Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Trikolóra, zdroj

Trikolóra v médiích. Nejvíc hnutí Klause juniora zmiňují Parlamentní listy, ukazují data

Trikolóra vstoupila jako nový subjekt na politickou scénu v červnu minulého roku. Od té doby pracuje na budování co nejsilnějšího mediálního obrazu. Jak ukazuje analýza agentury Newton Media, nejvíce zmínek má Trikolóra na serveru Parlamentní listy. Populární je i u dalších alternativních médií, včetně kremelského Sputniku.

Zakladatel a hlavní tvář nové strany Václav Klaus ml. se prezentuje jako obránce konzervativních hodnot. Konzervativismus vidí jako „punk dneška“ a svou vizi světa prezentuje vlasteneckou rétorikou, která usiluje o obranu „normálního světa“, vyzývá k používání „zdravého rozumu“ a chce „vidět svět českýma očima“.

Po červnové lavině postupný nárůst

Když loni v červnu odezněl bezprostřední ohlas na založení Trikolóry, začal pro Václava Klause ml. politický všední den a musel si pozornost médií získat jinak. A dařilo se mu to: publicita strany od srpna do října setrvale rostla. Trikolóra, jak připustil jeden z komentátorů, je „šikovně zvolené slůvko“.


Autorem textu je analytik Newton Media Jan Jüptner. Druhý díl analýzy se bude zabývat tím, jak je Trikolóra prezentovaná na sociálních sítích, jakým tématům se tam věnuje a jak komunikuje v online prostředí.


Václav Klaus ml. potvrdil, že je rétoricky zdatný a pro svou stranu zvolil i symbol, o kterém jsou mnozí přesvědčeni, že patří všem. Od okamžiku svého založení to měla jeho strana dobré hlavně u amatérských publicistů a diskutérů na internetu (viz graf nejaktivnějších médií).

Jak se píše o Trikolóře (graf: Newton Media)

Graf ukazuje vývoj publicity politické strany Trikolóra. Data: mediální archiv Newton Media, všechny skupiny médií.

Z osobností, které se k ní přihlásily, byl častěji jmenován kardiochirurg Jan Pirk. Další z těch, kdo Trikolóře vyslovili podporu, byl kardinál Duka, nebo předseda DSSS Tomáš Vandas.

Punk dneška nebo retro z devadesátek?

Politologové berou Klause juniora vážně – může podle nich ubrat voliče SPD, ODS i hnutí ANO. V komentátorských rubrikách se spekuluje o jeho prezidentských ambicích a o tom, že by se Andreji Babišovi líbila právě Klausova strana na pozici menšího koaličního partnera. Objevují se (zatím) nesmělé narážky na rodící se klausovskou politickou dynastii.

Lze-li vystihnout program Trikolóry jedním slovem, pak je to konzervativismus. Předseda ho charakterizuje jako „punk dneška“ a ladí s ním jeho hlavní sdělení: „čas vzít si naši zemi zpátky“, bránit „normální svět“, používat „zdravý rozum“ a podobně. Snad ještě důležitější je, že jde o konzervativismus národní: „vidět svět českýma očima“.

Odhlédneme-li od těchto sloganů, je reálný program Trikolóry podle některých jeho kritiků “čistokrevným retrem vystřiženým z devadesátých let” (denikreferendum.cz). Podle teologa Tomáše Halíka nadbíhají konkrétní požadavky Trikolóry (aby se např. lidé mohli napít před cestou autem alkoholu) „tomu nejhoršímu z nás“. Bývalý europoslanec Petr Ježek zase Klausovu vizi popsal jako „Orbánovo Maďarsko“ a podle novináře Davida Klimeše by se Klaus mladší měl pokusit narýsovat „zlatý řez mezi SPD a ODS“.

Kdo píše o Trikolóře (graf: Newton Media)

Graf uvádí autory a média, kteří v rozmezí 4.6.2019 až 31.10.2019 nejčastěji informovali o politické straně Trikolóra.

O integračních schopnostech Trikolóry panují ale pochybnosti. Podle šéfredaktora Respektu Erika Taberyho může Klaus jen těžko konkurovat programem, a tak se bude snažit zaplavovat veřejný prostor rádoby provokativními názory, aby se jeho oponenti urazili a polemizovali s ním (Respekt, Pojďme někoho nenávidět, 17.6.). Ba co více, „bude muset provokovat stále více, protože nic jiného nemá“, jak věří marketingový expert Jakub Horák (parlamentnilisty.cz 24.7.).

Klaus a strana splývají

Tak či onak, v silných slovech, proklamovaných zásadních střetech a verbálních válkách se Klaus ml. vyžívá, podobně jako jeho otec. Na ustavujícím sněmu třeba vyjevil své přesvědčení, že Trikolóra nesmí nechat společnost jenom lidem s opačnými názory a musí se s „neomarxistickými, maoistickými a podobnými protivníky“ utkat čelem.

Dosavadní průzkumy stranických preferencí připisovaly Trikolóře podporu zhruba v rozmezí 1 % a 6 % a strana se tak v průzkumech zabydlela mezi kandidáty na vstup do sněmovny.

Agentura CVVM také Klausovi mladšímu přisoudila v září post nejdůvěryhodnějšího politika – žebříček vedl se 42 procenty s náskokem čtyř procentních bodů před Andrejem Babišem.

Zmíněný Jakub Horák myslí, že lidé se rádi pobaví různým špičkováním, ale pak volí někoho, od koho čekají kvalitní správu země. Je to pravda?

Zda se „juniorovi“ podaří vytáhnout preference své strany do takových výšin jako jeho osobní reputaci, ukáže až budoucnost.

V mnoha ohledech ovšem strana a politik splývají už nyní: Klaus byl na ustavujícím sněmu zvolen 185 z celkem 188 hlasů a značka „Klaus“ figuruje v 83 % stranické publicity.


Projekt HlídacíPes.org zaměřený na fenomén tzv. Agenda Europe podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. Je vcelku logické, že konzervativně orientované Parlamentní listy budou psát o konzervativně orientovaném politickém subjektu.

  • Pablo41 napsal:

   Kde jste přišel k názoru, za Parlamentní listy jsou konservativní ?

  • Pavlos napsal:

   Je mnohem jasnější, že podobností mezi Listy a Klausem je mnohem více než nějaká souhrnná kategorie konzervatismu, to je příliš široká kategorie. Mnohem přesnější obraz poskytnou další zásady, jako např. vágní práce se zdroji, jak u PL dokládá např. stará analýza z Masarykovy univerzity…

 2. Pavel Liška napsal:

  No, tak byl jsem zvědav, co VKml. předvede. Uvažoval jsem, že bych jej i mohl volit. Takže jsem poctivě přelouskal celý program Trikolóry a byl jsem zklamán. Je na něm jasně vidět snaha o co největší budoucí koaliční potenciál. Takže spousta vzletných frází, ale jasné pravicové priority se poněkud vytratily. Žádné školné. Vágní kritika EU. Chybí požadavek na alespoň referendum o setrvání v dnešní EU. Žádné platby a spoluúčast pacientů ve zdravotnictví. Chybí jasná podpora NATO, včetně prosazení základny NATO v ČR. Atd., atd. No a to nemluvím o lidech, co se na Trikolóru nabalili. Snad s výjimkou Petra Macha, ale i ten se drží v pozadí. Bohužel, Trikolóra mne jako jasně pravicového konzervatistu zklamala. Už tím, že je to hnutí. To samo o sobě moc konzervativní není. Prostě na Trikololóře je vidět, že ve jménu potenciálního podílu na moci obětovala hodnoty, které VKml hlásal před jejím založením. Popravdě nevím, proč by se měl mainstream Trikolóry obávat. Klidně o ní může referovat. A to, že se spojí s AB, pokud se do parlamentu dostane, je vcelku jasné a logické. Na druhou stranu, pořád to bude lepší než teď, kdy AB musí brát ohled na extra levičácké výmysly Maláčové a spol.

  • petrph napsal:

   To je ale otázka čemu by měl volič – při studiu těch politických programů dávat přednost. Zda nějakým exkluzivním slibům, o kterých je víceméně jasné, že je pak ta strana ve vládě neprosadí – protože nikdy sama nedosáhne přes 50 procent. A nebo naopak tomu, na čem se může shodnout (nejen) s budoucími koaličními partnery.
   Domníval bych se, že realisticky uvažující volič, by měl i po předchozích zkušenostech preferovat to druhé.. Tím se mu sice ztíží výběr /protože většina stran slibuje prakticky to samé/, leč alespoň pak nebude zklamán a dezorientován, aby se snad stal obětí proruské propagandy:)))

   Ono tedy vůbec, pokud hodnotíte program Trikolory jako mírný, dostáváme se k důležité otázce proč se tedy ODS Klause jr zbavovala,,,když se s ním na řadě věcí z jeho programu shodnout mohla..

   • Pavel Liška napsal:

    VKml byl v ODS především solitér, pozér a provokatér. Ovšem hlavně navenek, k uším jeho potenciálních followerů. Dost pochybuji, že s maximálním nasazením se rval uvnitř ODS za prosazení svých hodnotových priorit. Pokud by byl schopným a sebevědomým alfa samcem, měl jít do střetu s neslaným nemastným Fialou a snažit se ODS ovládnout, změnit a táhnout ji k vítězství. Místo toho si hrál na disident a mučedníka a uměl jen okopávat kotníky kolegům. Po založení Trikolóry si asi uvědomil, že to není jen tak a proto v obavě, aby neskončil jako třeba Hlavu vzhůru apod., tak prudce ubral ve snaze zvýšit volitelnost a koaliční potenciál. Dá se říct, že do určité míry popřel sám sebe. Proto ale ztratí ty, pro něž byl modla, a nové moc nepřitáhne. Koneckonců, průzkumy něco podobného naznačují. Škoda. Po Svobodných je to asi další promarněná šance.

  • Franta Zlesa napsal:

   “ Jasná podpora NATO “ to je známka konzervatismu ? Pro mě je NATO ovládané deep state, šíří myšlenky neokonů. Pro západní neomarxisty je Trump nebezpečný, stejně tak jakákoliv myšlenka, která by mohla oslabit proces neokonizace světa. V této době je důležitější prosazování zásadních bodů programů než těch podružných jako je školné, poplatky či stravenky. Zásadní jsou zachování národní svrchovanosti států, svoboda slova, svobodné rozhodování občana, právo mít svůj názor, bezpečnost státu, zabránění invazi islámské ideologie atd.

   • Pavel Liška napsal:

    Ano, setrvání ČR a podpora NATO je podle mne jistým vyjádřením konzervativního pohledu na věc. Je to trvání a podpora euroatlantického ukotvení ČR. Tudíž žádné prosazování změny v této oblasti. Oproti tomu snahy o vytvoření armády EU jako paralelní organizace vůči NATO (a tím jeho faktické oslabení) vnímám jako vysoce nezodpovědné jednání současných levicových (neo)liberálů.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) Konzervativne orientovane PL? Tleskam. Dosud jsem zil v presvedceni, ze se jedna o dezinformacni web. 2) Pokud VKML (protoze tzv. Trikolora je strana jednoho muze, stejne jako SPD je strana jednoho muze) ve volbach ziska 4,99% a ubere hlasy ANO, KSCM a SPD, jsem ochotny VKML osobne podekovat.

  • petrph napsal:

   Víte můj názor je že PL nejsou ani konzervativní, ale ani dezinformační web, ale politicko-bulvární web, který publikuje všechno (klidně i s vulgaritami), jen aby nad tím čtenáři divili s otevřenou ..pusou. Ovšem i taková bulvární informace může být pro čtenáře přinosem, protože jinde se jí už se ji takto naplno nedočte.
   A pokud se tam i někdy objeví nepravdivá informace, tak obvykle velmi rychle přijde opravný článek oponentů, kteří to ostře napráskají zase z druhé strany, takže na tom humbuku vydělají PL dvakrát..:)))
   Ale je fakt že tam tak často nechodím, leda když se objeví nějaká zcelá neznámá a nejistá informace. Protože – na PL ji často publikují už dokonce i s komentáři politiků i expertů mnohem dřív než ta „oficiální média“, která jí musí napřed přetvořit do patřičné politicko-korektní vaty…

  • Je to asi jediný web, na němž se můžete seznámit s názory opravdu konzervativních politiků a publicistů. Jistěže je konfrontují i s názory z opačného konce spektra, což také není od věci.

   Trikolóru z mnoha důvodů volit nebudu, alespoň ne v dohledné době.

 4. petrph napsal:

  Btw, možná se mýlím, a mám díry v paměti (za tož se případně předem omlouvám), ale mám takový laický dojem, že při nástupu třeba TOP09 pana Kalouska nebo při vstupu do politiky pana profesora Drahoše byla ta pozornost (a počty příspěvků) oficiálních médií mnohem ale mnohem větší.
  Tk jestli by nestálo za to, jako takový test objektivity médií udělat podobnou analýzu i pro tyto a další nastupující politiky a hnutí za řadu posledních let,a pokud zde budou výrazné rozdíly, pokusit se transparentně vysvětlit proč…

  • Pavel Liška napsal:

   Ale no tak….. Kde žijete? Vám je přece jasné proč. Ovšem v komentáři výše jsem vyslovil názor, že VKml v Trikolóře poněkud zkrotnul, takže ta obava, potlačené informování a ostrakizace ze strany mainstreamu jsou vcelku neopodstatněné. VKml je prostě pragmatický populista a ( slovy Topolánka…. ), když půjde do tvrdého, tak uhne. Bohužel, stejně jako jeho otec, který je nyní taky velkým salóním pravičákem a konzervatistou. Ale když měl možnost své zásady prosadit, tak selhával. Včetně podpisu Lisabonské smlouvy, místo toho, aby raději v souladu se svým svědomím abdikoval. No a mladý Klaus je to samé. Mainstreamová média z něj nemusí mít strach. Být na jejich místě, tak Trikolóře klidně propagují. Sebere alespoň hlasy pro SPD, což jsou kolikrát opravdu nebezpeční magoři.

   • petrph napsal:

    Pokud vím, tak „do tuhého“, tedy aby pan Klaus jr. rozhodoval a dohadoval něco ve vládní koalici je ještě moře času (a možná nikdy) , takže kdyby šlo jen o to, tak se ho mainstream (ani nikdo jiný)zatím skutečně bát nemusí.. :)))
    Spíše jestli není obava že by snad natěšení voliči požadovali něco podobného i od jiných partají…:)))

 5. Dušan napsal:

  Podle psychologa je Klaus natolik nesebekritický a zamilovaný do sebe, že je neschopný nadhledu, respektu k názoru druhých.
  „Nesporně inteligentní, pracovitý, narcistický a egocentrický,“
  Psycholog Slavomil Hubálek o Václavovi Klausovi starším.
  A já dodávam České přísloví: „Jaký otec takový syn“.

 6. Zdenek napsal:

  Stran jako Trikolora neni nikdy dost. Zklamal mne pan Soukup, ze hodil rucnik do ringu. Nekdo by mohl dat nejake penize i panu Sladkovi, aby byla nabidka pro chronicky nespokojenou cast volicstva co nejpestrejsi a kazdy si mohl vybrat presne podle sveho gusta. Mozna to neni ode mne prilis demokraticke, ale za prospesny stav pro budoucnost CR bych si predstavoval 3-4.9% pro vyse zminene spolu s KSC(M), Okamurovci a Zemanovci (pokud jich zije jeste dost na to, aby sestavili kandidatku).

 7. skeptik napsal:

  Lze-li vystihnout program Trikolóry jedním slovem, pak je to konzervativismus. Konec citátu. Jaký konzervativismus představuje prosazování zájmů Ruska? SPO totálně pohořela, SPD nesplnila očekávání a tak došlo na Klause mladšího. Pana Pirka je mi líto, v případě kardinála Duky si kladu otázku Proč?, pouze v případě Tomáše Vandase se vůbec nedivím.

 8. Pavel Liška napsal:

  Ještě jedna taková technická poznámka k titulku článku. Ono totiž to, že Trikolóru nejvíce zmiňují PL, je s velké části dané záměrným přehlížením většinových médií.

Přidávání komentářů není povoleno