Účet za bankrot OKD: jen za insolvenčního správce a posudky zaplatila těžební společnost už 60 milionů korun

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 21. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Dalších více než 352 milionů pak bylo vyplaceno na odstupném v souvislosti s uzavřením Dolu Paskov. Po ukončení likvidace se očekávají další náklady přesahující sto milionů korun.

Insolvenční řízení hlubinné těžební společnosti OKD trvá již déle než rok. Za tu dobu vznikly zadlužené firmě kromě vlastních ztrát, které v loňském roce dosáhly téměř sedm miliard korun, také další výdaje spojené s vedením samotného bankrotu.

Odměny a náhrady nákladů insolvenčního správce Lee Loudy byly vyčísleny k 30. červnu 2017 na 56,8 milionu korun. Částka zahrnuje také náklady na právní a poradenské služby. Další necelé dva miliony pak byly vydány za znalecké posudky oceňující majetkovou podstatu OKD. Vyplývá to ze Zprávy o reorganizačním plánu OKD.

Tento čtvrtek, 24. srpna, by měl věřitelský výbor schvalovat novou podobu reorganizačního plánu. Ani tím ale výdaje spojené s úpadkem neskoční.

Jak vyplývá z dokumentu OKD, po dobu jednoho roku od rozhodnutí o reorganizaci se předpokládají náklady za činnost insolvenčního správce do výše 4,9 milionu. Případné odměny v dalších letech se pak budou odvíjet od obratu firmy.

Dalších necelých 1,5 milionu korun by mělo připadnout věřitelskému výboru, který má čtyři členy a je veden Českou správou sociálního zabezpečení.

Současně byly schváleny budoucí náklady na ekonomické poradce výboru, který by měl inkasovat maximálně 300 tisíc korun za měsíc. S dalšími výdaji ve výši 111 milionů korun pak společnost počítá v souvislosti s vedením soudních sporů.

Premiér k soudu

Případ jediného producenta černého uhlí v Česku, který se ocitl v miliardových ztrátách a nakonec skončil v úpadku, je spojen také s řadou žalob.

Insolvenční správce Lee Louda neuznal většinu pohledávek a naopak podal dvanáct odpůrčích žalob, mezi nimi i na společnosti dříve ovládané Zdeňkem Bakalou – NWR a CERCL Mining B.V.

Současný menšinový vlastník OKD Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy podal v souvislosti s vyplácením dividend z let  2006 – 2012 tehdejším manažerům (ve výši přes 65 miliard korun v době, kdy se společnost už řítila do krize) žádost o obstavení majetku tehdejšího vlastníka Zdeňka Bakaly.

Spory se točí i kolem transakcí s téměř 44 tisíci byty OKD, které Bakala tehdy získal společně s důlním závodem.

Letos na jaře se v médiích objevily informace, že se policie v souvislosti s krachem OKD chystá sdělit nová obvinění.

Jednu větev případu – o způsobu ocenění akcií OKD, které v roce 2004 stát prodal, již začal soud rozplétat. Na počátku září by měl coby svědek vystoupit před soudem také premiér Bohuslav Sobotka, který v době rozhodování o prodeji zastával funkci ministra financí.

Nižší nabídka vítězí

Insolvenční návrh na sebe podala sama OKD v loňském roce, kdy uvedla, že má dluhy přes 17 miliard korun. K soudu se přihlásilo přes 550 věřitelů s pohledávkami za více než 20 miliard korun, insolvenční správce ovšem většinu z nich neuznal.

OKD také v průběhu insolvenčního procesu dostala tři nabídky na odkup akcií. První s cenou 50 milionů korun odmítla firma s tím, že zájemce nesplnil formální náležitosti. Zároveň ale doly odmítly také nabídku násobně vyšší – za 540 milionů korun americké Alcentra Limited a dalo přednost třetí nabídce, státní společnosti Prisko s cenou 80 milionů korun.

Jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, OKD odmítnutí nejvyšší nabídky zdůvodnilo kromě formálních nedostatků také například tím, že Alcentra nedoložila, kdo je jejím koncovým vlastníkem a také kvůli údajným vazbám jejich poradců na firmy bývalého vlastníka dolů Zdeňka Bakalu.

To ovšem zástupci Alcentry odmítají a zvažují, že v případu podají mezinárodní arbitráž.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)