Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Tomio Okamura - SPD, zdroj

Z učebnice středoevropského populismu: Okamura označil HlídacíPes.org za podvodný web

POLEMIKA. Bývaly časy, kdy stačilo před Tomia Okamuru postavit mikrofon a jeho vodopád slov byl k nezastavení. Poté, co se stal místopředsedou sněmovny, si mikrofony pečlivě vybírá, novináře kastuje, selektuje na ty hodné a nehodné, mluví o presstitutech… Ale když má on a jeho tým celý dlouhý týden na odpověď na jednoduchou otázku, zareagovat neumí, nedokáže nebo nechce. Což mu ovšem poté nebrání v podlém protiútoku.

HlídacíPes.org tento týden napsal text o tom, že „Tomio Okamura už není restauratér“, a nabídl čtenářům tato fakta:

  1. Okamura prodal vloni svůj podíl ve společnosti provozující restauraci Staré časy v Praze
  2. V jeho majetkovém přiznání poslance se částka z této transakce neobjevila
  3. Pokud by se ukázalo, že příjem z prodeje byl vyšší než 100 tisíc, mohlo by se jednat o porušení zákona o střetu zájmů

Za vším hledej Sorose

Když text vyšel, spustil Okamura litanii jak z učebnice pro začínajícího extremistu střední a východní Evropy: 

„Podvodný web Hlidacipes.org spojený s penězi George Sorose, který financuje politické „neziskovky“, dnes lživě a podvodně informuje, že jsem prý neuvedl ve svém majetkovém přiznání prodej svého podílu v restauraci. Přitom se jednalo o částku do 100 tis. Kč, kterou ze zákona uvádět nemusím. Zde na konkrétním příkladu vidíte, jací to jsou podvodníci,“ napsal Okamura na svůj Facebook a dodal i grafiku „sítě se Sorosem spojených neziskovek a projektů v České republice“.

Nechybí americké velvyslanectví, fondy EU, Člověk v tísni, ale i prakticky všechna česká ministerstva, Piráti nebo Česká televize.Slova jako podvodný, lživě, politické neziskovky a Soros jsou typická „buzzwords“, která fungují na první signální voličů, na něž svou nacvičeně populistickou rétorikou cílí jak Okamura, tak například Miloš Zeman ústy Jiřího Ovčáčka.

Bylo by to vlastně legrační, kdyby nebylo zjevné, jak se tenhle pokřivený výklad reality uchytil nejen v české společnosti, ale i jinde – v Maďarsku, v Polsku či na Slovensku.

Pokud jde o HlídacíPes.org, Okamurovi a okamurovcům je asi marné vysvětlovat, že „spojení se Sorosem“ spočívá v úspěchu redakce v tradiční soutěži Novinářská cena pořádané Open Society Fund a ve stotisícovém grantu od OSF (který nepokryje ani z třetiny měsíční náklady na chod redakce).

HlídacíPes.org má mimochodem od počátku své existence své financování zcela transparentní.

Ale zpět k textu. Opět fakta: redakce HlídacíPes.org pochopitelně žádala o informace přímo Tomia Okamuru. Na zaslanou SMS ale nijak nereagoval, na otázky zaslané emailem pak odepsala jeho asistentka s tím, že se prodej podílu uskutečnil až letos, a proto v přiznání být nemusí.

Jenže prodej se uskutečnil vloni, jak ukazuje i tento výpis z obchodního rejstříku.

Po upozornění, že transakce se podle veřejně dostupných údajů uskutečnila už na počátku roku 2016, pak už ani přes urgence žádná odpověď nepřišla.

Podnikatel a politik Okamura

Samozřejmě je možné, že Okamura za svých 10 % inkasoval méně než 100 tisíc (což je limit pro zákonnou povinnost zveřejnit tento údaj v majetkovém přiznání poslance).

Společnost U Machtů, u jejíhož zrodu stál a jejímž prostřednictvím provozoval se společníky restauraci Staré časy v centru Prahy, spoluvlastnil Okamura dvanáct let.

Prodat takovou srdcovku ani ne za sto tisíc, to znamená ohodnotit celý podnik na méně než jeden milion korun, navzdory ročnímu obratu ve výši 12 milionů korun.

Ale možné je vše. Tomia Okamuru rozhodně nelze podezírat z toho, že by byl špatný obchodník; svůj podíl na úspěchu politické strany Úsvit i SPD zobchodoval dokonale.

Jisté je, že Tomio Okamura je populista a extremista, který sází na ty nejnižší pudy české společnosti. A zatím na tom vydělává. HlídacíPes.org bude jeho aktivity nadále bedlivě sledovat.

Za zveřejněným textem si každopádně redakce plně stojí. A pokud bude Tomio Okamura pokračovat v nemístných a lživých urážkách, jsme připraveni umravnit místopředsedu sněmovny právními prostředky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře