Trump vs. média: Není čas chovat se normálně

Několik velkých amerických médií, včetně televizí MSNBC, NBC News a ABC News, přerušilo včerejší projev prezidenta Donalda Trumpa. Důvodem byly jeho nepravdivé výroky a konspirace, které nepodložil žádnými důkazy. „Trump bez jakýchkoli důkazů označil volby za zkorumpované a podvedené. Zastavili jsme proto živý přenos jeho výroků a video smazali ze všech našich platforem,“ vysvětlovala například šéfredaktorka deníku USA Today s tím, že prací novinářů je šířit pravdu, a ne ničím nepodložené konspirační teorie.

Jde nejen o historický moment boje novinářů s nepravdivými informacemi a manipulativními výroky z úst volebních kandidátů, ale také o krajní řešení. Za normálních okolností by takovému kroku předcházela standardní novinářská práce v podobě kritických dotazů a factcheckingu. Trump ale bezprecedentně zpochybňuje volební výsledky ještě v době, kdy stále probíhá sčítání hlasů, a na standardní postupy tak není čas.

Na Trumpovy výroky reagovala i sociální síť Twitter, která jeho příspěvky v přímém přenosu ověřuje a upozorňuje na jejich nesoulad s fakty. Řada Trumpových příspěvků tak nese varování pro uživatele Twitteru: „Některý nebo veškerý obsah sdílený v tomto tweetu je sporný a může být zavádějící ohledně způsobu účasti ve volbách nebo jiných součástí občanského života.“

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org