U miliardáře Janečka začali vyplácet část mzdy v bitcoinech. „Lepší než stravenky,“ říkají zaměstnanci

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 4. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Vedle běžné mzdy v korunách inkasují zaměstnanci Nadačního fondu pomoci miliardáře Karla Janečka také digitální měnu do svých virtuálních peněženek. Kryptoměnami se dá v Česku aktuálně platit na více než 250 místech; podívejte se kde všude.

Bitcoin jako doplněk k běžné mzdě vyplácené v českých korunách si v Nadačním fondu pomoci zvolili zrovna v době, kdy se cena této nejznámější kryptoměny po předvánoční euforii propadla o desítky procent.

Zatímco na konci roku byla hodnota jednoho bitcoinu až 20 tisíc dolarů, nyní je násobně nižší – v době vzniku tohoto textu jej bylo možné koupit za 7 300 dolarů. Přesto jsou v nadačním fondu s novinkou spokojeni.

Všichni zaměstnanci budou nyní dostávat zhruba 10 % ze mzdy právě v bitcoinech. Do budoucna zvažuje vedení fondu tento poměr ještě navýšit.

Ani vysoká volatilita je od tohoto kroku neodrazuje. „Popravdě neočekávám, že by si to zaměstnanci rozmysleli na základě kurzu bitcoinu. Všichni této měně věříme,“ říká ředitel této neziskové organizace Čestmír Horký. „Věříme, že bitcoin v budoucnu ovládne trh,“ doplňuje.

Kromě výplaty umožňuje Nadační fond pomoci také donátorům, aby svoji podporu zasílali v této kryptoměně. Fond založený Markétou Sýkorovou a Karlem Janečkem pomáhá vybraným projektům formou crowdfundingových sbírek, ale také přímou pomocí lidem v tíživé situaci.

Adrenalinový bitcoin

V okolí miliardáře a matematika Karla Janečka se bitcoin těší velké oblibě už delší době. Sám Janeček do něj investoval miliony korun ještě v době, když se dal pořídit jen za stovky dolarů.

Janečkův tajemník Tomáš Marada do této kryptoměny také investoval a předpovídá, že bitcoin je předzvěstí globální změny celého systému státního zřízení. Podle něj zažijeme v budoucnu podobný přechod jako například z feudalismu k demokracii.

Lidé z Janečkova okolí zkrátka věří – bez ohledu na jeho nyní klesající cenu – že má bitcoin (BTC) velkou budoucnost.

„Považujeme se za fanoušky této kryptoměny. Tradiční benefity nás přestaly bavit. BTC je kromě konkrétních výhod i zábavný,“ míní ředitel fondu Horký. „Důležité je v tuto technologii věřit. Celý systém je v rané fázi. Pokud srovnám stravenky nebo penzijko, které jsme využívali dříve, je BTC po všech stránkách lepší – je svobodnější, zábavnější a lépe zhodnocuje peníze.“

Všichni zaměstnanci, kterých je v nadaci nyní pět, akceptují fakt, že hodnota bitcoinu může být během týdne, ale i jednoho dne, či dokonce hodiny mnohem nižší, než jakou měl v době jeho výplaty.

„Vzhledem k tomu, že BTC vnímáme jako investici do budoucnosti – jak po stránce finančního zhodnocení, tak k běžnému použití – tak nás nijak jeho denní/týdenní pohyb nevzrušuje,“ konstatuje ředitel Horký. „Hodnota 20 tisíc dolarů za minci v době Vánoc byla přehnaná, zároveň nám ukázala potenciál a směr, kterým se BTC bude ubírat.“

Podle ředitele Horkého je držení bitcoinu „adrenalinová záležitost“ a každý ze zaměstnanců se může rozhodnout, jak se získanou kryptoměnou naloží. „Může ho směnit za peníze, může s ním nakupovat nebo ho nechá ležet a čekat na zhodnocení,“ popisuje možné strategie Horký, který sám v loňském roce do bitcoinu investoval.

A ačkoliv trh s bitcoinem zažil v posledních měsících velký propad, není vůči dalšímu vývoji jeho ceny skeptický. „Osobně očekávám velké zhodnocení, což se nám samozřejmě historicky potvrdilo,“ dodává Horký.

Janečkův tajemník Marada je optimista, podle něj by hodnota bitcoinu mohla dokonce ještě letos pokořit cenu 100 tisíc dolarů.

Víno za bitcoin

Už v současné době lze bitcoin využít nejen jako spekulativní investici, ale také používat k běžnému placení. Jen v Česku je nyní více než 250 míst, kde lze kryptoměny k platbě použít, a přes třicet bankomatů na výběr kryptoměn.

Celosvětový přehled míst, kde lze platit kryptoměnou. Zdroj: Coinmap.org

Například v pražské kavárně, coworkingovém a vzdělávacím centru Paralelní polis nelze platit ničím jiným než kryptoměnami. Lze je zde také nakoupit.

Zaplatit bitcoinem je možné například také v pražském kině OKO, v některých designových či architektonických studiích, restauracích a kavárnách. Kryptoměny ale nejsou jen pražskou doménou, platby přijímají i v Brně, v menších městech, ale i v řadě vesnic.

Například je možné si za něj koupit hovoranské pivo, nebo s ním zaplatit u kadeřníka či ve vinném sklípku. Přehled konkrétních míst, kde lze kryptoměny nejen v Česku, ale po celém světě utrácet, poskytuje interaktivní mapa, kterou vytvořila česká společnost SatoshiLabs.

Ta je také tvůrcem celosvětově uznávané hardwarové peněženky na kryptoměny Trezor. Ostatně Češi se jeví jako velcí fanoušci kryptoměn – kromě zmíněných aktivit patří Česko také mezi největší těžaře kryptoměn.


HlídacíPes.org můžete nyní podpořit také v kryptoměně Bitcoin a Litecoin.

Za Váš příspěvek děkujeme!

Adresa a QR kód pro zaslání BTC: 3Ey1WBuEUSvcSHCRTPsAkwRyVmUauzq1kz 

Adresa a QR kód pro zaslání LTC: LMwR9ZcaTG9QRhYMgdQUJ8zaMLppFqoy8f


Poznámka redakce: Karel Janeček v minulosti podpořil projekt Pavučiny byznysu HlídacíPes.org. Nadační fond pomoci Karla Janečka zorganizoval pro Ústav nezávislé žurnalistiky v roce 2017 crowdfundingovou kampaň.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)