jako hlavní zdroj informací televizi, vyučující z gymnázií naopak častěji vnímají jako hlavní zdroj informací internet.

Za nejdůvěryhodnější média považují vyučující Českou televizi (89 % důvěřuje), Český rozhlas (87 %), hlavní internetové zpravodajství (83 %) a seriózní tištěné deníky (80 %), nejméně důvěřují bulvárním deníkům (4 %) a komerčním televizím (21 %).

Kde vyučující a žáci čerpají informace o aktuálních a společenských tématech?

ZDROJ: Median, Člověk v tísni

Celkem 41 % z oslovených vyučujících věnuje mediálním tématům za celý školní rok ve všech svých třídách a předmětech do 10 hodin, 63 % pak do 20 hodin. Zhruba pětina vyučujících (21 %) uvedla, že odučí ročně 21 – 50 hodin mediální výchovy.

Nejčastěji probíranými tématy v hodinách mediální výchovy jsou: bezpečnost v prostředí internetu, role médií ve společnosti, propaganda, reklama a obecně fungování nových médií.

Nejméně zastoupenými tématy jsou: vlastnictví a ekonomické fungování médií, právní a etické rámce novinářské práce a role médií v moderních dějinách.

Aktuálním společenským tématům a kauzám se ve výuce věnuje alespoň někdy 81 % vyučujících.

Nejčastěji uváděnými tématy v době sběru dotazníků byly volby, imigrace a zpravodajské aktuality.

Nejdůležitější témata mediální výchovy

ZDROJ: Median, Člověk v tísni

Za nejdůležitější témata mediální výchovy považují respondenti kritické hodnocení mediálních sdělení (36 %). Dalšími výraznými tématy jsou vzdělávání, manipulace a propaganda, vliv médií a orientace v médiích.

Podle odpovědí dotazovaných používá v rámci elektronické komunikace 88 % vyučujících často email.

V tom se značně liší od svých žáků (28 %). Ve srovnání se studenty nejsou také vyučující tolik zvyklí komunikovat prostřednictvím sociálních sítí a chatovacích platforem (Skype, Messenger, …).

Jaká média používají vyučující a žáci v rámci elektronické komunikace?

ZDROJ: Median, Člověk v tísni

Na rozdíly v míře používání sociálních sítí poukazují také další zjištění: zatímco pouze 6 % vyučujících uvádí jako svůj hlavní zdroj informací o společenských a politických tématech sociální sítě, u studentů je to 25 %.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. petrph napsal:

  Přesnější by asi bylo napsat „Učitelé netuší, proč vyučovat mediální výchovu. Protože, mediální výchova, tak jak byla politicky zavedena do škol, tuším před 2 lety, připomína spíše (proti) bolševickou agitaci. Starší pedagogové /i absolventi/ si jistě vzpomenou jak se podobné agitky s Rudým právem (a popíráním informací a metod imperialistů ze Svobodné Evropy) prováděli za starých časů.

  Jinak, lze samozřejmě souhlasit s tím že je třeba studenty poučit že ne všechno na internetu je pravda, a je třeba si ty informace ověřovat. Ale to se týká mnohem širšího okruhu informací, od klamavé reklamy, přes cílené podvody, až třeba k ochraně dětí před pedofily..A stačila by na to půlhodinka při výuce internetu v rámci Informatiky…

 2. teufel3424 napsal:

  potvrdil se mi můj názor na úroveň učitelstva, běs a hrůza

 3. Miroslav Schleier napsal:

  K tomu, aby mláděž dokázala hodnotit objektivní realitu je nutné, aby znala dialektiku a skutečné učení Marxe, teré se na Západě učí. Učitelé o tom vědí kulové. Navíc pouze deklamují brožurky, které jim vydává zpravodajská agentura typu „Človek v tísni“, jak vykládat pravdu jedinou, aby si nenarazili čuňu. Chybí jim historické vědomí, které je nahrazováno úchyly typu Janda. Když jsem přišel v rámci školské komise do styku se školní realitou, konstatoval jsem, že mezi našim školství a vězeňskou službou není rozdílu. Ve škole se nic nenaučíte a base se nepolepšíte.

  • nováček napsal:

   Je to tak. Učitelé skutečně netuší … A netýká se to jen mediální výchovy, týká se to výchovy a výuky vůbec. I toto jsme si vyzvonili v tom listopadu památného roku 1989.

 4. Bubo napsal:

  A vy se divíte? Vždyť se i po listopadu 89 lže a slibuje. Jak od politiků tak od médií! Nebudu konkretizovat, všichni to už dnes vědí.

  • Robert Břešťan napsal:

   Jen buďte konkrétní.

  • PM napsal:

   Ano všichni vědí, že po listopadu 89, komunisté se svou zabetonovanou ideologií dále vychovávaly naše děti k demokracii. Nedošlo k radikálním změnám, ke kterým dojít mělo, „nejsme jako oni“ nás vrátilo sametově k vládě StBáka sice bez důvěry o to více makajícího.
   Prosametovali jsme se zpět až k Babišovy s Ondráčkem.
   Ale přesto všechno si stále Václava Havla vážím, za něho jsem byl hrdým Čechem, dnes se za příslušnost k tomuto národu hluboce stydím.

   • Tomáš napsal:

    Máte pravdu pane PM. Bolševici to dělali po 89 a dělají stále. Oni si totiž myslí že mají „gebír“ na všechno. A ještě jednu věc jste řekl hezky. I já jsem byl za pana Václava Havla hrdým Čechem. On dělal prezidenta na 100 %. On ano. !!!

 5. Pavel Liska napsal:

  A Kefalin,co Vy rozumiete pod takym pojmom medialna vychova ?

 6. P. Maxa napsal:

  Co to je za článek? Co to je „mediální výchova“? Proč si výzkum zadává Člověk v tísni a ne Ministerstvo školství? Proč to platí EU a Magistrát? Je to spojené s dotacemi? „Občanská nauka“ po evropsku??? 🙂

 7. petrph napsal:

  Tak ono jde spíš o to že ty děti a mládež ve školách (ten věkový rozptyl je poměrně široký) by měly dokázat hodnotit objektivní realitu na základě své věkově – mentální vyspělosti. Ne víc, protože ty nadbytečné informace skutečně nedokáží správně vyhodnotit.
  Tudíž – třeba proto že z dobrých důvodů jsou volby až od 18 let, nemá smysl /a je to formálně zakázané/, hustit do nich do té doby nějakou politicko- partajní ideologii. A počítám že na prvním stupní úplně vystačí s vlastivědou s obrázky… Kdyby byla úplně na konci fotografie pana Havla a pod tím napsáno „a díky tomu se máme dnes dobře“, bylo by to až až:)

  Dialektiku a skutečné učení Marxe bych nechal až dospělákům, jak vyplývá z výsledků státních maturit, většina z dnešních maturantů by stejně nepochopila vo co go..

Přidávání komentářů není povoleno