Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Irene Fisher, zdroj

Bitcoin coby předzvěst globální změny. Zažijeme podobný přechod jako z feudalismu do demokracie, předvídá expert

Celý svět čeká podle předpokladů matematika a odborníka na kryptoměnu Bitcoin Tomáše Marady v následujících několika málo dekádách radikální proměna. Právě kryptoměny prý tuto transformaci předznamenávají.

První digitální měna Bitcoin vznikla v roce 2009, od té doby zaznamenala obrovský boom. Zatímco ještě před pár lety o ní měla povědomí jen úzká skupina nadšenců, nyní je tato kryptoměna běžně dostupná v automatech obchodních center a dá se s ní i platit ve vybraných obchodech.

Tomáš Marada. Zdroj: Twitter

Postupně vznikla řada dalších virtuálních měn, Bitcoin si však stále drží své královské postavení a ostatní coiny klesají a padají společně s tím, jak se vyvíjí právě jeho cena.

Pro odborníka na Bitcoin Tomáše Maradu ale není jeho cena to klíčové, zajímá ho především transformační potenciál, který vznik virtuálních platidel přinesl. Podle Marady umožní kryptoměny spolupráci mezi lidmi nezávislou na jakémkoliv mechanismu státu.

„Veřejný prostor se této situaci bude muset přizpůsobit a budeme nuceni vynalézt jinou technologii vzájemného spolužití než je nacionální demokracie,“ prognózuje v rozhovoru pro HlídacíPes.org. „Zažijeme podobný přechod jako z feudalismu do demokracie nebo něco obdobného.“

Minulý týden jsme zveřejnili první část rozhovoru s expertem Maradou na téma možné regulace Bitcoinu, či jeho cenového vývoje do budoucna. První část rozhovoru naleznete ZDE.

Vlna inovací

Vy osobně jste investoval do Bitcoinu nikoliv kvůli spekulaci na jeho cenu, ale protože věříte v jeho transformační potenciál. V čem ale může způsobit tak radikální změnu celé společnosti?

Nechci vyznívat anarchisticky. Ale nastane tu vlna inovací, jak obsluhovat veřejný prostor bez toho, aniž by tu obsluhu diktovalo něco svrchu a mohlo zneužívat té možnosti. Lze očekávat, že to ale nebudou samotné kryptoměny, kdo bude vyvíjet tlak na změnu celého systému, ta by stejně přišla bez ohledu na vznik Bitcoinu.

Stát, jak funguje dnes, se bude muset stejně transformovat z důvodu technologického posunu, kryptoměny jsou jen jedna součást, která k tomu přispěje. Ten exponenciální vývoj technologií totiž bude tak rychlý, že v následujících několika málo dekádách zažijeme větší posun než za celou průmyslovou revoluci a nemyslím, že stát v současné podobě bude schopen inovovat dostatečně rychle, aby s tím trendem udržel krok.

Bitcoin je tedy jakási předzvěst změny, která je nevyhnutelná?

Ano, ono tu konverguje několik různých technologických inovací, které se začínají propojovat, a stát je velmi neflexibilní a poměrně stará technologie vzájemné koordinace. Kryptoměny umožní spolupráci nezávislou na mechanismech státu. Veřejný prostor se této situaci bude muset přizpůsobit a budeme nuceni vynalézt jinou technologii vzájemného spolužití než je nacionální demokracie. Zažijeme podobný přechod jako z feudalismu do demokracie nebo něco takového.

Vlastní pravidla

Jak může vypadat využití Bitcoinu nebo jeho technologie v budoucnu, tedy kromě jeho využití k placení?

Například se dohodneme, že já vám dodám nějakou službu a vy mi zaplatíte v Bitcoinech. Když mi zaplatíte v korunách, tak se musíme spolehnout na procesy, které nám poskytuje stát. V případě nedodržení dohody musíme jít k soudu, soud je nepredikovatelný, trvá velmi dlouho, než se vám podaří peníze vymoci, a může vám to způsobit až bankrot.

Když použijeme Bitcoin nebo blockchainovou technologii nebo smart kontrakty, což je nevyhnutelná blízká budoucnost, tak můžeme uzavřít smart kontrakt, do kterého přibereme někoho, komu věříme. Když dojde ke sporu, tak se obrátíme na toho člověka a ten dá jednomu z nás za pravdu. V tu chvíli dojde k převedení Bitcoinů a vy je máte hned u sebe a nemusíte se s nikým soudit, nespoléhat na státní mašinerii.

Ale musíte se spoléhat na to, že to ten třetí člověk rozhodne správně…

To je jen triviální příklad. Spíš si myslím, že to bude probíhat v rámci nějakých komunitních aktivit, je to něco jako rozhodčí soud v byznysovém právu, akorát je to ještě mnohem efektivnější. Peníze strhne a převede ve chvíli, kdy dojde k rozhodnutí. Je to s menšími náklady a s menším rizikem.

Důvod, proč jsem tak nadšený z té technologie, je, že jakákoliv komunita si může vymyslet vlastní pravidla, jak mezi sebou chce směňovat svou přidanou hodnotu. A ta komunita nemusí spoléhat na to, že to bude vymáhat někdo jiný, poslouží jim k tomu tato technologie.

Hovoříme tady často o blockchainu, jak byste laikovi vysvětlil, co to vlastně je?

To je těžké. Je to taková sdílená účetní kniha transakcí, kterou vidí všichni, a pokud v ní něco chci změnit, tak se celé síti musím prokázat svým privátním klíčem. Nejde to podvést. Není na světě nic spolehlivějšího než blockchain, což je dáno jeho decentralizací – není centrální autorita, která by do toho mohla vnést nepredikovatelnost. V budoucnu se v něm bude evidovat všechno, co pro nás má ekonomickou hodnotu, i kdyby Bitcoin jako takový skončil.

Jiná mentalita

Věříte tomu, že Bitcoin přežije, nezhroutí se, nespadne jeho cena k nule…?

Mě cena moc nezajímá, mě zajímá vývoj té technologie, a ten je na ceně relativně nezávislý.

Logicky by ale měl být závislý na ceně, kterou má když bude jeho cena nízká, přestanou mu lidé věřit, nebudou do něj dávat peníze a ten tlak na vývoj bude pak mnohem menší…

Důležité je si uvědomit, že lidé, kteří vyvíjí infrastrukturální prvky Bitcoinu, tam nejsou kvůli penězům, ale kvůli změně světa. To je open source mentalita, která uvažuje úlně jinak. Tyto start-upy jsou velmi dobře financovány a každé zhodnocení přinese zdroje pro další zlepšení té technologie.

Ale když tam to zhodnocení nebude, jeho cena klesne, lidé do něj nebudou investovat, tak zdroje na rozvoj také přece nebudou…

Lidi, co v tom vidí technologii, která transformuje svět, výkyvy v ceně nezajímají. I kdyby to spadlo třeba na 100 dolarů, tak budou pokračovat dál.

Otázka ale je, zda si to budou moci dovolit. Kde na to vezmou peníze?

Je pravda, že v nejhorším případě si umím představit, že by třeba začali dělat částečně věci pro někoho jiného, aby mohli financovat nebo věnovat svůj čas vývoji toho systému. Blockchainoví developeři, programátoři, analytici si mohou dnes říci o jakékoliv peníze. Takže nemám obavy, že by se to kvůli tomu zastavilo.

Energetická závislost

Má Bitcoin z vašeho pohledu vůbec nějaká negativa?

Nejdiskutovanější je jeho energetická spotřeba, Bitcoin je asi ze 70% závislý na elektrické energii. Nicméně já ji nevnímám jako negativum, je to zkrátka energie potřebná pro jeho zabezpečení.

Sice nenajdeme moc produktů, které jsou tak závislé jenom na energii, zároveň je ale zcela nezávislý na lokaci. Jestliže někde těžíte Bitcoin, tak se ze dne na den můžete sebrat a celé to přesunout na jiný kontinent a začít těžit tam. Je to jenom o dopravě tam. A tento ekosystém vytvořil závod ve vytváření nejlevnějších zdrojů energie, takže se těží tam, kde jsou velké energetické přebytky, které nejdou jinak využít či zobchodovat.

Třeba v oblasti Sibiře, v oblasti Tibetu, kde je spousta naddimenzovaných hydroelektráren, které není možné rozvést jinam. Ta nejlevnější energie jsou obnovitelné zdroje a Bitcoin umožňuje energetické arbitráže, využít tyto přebytky, a vytvářet dál tlak na to, aby ty obnovitelné zdroje inovovaly a byly ještě levnější.

A samozřejmě se bude vyvíjet i ta samotná energetická náročnost. To je jeden aspekt. A druhá věc je, co za to dostáváme. My za to nyní dostáváme velmi neefektivní transakční systém, který ale udržuje hodnotu. To je sice dost málo, ale velmi rychle budeme na tuto decentralizovanou autoritu navěšovat víc a víc rozhodovacích procesů, nejenom samotných transakcí.

Jak to máme konkrétně chápat?

Když se podíváme na lidské tělo, tak mozek spotřebovává 20% veškeré energie a taky se na něj nezlobím, jak je energeticky náročný. Nebo, když bych vám v 90. letech při vzniku internetu řekl, že za dvacet let bude internet spotřebovávat 10% světové energie, tak se asi zhrozíte, ale dnes vám to asi tak vadit nebude, protože vidíte ten přínos.

Obdobně uvidíme u Bitcoinu ten enormní přínos, jak zefektivní lidskou spolupráci a vytvoří systémy, které nejsou závislé na státu. Stát je jakási koordinační technologie, která je z velké části už zastaralá ve srovnání s Bitcoinem. Ten je zatím naopak velmi surová a nevyvinutá technologie, ale věřím tomu, že v několika dekádách stát předběhne. Nemyslím si, že se státy najednou zhroutí, nebo že to bude dramatický přesun, bude to postupné.

Neutrální technologie

Které ze současných kryptoměn mají kromě Bitcoinu podle vás ještě potenciál, respektive smysl do budoucna?

Já altcoinům moc nevěřím, takže to nesleduji dopodrobna. Ale když se podíváte na žebříček top 10 současných kryptoměn, tak tuším, že tři z nich v předchozím roce ještě ani neexistovaly. Myslím si, že jsme v altcoinové bublině, a ta splaskne. Bitcoin to může schytat taky, nebo ne, ale určitě přežije.

Predikovat se neodvážím, ale potenciál má Monero pro svou anonymitu, je tu jasná ekonomická poptávka po této službě. Nabízí něco, co Bitcoin neumí. U Etherea jsou to smart kontrakty, které vznikají i jinde, ale Ethereum má časový náskok.

Litecoin je brán jako stříbro, má s Bitcoinem obdobnou technologii a levné poplatky. Nicméně u Bitcoinu jsou drahé transakční poplatky jen dočasná záležitost, podobně jako byly soláry ze začátku strašně drahé. Poplatky půjdou dolů, až ten ekosystém vyspěje a najde způsob, jak zprostředkovávat mikrotransakce.

Monero má hlavní potenciál především kvůli umožňování anonymních transakcí. Je podle vás nutná regulace této anonymity, aby se tak například zabránilo jeho zneužívání k trestné činnosti?

Je pravda, že kryptoměny jsou používány i k trestné činnosti. Ale stejně tak je k trestné činnosti využívána i současná hotovost, a určitě ve větším procentu. Ta technologie sama o sobě je neutrální a může mít jak pozitivní, tak negativní využití. Já ale věřím, že to pozitivní převáží nad tím negativním. Jen to negativní se stejně jako u jiných nových technologií ukazuje první a dřív. Ale například u Bitcoinu je díky existenci blockchainu naopak velmi snadné dohledat každou transakci, a nelze ji nijak zpětně změnit nebo smazat.

Spousta lidí naskočila do kryptoměn s vidinou rychlých a snadných zisků. Škodí to celému tomu systému?

Radši bych byl, kdyby se Bitcoin pohyboval ještě několik let pod tisíci dolary, tím pádem by měl klid od laické a regulatorní veřejnosti, která pak často dělá činy, kterým úplně nerozumí. Lidé nakupují Bitcoin a vůbec netuší, co to je za technologii, do jakého rizika jdou a jak s ním nakládat. Když přijde pokles, tak neví, proč by ho měli držet dál, proč by měli věřit, že se z toho dostane zpátky, a to vyvolává vlny do společnosti a kazí to Bitcoinu reputaci. Ale na samotný projekt to nemá moc vliv.


HlídacíPes.org můžete nyní nově podpořit také v kryptoměně Bitcoin a Litecoin. Všem za případnou podporu děkujeme!

Adresa pro zaslání BTC: 3Ey1WBuEUSvcSHCRTPsAkwRyVmUauzq1kz 

Adresa pro zaslání LTC: LMwR9ZcaTG9QRhYMgdQUJ8zaMLppFqoy8f


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je Iseco.cz

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. petrph napsal:

  Řekněme že podobnou technologii by mohly použít i nějaké moderní banky kde by si mohly lidé ukládat a vybírat obyčejné peníze. Klidně.
  Ale v případě bitcoinů, resp. dalších kryptoměn, pokud by se měly globálně masově rozšířit a nahradit transakce ve flat měně. Vidím průšvih v tom, že jsou vygenerovány navíc.. Co by se asi stalo s jakoukoliv ekonomikou, kdyby někdo najednou vytisknul a dal do oběhu řekněme o 50 procent víc jejího oběživa????
  A to samotné se stane, pokud vygenerované kryptoměny (a pořád přibývají další a další) vstoupí do reálné ekonomiky. Pravda, zatím to nehrozí, protože si je lidé leda směnují na speciálních burzách tam a zpátky (podobně jako akcie na burze), zatímco podíl na reálných transakcích (za zboží, služby) je globálně nepatrný..

 2. Roman napsal:

  autor si plete pojmy z dojmy……doporučiji doučit makroekonomiku

 3. Pat Cash napsal:

  *Makroekonomii (teoretická vědní disciplína)

  A když teda nebude chtít se dovzdělat, tak je tady Jan Macháček a jeho debaty (určené pro laiky), zde na téma bitcoin (aka instrument, který není měnou, ale investiční komoditou):

  http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka-kryptomeny-jsou-formou-podvodu-letadlo-pls-/debata-jana-machacka.aspx?c=A180308_121725_machackova-debata_lube

 4. Weber napsal:

  Je vidět, že lidstvo je schopno generovat zástup inteligentních a revolučně (ekonomicky) smýšlejících jedinců, ale má to jeden háček, pokud by tito vyjímeční vizionáři chtěli nejen vysvětlit, ale také přivést k životu tento zítřek (možný) náhrady tradičních (měnových) plateb do myslí takových lidí, kteří např. u nás dokáží volit za svoje představitele (služebníky) takové persony jako je Okamura, Zeman , Babiš, Falmer a pod., tak nepochybuji, že tyto skvělé nápady je brzy přejdou. Nepochybuji, že pro tento vybraný druh lidstva je příliš i chytrý mobil. Takže budou rozhodovat geny, tedy příroda řekne zásadní slovo.

 5. petrph napsal:

  Mimochodem, hlouběji jsem se zamyslel nad tézemi, které pan Marada vysvětluje a obávám se, že v extrémním případě jdou spíše směrem ke kryptokomunismu.
  On se totiž nezmínil o tom, kdo a co vlastně tvoří onu globální komunu držitelů bitcoinů. Že to je globální internetová komunita, kde se její členové prakticky neznají (leda přes nicky). Že třeba z hlediska jejich masové těžby je nejvíce počítačových farem v Číně. Nebo že – , zhruba 4 procenta prakticky anonymních uživatelů vlastní přes 96 % dostupných bitcoinů. Ostatně, už jeho připomínka že „,v oblasti Sibiře, v oblasti Tibetu, je spousta naddimenzovaných hydroelektráren“ napovídá komu asi potom takto vytvořené bitcoiny budou patřit..
  Takže nikoliv – jak píše „Já Vám zaplatím za nedodané zboží a nějaký nám oběma známý arbitr to posoudí a ty bitcoiny strhne? Ale spíše že tím dodavatelem bude třeba čínský obchodník pod kontrolou čínských orgánů a tím „naprosto ale naprosto nezávislým arbitrem“ ..může být třeba ruský hacker pod kontrolou vlády ruské.
  Dokud jde o (ne)dodání nějaké objednané komponenty z čínského éšhopu, čert to vem. Ale pokud by takto měli nějak (jak?) určení zástupci bitcoinové komunity rozhodovat o potvrzování plateb za velké dodávky zboží, v milionových hodnotách, pokud by takto měli třeba rozhodovat o proplácení akvizic evropských podniků do čínských rukou?
  Jak se někomu líbí představa takové komunity?

  Ostatně – nemusíme zůstávat jen u komunismu, vzhledem k tomu že právě do těchto technologií (které pan Marada chválí) investují ohromné prostředky západní velké finanční skupiny a banky – a snaží se (poměrně úspěšně) implementovat bitcoinové transakce do svých služeb a tím pod svojí kontrolu? A vedle nich, vznikají masově „bitcoinové“ firmy, snažící se na tomto boomu rychle vydělat. Jak asi bude fungovat taková komunita a kdo v ní bude arbitry?

 6. Marcela napsal:

  Domnívám se, že PŘÍRODA bude mít p o s l e d n í slovo.Naštěstí.

 7. Richter napsal:

  Expert Marada si trošku vzal a v euforii nám sdělil světlé zítřky. Pokud by si nevzal a alespoň trošičku se zamyslel, pak by došel jen k jednomu výsledku. Jeho vize by znamenala zrušení státu s jeho systémem financování. Jakmile mám platit daně a ostatní platby spojené se státem v zákonné měně, pak jen velikánský trouba by chtěl například vejplatu v nějaké virtuální měně.

  Zkusme si představit příklad, že dostanu celou vejplatu ve virtualitě a budu z ní muset odvést povinné platby sám, nikoli zaměstnavatel a budu nějak shánět zákonnou měnu. Budu muset žadonit, aby mi ji někdo vyměnil. A on se nebude a nebude chtít najít.

  Je to stejné jak s robotickými auty jež jsou již připraveny a čekají na svoji chvilku jež by měla nastat za, nejpozději pět roků.

  Nebo, že by platila teorie motýlích křídel a Expert Marada jimi právě zamával?

 8. petrph napsal:

  Mimochodem, abych ty Vaše představy ještě trochu rozšířil. Dnes je prakticky nemožné aby Vám zaměstnavatel vyplácel celý plat ve smluveném počtu bitcoinů.. Když si uvědomíme že v nedávné době kurz bitcoinu osciloval mezi 10 a 20 tisíci dolarů, jeden z Vás dvou by na tom tvrdě prodělal (Btw, co jsem se díval, včera byl ten kurz 8 500–
  Druhá věc je že některé státy skutečně umožnují platit daně v bitcoinech – ovšem v aktuálním přepočtu do flat měny. Což se zase při těch rychlých změnách kurzu může pěkně prodražit.
  Zase ale musíme rozlišit placeni daní v bitcoinech – a placení daní za finanční operace s bitcoiny (tedy zisky z kurzových rozdílů při burzovnich nákupech a prodejích bitcoinu) – ty už se dnes mají platit automaticky, a zase ve flat měně…A kdož to nedělá na toho si berňak brzo posvítí,,

 9. LH napsal:

  heh no on ty bitcoiny, liteoiny a podobně brzo většina státních aparátů zařízne, nebo krutě zdaní a bude po divadle s kryptoměnama :-))
  ***************************
  petrph napsal:
  10.3.2018 (18:24)
  Mimochodem, abych ty Vaše představy ještě trochu rozšířil. Dnes je prakticky nemožné aby Vám zaměstnavatel vyplácel celý plat ve smluveném počtu bitcoinů.. Když si uvědomíme že v nedávné době kurz bitcoinu osciloval mezi 10 a 20 tisíci dolarů, jeden z Vás dvou by na tom tvrdě prodělal (Btw, co jsem se díval, včera byl ten kurz 8 500–..
  >>>>> V tom problém nevidím, já jsem pracoval 3 roky ve společnosti, kde jsem měl ve smlouvě plat v Eur a v té době taky euro oscilovalo, skok v kurzu o 1 korunu mi ve finále udělal + nebo – 2000 a taky to nikoho nezajímalo, i když u btc, kde se to mění ve stovkách dolarů a to xkrát za den je to něco jiného, ovšem je to zase dáno tím jak se to nyní přepočítává…

  • petrph napsal:

   Možná k tomu „jak se to dnes přepočítává“. Problém s bitcoinem (a dalšími kryptoměnami) je v tom, že s nimi prakticky nelze platit běžné výdaje. Řekněme od nájmu, elektřiny, potraviny, předměty denní spotřeby, a pod…Tudíž – pokud by někdo byl placen v bitcoinech (a měl jen tento příjem) – pokaždé by musel ty bitcoiny odprodávat. A potom je tedy pro něj otázka jak se to přepočítává, tedy jaký je právě aktuální kurz dost kritická – když třeba ten kurz poklesl o desítky procent…
   Něco jiného je, pravda – jak zde nedávno uváděl nedávno jistý finanční poradce, nebo dnes pan vizionář, pokud má dostatečný příjem ve flat měně – a pro investování v bitcoinech má prostředky ještě bokem…

 10. Richard Fuld napsal:

  Zlatý voči. Tyhle „vizionáři“ jsou jen fantastové a mluví jako malí kluci. O megalomanských projektech, aniž by měli sebemenší tušení, co by se stalo pokud by se jim to náhodou povedlo. Tihle lidé nemají nejmenší potuchu, jak funguje dnešní svět a chtěli by ho od základu změnit. Jsou stejně namyšlení, jako byli kdysi komunisti. Dětem ale sirky do ruk nepatří!

Přidávání komentářů není povoleno