Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Michael Fleshman via Foter.com / CC BY-NC, zdroj

Turecký ministr zahraničí, který nesměl přistát v Rotterdamu, přiletí do Prahy

V dosti rozjitřené atmosféře vztahů Turecka s Evropskou unií probíhají přípravy na návštěvu tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoğla v Praze.

Do Česká má přijet stejný muž, jemuž v polovině března nizozemské úřady zakázaly přistání v Rotterdamu. Turecký ministr se tam chtěl v rámci kampaně před nadcházejícím referendem v Turecku – jež má změnit ústavu a zavést prezidentský systém – sejít s tureckou menšinou v Nizozemí.

Agitační cesty tureckých politiků zakázalo například i Rakousko, Švýcarsko a Německo. Turecký prezident Erdogan poté v sérii projevů opakovaně napadl Evropskou unii a její politiky, označil je mimo jiné za „vnuky nacionálního socialismu, kteří uplatňují fašistické represe“.

Erdogan řekl i to, že po referendu plánovaném v Turecku na 16. dubna jeho země přehodnotí vztahy s Evropskou unií.

Asi až po referendu

Chystanou návštěvu tureckého ministra zahraničí v Praze na dotaz HlídacíPes.org potvrdilo české ministerstvo zahraničí i turecké velvyslanectví v Praze.

„Ministr Zaorálek pozval při návštěvě Ankary tureckého ministra zahraničí do Prahy. Probíhají jednání s tureckou stranou o termínu návštěvy i agendě připravovaného setkání,“ říká mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Ministerstvo zahraničí zatím neví, zda se návštěvu podaří připravit ještě před tureckým referendem. Počet Turků žijících v Česku je zanedbatelný. Podle údajů Českého statistického úřadu je to zhruba 1600 lidí turecké národnosti. Kvůli agitaci do Česka tedy turecký ministr do Prahy nepojede.

Turecká strana ostatně na dotaz HlídacíPes.org potvrdila, že ministr by měl dorazit až po referendu. „O datu návštěvy se rozhodne až po plánovaném konstitučním referendu, tedy po 16. dubnu,“ napsalo redakci turecké velvyslanectví v Praze.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Nakolik bude součástí ministerských jednání i vyhrocená rétorika tureckého prezidenta, je nejisté.

„Ve fázi příprav, v níž se nacházíme, se obsah jednání ještě podrobněji nezvažoval. Země EU se shodují na potřebě udržet dialog s Tureckem a o svých stycích se průběžně informují,“ říká mluvčí Lagronová.

Až 15 let vězení

Česká strana má na dobrých vztazích z Tureckem zájem i kvůli dvěma českým občanům – Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi – zadrženým kvůli údajné podpoře kurdských separatistů.

„Konzulární případ obou zadržených občanů ČR je pravidelnou součástí  našich kontaktů s tureckou stranou a bude i mezi tématy jednání ministrů zahraničních věcí,“ připouští ministerstvo zahraničí.

Turecká strana již potvrdila termín prvního soudního stání – proběhne 10. května. Turecké úřady viní Čechy z příslušnosti ke kurdské milici YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci; hrozí jim až 15 let vězení.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

 1. Josef napsal:

  Pozvánka min.zahr. Zaorálka k  návštěvě tur. min.zahraničí je průhledná.Je to ke škodě věci ,Turecko je na křižovatce dějin .Nikdo ani v Moskvě ani ve Washingtonu nemá představu,jaký bude vývoj v této oblasti.Možná Peking má plán ,ale neřekl ani slovo.U prez.Trumpa na Floridě bylo hostování čínského prez. zaměřené na úspěšný útok Tomahawky.Trochu prvoplánově jednoduché,první vyhrání, jak je známo z kapse vyhání.

  • nováček napsal:

   Zaorálek byl v Turecku mimo jiné, ale hlavně, kvůli dvěma českým občanům (1 muž a 1 žena) zadrženými při cestě do Sýrie a podezřelých z pokusu účastnit se v syrském konfliktu na straně Islámského státu.

 2. Němec napsal:

  Cíl návštěvy Turka v ČR je naprosto jasný. Bude to geopolitika a vztah našeho prezidenta k Turecku.

Přidávání komentářů není povoleno