„Tohle vám zatajili!“ HlídacíPes.org na TikToku popisuje řetězové e-maily

Sdílejte, než to smažou! Tohle vám média neřeknou! Tohle vám zatajili! S podobnými frázemi se setkal snad každý, komu někdy v elektronické poště přistal manipulativní řetězový e-mail. Běžným obsahem řetězových zpráv jsou dezinformace, lži a názory doprovázené nadávkami. 

Na člověka se tak z elektronické pošty valí desítky až stovky různých negativních a manipulativních zpráv, které je těžké ověřit. Ty v lidech vzbuzují pocity strachu, nenávisti či frustraci.

Především pro zástupce starších generací, kteří nepoznali kouzlo sociálních sítí, má e-mail zásadní roli. Komunikují tam s přáteli, posílají si vtipy a názory na politiku, podobně jak to funguje třeba na messengeru. Není tak překvapivé, že se s řetězovými e-maily setkalo devadesát procent seniorů. Dvacet procent z nich pak přiznává, že je dále rozesílají.

A to je přesně to, co jejich autoři chtějí. Jejich cílem je přesvědčit příjemce, aby zprávu poslal co největšímu počtu dalších lidí a ti udělali to stejné. Vzniká tak v podstatě nekonečný řetězec zpráv, který může mít i větší dopad než běžné zprávy, které si přečteš v klasických médiích. 

@hlidacipes.orgChodí vám, vašim rodičům či prarodičům manipulativní řetězové e-maily? ##FactFeed ##Stars4media♬ původní zvuk – HlidaciPes.org

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org