Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Tomio Okamura - SPD, zdroj

Z učebnice středoevropského populismu: Okamura označil HlídacíPes.org za podvodný web

POLEMIKA. Bývaly časy, kdy stačilo před Tomia Okamuru postavit mikrofon a jeho vodopád slov byl k nezastavení. Poté, co se stal místopředsedou sněmovny, si mikrofony pečlivě vybírá, novináře kastuje, selektuje na ty hodné a nehodné, mluví o presstitutech… Ale když má on a jeho tým celý dlouhý týden na odpověď na jednoduchou otázku, zareagovat neumí, nedokáže nebo nechce. Což mu ovšem poté nebrání v podlém protiútoku.

HlídacíPes.org tento týden napsal text o tom, že „Tomio Okamura už není restauratér“, a nabídl čtenářům tato fakta:

 1. Okamura prodal vloni svůj podíl ve společnosti provozující restauraci Staré časy v Praze
 2. V jeho majetkovém přiznání poslance se částka z této transakce neobjevila
 3. Pokud by se ukázalo, že příjem z prodeje byl vyšší než 100 tisíc, mohlo by se jednat o porušení zákona o střetu zájmů

Za vším hledej Sorose

Když text vyšel, spustil Okamura litanii jak z učebnice pro začínajícího extremistu střední a východní Evropy: 

„Podvodný web Hlidacipes.org spojený s penězi George Sorose, který financuje politické „neziskovky“, dnes lživě a podvodně informuje, že jsem prý neuvedl ve svém majetkovém přiznání prodej svého podílu v restauraci. Přitom se jednalo o částku do 100 tis. Kč, kterou ze zákona uvádět nemusím. Zde na konkrétním příkladu vidíte, jací to jsou podvodníci,“ napsal Okamura na svůj Facebook a dodal i grafiku „sítě se Sorosem spojených neziskovek a projektů v České republice“.

Nechybí americké velvyslanectví, fondy EU, Člověk v tísni, ale i prakticky všechna česká ministerstva, Piráti nebo Česká televize.Slova jako podvodný, lživě, politické neziskovky a Soros jsou typická „buzzwords“, která fungují na první signální voličů, na něž svou nacvičeně populistickou rétorikou cílí jak Okamura, tak například Miloš Zeman ústy Jiřího Ovčáčka.

Bylo by to vlastně legrační, kdyby nebylo zjevné, jak se tenhle pokřivený výklad reality uchytil nejen v české společnosti, ale i jinde – v Maďarsku, v Polsku či na Slovensku.

Pokud jde o HlídacíPes.org, Okamurovi a okamurovcům je asi marné vysvětlovat, že „spojení se Sorosem“ spočívá v úspěchu redakce v tradiční soutěži Novinářská cena pořádané Open Society Fund a ve stotisícovém grantu od OSF (který nepokryje ani z třetiny měsíční náklady na chod redakce).

HlídacíPes.org má mimochodem od počátku své existence své financování zcela transparentní.

Ale zpět k textu. Opět fakta: redakce HlídacíPes.org pochopitelně žádala o informace přímo Tomia Okamuru. Na zaslanou SMS ale nijak nereagoval, na otázky zaslané emailem pak odepsala jeho asistentka s tím, že se prodej podílu uskutečnil až letos, a proto v přiznání být nemusí.

Jenže prodej se uskutečnil vloni, jak ukazuje i tento výpis z obchodního rejstříku.

Po upozornění, že transakce se podle veřejně dostupných údajů uskutečnila už na počátku roku 2016, pak už ani přes urgence žádná odpověď nepřišla.

Podnikatel a politik Okamura

Samozřejmě je možné, že Okamura za svých 10 % inkasoval méně než 100 tisíc (což je limit pro zákonnou povinnost zveřejnit tento údaj v majetkovém přiznání poslance).

Společnost U Machtů, u jejíhož zrodu stál a jejímž prostřednictvím provozoval se společníky restauraci Staré časy v centru Prahy, spoluvlastnil Okamura dvanáct let.

Prodat takovou srdcovku ani ne za sto tisíc, to znamená ohodnotit celý podnik na méně než jeden milion korun, navzdory ročnímu obratu ve výši 12 milionů korun.

Ale možné je vše. Tomia Okamuru rozhodně nelze podezírat z toho, že by byl špatný obchodník; svůj podíl na úspěchu politické strany Úsvit i SPD zobchodoval dokonale.

Jisté je, že Tomio Okamura je populista a extremista, který sází na ty nejnižší pudy české společnosti. A zatím na tom vydělává. HlídacíPes.org bude jeho aktivity nadále bedlivě sledovat.

Za zveřejněným textem si každopádně redakce plně stojí. A pokud bude Tomio Okamura pokračovat v nemístných a lživých urážkách, jsme připraveni umravnit místopředsedu sněmovny právními prostředky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

18 komentářů

 1. Anna Mezenska napsal:

  Vážená redakce, držím vám v tomto případě palce.

  • Miruch napsal:

   Ale v tomto pripade Hlidacipes opravdu lhal…je treba cist v mediich mezi radky..ikdyz o sobe pisi ze jsou nezavisla…i hlidacipes nekdy pise zaujate…ostatne jako kazde noviny..

   • Vojtěch Berger napsal:

    V čem HlídacíPes.org v tomto případě lhal? díky

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Zajimalo by me, jestli v japonstine existuje neco jako „stud“ (od slovesa stydet se). Pokud ne, je jasne, ze Tomio nezna hranic. 2) Skonci nekdy tahle posahana doba PR? Muze vubec jeste vyhrat pravda a laska? 3) Branit se soudni cestou je presne to, o co Tomiovi jde. Diky tomu zas bude moct posilit svuj obraz bojovnika proti vsem neprejicim. Nepocita se rozsudek ale pritomnost v mediich.

  • Michal Tichý napsal:

   Opravdový Japonec pokud se stydí spáchá seppuku.
   Ovšem Okamura je Japonec asi tak jako já Zulu.

 3. monarchista napsal:

  Jsem pravidelným čtenářem i podporovatelem Hlídacího psa. O panu Sorosovi se říká, že se baví snahami o rozvrácení tradičních a konzervativních hodnot, které my spojujeme s Evropou a Západem, které se již po desetiletí vytrácí, Zdá se, že rozvracením Evropy, kritikou NATO, šířením pocitů studu za vlastní historickou i současnou euroamerickou úspěšnost v dějinách někdo (také Soros ?) připravuje cesta východním despociím k jejich cestě na západ.
  Je mi proto líto, že v reakci H.P jsem nenašel nic, co by kategoricky a výslovně odmítlo i jen možnost ovlivňování lidmi OSF. Nezajímá mne Pitomio, na něm se shodujeme. Zajímá mne, odkud se bere ta destrukce, zahalená do slov jako „pokrok“, „změna“ atp.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Dobrý den, v reakci je to napsáno přesně tak, jak to je, nic víc, nic míň. Kromě zmiňovaného grantu se Hlídací Pes úspěšně zúčastňuje Novinářských cen, které jsou financované OSF, ale hlavně jsou nejrelevantnějším srovnáním nejlepší české žurnalistiky. Proto tam přihlašují svoje výstupy všechny české redakce. Dvakrát jsem tam sám skončil druhý, ještě jako zpravodaj Českého rozhlasu. Znamená to snad, že Český rozhlas je taky pod vlivem OSF? A tak dále, dosaďte si libovolné médium, které se na cenách zúčastňuje, takže vlastně kterékoli české médium. A pokud jde o „připravování cesty východním despociím“, mezi hlavní témata HlídacíPes.org patří mapování ruského a čínského vlivu v Evropě, čili jejich kritika. Zapadá tohle do vaší představy o tom „být pod Sorosovým vlivem“?

   • Toman napsal:

    Pane Bergere, můžete prosím sem napsat Vaši odpověď na tuto otázku: Kdo asi financoval všem chudým běžencům z předního východu a z Afriky těm mladým mužům jejich mobily, dobré oblečení, další peníze pro pašeráky (převaděče) a peníze na jejich obživu během dlouhé cesty? Pro více než milion uprchlíků to musí být hodně peněz. Jako redaktor Českého rozhlasu určitě máte mnohem víc informací než obyčejný občan tohtot státu.
    Děkuji.

    • Vojtěch Berger napsal:

     Dobrý den, nejsem už v rozhlase, nicméně ještě z té doby bych vám rád doporučil projekt Cíl: Německo, který jsem tam zpracoval: https://interaktivni.rozhlas.cz/cil-nemecko/. Je to jeden rok se syrskými uprchlíky v Německu. Částečně je tam i odpověď na vaši otázku. Pokud jde o Syřany, ti na to zkrátka peníze měli. V přepočtu 150 tisíc korun za cestu pro celou rodinu není nic, co by se nedalo ufinancovat. Pokud jde o Afričany, často se na cestu jednoho vysbírala celá vesnice. Samozřejmě tomu nemusíte věřit. Já jsem s těmi lidmi mluvil, a věřím jejich verzi raději než tomu, že migrační vlnu financuje „někdo třetí“.

 4. Matěj napsal:

  Očividně zaujatí proti panu Okamurovi a jeho voličům, vaši práci nelze považovat za profesionální, spíše hluboko pod úrovní.

 5. Nemec napsal:

  Okamura ma jednu zásluhu , sjednotil tupce z  komunistické ozbrojené složky co nás buzerovaly a vykládaly nesmysly o třídním nepříteli. Je to jejich pro změnu japonský major Terazky. Ale pozor, Japonci dovedu být krutí a v České republice se přestala dodržovat ústava, přesněji Česká republika už není právní stát.

 6. Martin Horák napsal:

  Právní kroky proti Okamurovi za jeho lži je potřeba začít činit dřív, než davová psychóza jeho nekritických obdivovatelů přeroste v neřízenou reakci.

  • Tondach napsal:

   Bohužel má imunitu!
   Na Českou televizi nadává kde může, ale přitom tam chodí na debaty a tam jeho řečnění, tedy spíš blábolení nesmyslů, není nikdo schopen zastavit! A lže jako Babiš!

 7. PM napsal:

  Vždycky jsem byl optimista s pozitivním pohledem na svět kolem sebe. Po těchto volbách, se ze mě pomalu stává magor, nechápající realitu. Co se stalo tak hrozného, co se to děje, že 50 % tohoto národa volí v součtu Babiše, Okamuru a Komunisty. Bojím se budoucnosti. Opravdu jako národ takto brutálně degenerujeme. Kde je trochu lidskosti a slušnosti na které se dalo stavět, mohly jsme být vzorem pro celou evropu. Něco strašně selhalo.
  Do této hrůzy si zvolíme ještě Zemana a skončím asi na psychiatrii. Kdybych neměl vnoučata, asi bych to tak neprožíval, já se nějak srovnám, nakonec jsem 20 let v socialismu žil, na hubu si pozor dával. Ale proboha proč se děje tohle, už si nechci znova zvykat nechci, nechci, nechci.

Přidávání komentářů není povoleno