Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Foto: Profimedia

Turci plánují obsadit další kurdská území. Další místo, kde se střetávají zájmy USA a Ruska

Napsal/a Tereza Engelová 16. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Zatímco americký prezident Joe Biden utužuje vzájemné vztahy na čtyřdenní cestě po blízkovýchodních zemích, Turci se netají plány na obsazení další části kurdských území na severozápadě Sýrie. V okolí města Tal Rifaat se podle informací od místních novinářů chystá bitva o území, které by Turci rádi připojili k oblasti dobyté před pěti lety v rámci operace Štít Eufratu. Erdogan by tam rád přestěhoval alespoň část syrských uprchlíků, kteří žijí v Turecku. Můžou nakonec turecké ambice zastavit Američané?

Na Tal Rifaat a jeho okolí si Turci myslí už dlouho. Jde o poslední kus území severně od syrského Aleppa, které turecké síly a jejich spojenci neobsadily před pěti lety v rámci operace Štít Eufratu.

Dříve brzdily Erdoganovy dobyvatelské ambice zřejmě neoficiální „stopky“ od Rusů i Američanů. Jenže rétorika tureckého prezidenta ohledně znovuobnovení bojů je v posledních měsících čím dál agresivnější. A nezůstává jen u slov.

Podle informací zveřejněných Syrskou observatoří pro lidská práva (SOHR) poslali Turci začátkem července do severní Sýrie konvoj tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva. Do pohraničních oblastí se Sýrií instalovali rušící systémy pro drony a spojenci Turků z tzv. Svobodné syrské armády (FSA) absolvovali několik vojenských cvičení za použití těžkých kulometů a vojenských vozidel.

Chvíle před bitvou

„ Za poslední dobu jsme zásadně zvýšili tempo příprav na bitvu. V jejich rámci jsme provedli vojenská cvičení s ostrou municí, zmobilizovali jednotky a naše síly zaujaly pozice v předních liniích, čekají na signál k boji. Režim sice nedávno v Tal Rifaat provedl cvičení, ale není schopen se střetnout s tureckou armádou, takže, jakmile bude bitva oznámena, z města se stáhne,“ řekl novinářům z Al-Monitor Hisham Askif, člen úřadu pro styk s veřejností Třetí legie FSA.

Některá syrská opoziční média dokonce informovala, že z Tal Rifaat už se stáhly jednotky syrské armády, které společně s ruskými vojáky pomáhají dlouhodobě Kurdům udržet nad městem kontrolu.

Tyto zprávy nicméně popřela sama FSA, podle jejíchž průzkumů se kurdské a syrské síly ve městě jen přeskupily. Kurdská Autonomní správa severní a východní Sýrie vydala k vyostřené situaci také prohlášení, ve kterém uvádí, že je v pohotovosti:

„Jsme ve válečném stavu a musíme vzít v úvahu všechny nezbytné přípravy. Byl přidělen nezbytný rozpočet k tomu čelit negativním dopadům možné války,“ stojí v prohlášení.

Kurdové se v případné obraně města spoléhají na pomoc syrské vlády a Ruska. Jenže Rusové, stejně jako Američané k situaci oficiálně zatím žádné stanovisko nevydali a je otázkou, zda tak vůbec učiní. Jejich strategie totiž bude brát v potaz širší geopolitické cíle v oblasti a podle některých analytiků je tak možná i alternativa, že podobně jako před čtyřmi lety v případě Afrínu, ani Tal Rifaat nebude pro mezinárodní mocnosti důvodem k vyostření vztahů s Tureckem. A prezident Erdogan si je toho s největší pravděpodobností dobře vědom.

Výměnou za přístup k Ukrajině

Podle Firase Fahama, opozičního syrského analytika, který pracuje pro Centrum studií Jusoor v Istanbulu, nepovažuje Moskva Tal Rifaat za zvlášť strategický, na rozdíl například od Manbidže. Proto může být ochotná učinit vůči Ankaře ústupky výměnou za vstřícný postoj Turecka v případě konfliktu na Ukrajině:

„Rusko by mohlo Turecku dovolit provést vojenskou operaci k ovládnutí města, pokud se Moskva dohodne s Ankarou na různých otázkách, jako je třeba provážení ukrajinské pšenice přes turecké průlivy. Rusko chce, aby Turecko zůstalo, pokud jde o rusko-ukrajinský konflikt, neutrální a bylo ochotné nedodržovat sankce uvalené na Rusko Západem,“ popsal možný scénář vývoje situace Faham pro Al-Monitor.

Podle něj není vyloučeno, že se po případném tureckém útoku obránci Tal Rifaatu stáhnou, podobně jako se to stalo v roce 2018, během operace Olivová ratolest v Afrínu. Budou ale chtít záruky, že Turci nerozšíří invazi i na Manbidž a okolí, další oblast západně od řeky Eufrat, kterou by Turci také rádi napadli a vytvořili si tak ucelené území pod svou kontrolou.

Spojené státy, partner Kurdů v oblasti, k situaci zatím mlčí, navzdory tomu, že americký prezident ve čtvrtek zahájil dlouze očekávanou návštěvu Blízkého východu. Je tudíž v oblasti a vyhrocující se situaci by okomentovat mohl.

Jenže Washington v tuto chvíli řeší především rostoucí vliv Íránu a také potenciální dohody o obchodu s ropou se Saúdskou Arábií, kde se Biden zúčastní summitu Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC) +3 (což zahrnuje Egypt, Jordánsko a Irák, pozn.red.)

Turecko a rozšíření NATO

Ačkoliv Joe Biden při své prezidentské kampani označoval saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána jako „globálního vyděděnce,“ z programu jeho současné návštěvy jasně vyplývá, že s postupem času jasně vymezený postoj vůči blízkovýchodnímu království, pozměnil a plánuje v tomto ohledu spíše navázat na politiku svého předchůdce Donalda Trumpa a jeho Abrahámových deklarací. Tedy dohody, které zlepšily vztahy mezi Izraelem a některými arabskými státy.

Navíc Biden se koncem června sešel na summitu NATO samostatně s tureckým prezidentem Erdoganem. Je velmi pravděpodobné, že během hodinu dlouhé schůzky se tématu situace kolem Tal Rifaatu nevyhnuli, jakkoliv ve výsledném komuniké ze setkání se zmínili pouze obecně o řešení syrsko- krajinské krize a rozšíření NATO o Švédsko a Finsko.

Jejich vstup do Severoatlantické aliance Ankara původně blokovala. Ústupek Turecka ohledně rozšíření NATO vynesl podle americké diplomacie Turecku možný nákup amerických stíhaček F-16, o které Ankara dlouhodobě usilovala.

Jestli se vzájemná „dohoda“ týkala pouze NATO a modernizace turecké stíhací flotily nebo se může týkat i případné „zelené“ pro turecký vstup do Tal Rifaat, se oficiálně veřejnost nedozví. V praxi se to, ale může ukázat už brzy. I podle toho, zda si Turci nakonec dovolí kurdskou enklávu skutečně napadnout, či nikoliv.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)