Transparency International zveřejnila své podněty. Přečtěte si, co má na Andreje Babiše

Napsal/a -pes- 14. prosince 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Protikorupční organizace Transparency International dnes oficiálně zveřejnila plné znění svých dvou podnětů týkajících se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Podala v souvislosti s ovládáním holdingu Agrofert, vlastnictvím médií a čerpáním dotací EU.

Český podnět – oznámením o podezření ze spáchání přestupku – dostal na základě místa trvalého bydliště Andreje Babiše (v Průhonicích) Městský úřad Černošice.

Obsah podnětu ZDE.

Text se týká porušení českého zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií. V případě, že úřad shledá porušení zákona, hrozí Andreji Babišovi jako fyzické osobě finanční sankce až 250 000 Kč.

Kdo ovládá Agrofert

Evropský podnět se zaměřuje na to, zda holding Agrofert čerpal evropských dotace oprávněně.

Kompletní text podnětu v češtině je k přečtení ZDE.

Tento podnět se týká podezření na porušení unijních předpisů, z nichž vyplývá, že „osoby podílející se na plnění rozpočtu se zdrží jakéhokoliv jednání, jež by mohlo uvést jejich zájmy do střetu s finančními zájmy EU“.

Transparency International dovozuje, že i když Andrej Babiš není formálně přímo vlastníkem společnosti AGROFERT, a.s., z veřejně dostupných informací lze vyčíst, že „ve vztahu ke svěřenským fondům je v pozici zakladatele a zároveň obmyšleného, což mu umožňuje je přímo či nepřímo ovládat“.

Výrok auditorů na jaře

Včera Evropská komise oznámila, že nebude vyplácet žádné dotace firmám spojeným s Andrejem Babišem, dokud nebude vyjasněno podezření ohledně jeho střetu zájmů.

Během středečního jednání v Evropském parlamentu to prohlásil evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger.

Komise hodlá případ dále prověřovat. V lednu mají do Prahy dorazit týmy auditorů, které během jara mají parlamentu předložit konečnou analýzu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)