Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

To nejlepší z pavučin byznysu: Podnikání Andreje Babiše, aneb čeho se v lednu (ne)zbaví

Ministr financí Andrej Babiš vlastní obrovské množství firem. HlídacíPes.org přehledně zmapoval, které všechny firmy Babišovi patří, kde sídlí, či jaké získávají zakázky a dotace. Psali jsme také o tom, jak ne-vlastnil Čapí hnízdo v době získání dotace.

V rámci projektu Pavučiny Babišova byznysu jsme přinesli detailní analýzy dodavatelů veřejných zakázek, přehled státních podniků, které koncernu zakázky nejčastěji udělují. A také analýzu evropských dotací, či přehled zisků a ztrát Babišových klíčových firem.

Zmapovali jsme také srdcový byznys ministra financí, který vyčlenil z hlavního koncernu Agrofert pod skupinu SynBiol.


O projektu mluvila autorka Eliška Hradilková Bártová také v rozhovoru pro DVTV:

Babišovy firmy těží ze státní kasy, objem státních peněz pro jeho firmy nás zaskočil


Suma 3,1 miliardy korun, kterou Babišův koncern inkasoval v roce 2014 z veřejných prostředků a dotací Evropské unie, přesahuje o miliardu zisk samotného Agrofertu v daném roce (1,9 mld Kč) a odpovídá polovině konsolidovaného zisku celé skupiny za daný rok (6,1 miliardy korun).

V současné době ovládá Andrej Babiš prostřednictvím společnosti Agrofert 173 českých a slovenských společností. Vyplývá to z aktuálních dat aplikace Cribis společnosti CRIF. Dalších 18 firem vlastněných Agrofertem sídlí v deseti zahraničních zemích, například v Německu, Maďarsku, nebo v Číně. Dalších 44 firem ovládá prostřednictvím koncenru SynBiol.

Zákonodárci na sklonku roku schválili novelu zákona, která by od ledna roku 2017, znemožila Andreji Babišovi po dobu výkonu politické funkce, vlastnit média a čerpat dotace, či získávat veřejné zakázky.

Jak je patrné z analýzy, pro Babiše by to byla citelná ztráta. Před tou jej však doslova na poslední chvíli zachránil prezident Miloš Zeman, který v prosinci – poté, co jej na Hradě Babiš osobně navštívil, novelu zákona vetoval.

Pokud Sněmovna veto prezidenta Zemana k zákonu o střetu zájmů, Andrej Babiš podle svých slov pro Novinky.cz prý normě vyhoví a  holdingu Agrofert se zbaví. Dolní parlamentní komora by měla „lex Babiš“ řešit 10. ledna.


1. Andrej Babiš a veřejné zakázky

graf-zadavatele-zakazek-pro-ab-finalMnohonásobně vyšší částky se ale firmám ze skupiny Agrofert podařilo získat ze státního rozpočtu. Za období let 2007-2016 inkasovaly společnosti koncernu prostřednictvím veřejných zakázek celkem až 35,2 miliardy korun. Přičemž nejvíce zakázek co do objemu získaly od státní společnosti ČEPRO, které vlastní Ministerstvo financí řízení Andrejem Babišem. V roce 2014 získaly firmy ze skupiny Agrofert ještě 703 milionů korun v rámci zemědělských dotací.

(Pro přesnost dat je třeba uvést, že: 1) některé firmy Andrej Babiš dokoupil do koncernu až po roce 2007, ve výpočtech však uvádíme veškeré zakázky získané ve sledovaném období. 2) v sumě veřejných zakázek jsou zahrnuty také rámcové smlouvy, kde je uváděna poměrná část objemu kontraktu. Vyplacená částka se může lišit.)

PSALI JSME: Babišovo impérium získalo v posledních deseti letech veřejné zakázky až za 35 miliard korun


2. Andrej Babiš a evropské dotace

agf-dotace-zlevaZ unikátní analýzy dat HlídacíPes.org vyplývá, že v rámci programovacího období 2007-2013 (projekty fakticky dobíhaly ještě do konce roku 2015) získaly Babišovy společnosti dotace z Evropské unie v celkové výši 1,6 miliard korun. Fakticky jim bylo proplaceno 1,2 miliardy. Největší objem peněz získaly Babišovy firmy prostřednictvím Ministerstva životního prostředí řízeném Richardem Brabcem, členem Babišova hnutí ANO.

PSALI JSME: Evropské peníze pro firmy Andreje Babiše: Koncern Agrofert inkasoval 1,2 miliardy korun


3. Andrej Babiš a hospodaření jeho firem

agf-zisky-vybranych-firemZatímco řada společností v Babišově vedlejším koncernu SynBiol, přes který ovládá firmy vyčleněné z centrálního holdingu Agrofert, jako například společnost IMOBA s farmou Čapí hnízdo, či francouzské společnost provozující Babišovu michelinskou restauraci Paloma, se v minulých letech ocitla v červených číslech, skupině Agrofert se daří.

Jak vyplývá z analýzy hospodaření 173 českých a slovenských firem ovládaných ať už přímo, či nepřímo společností Agrofert, pouze šestnáct z nich vykázalo v uplynulém roce ztrátu.

PSALI JSME: Babišovy koblihy netáhnou. Pekárny PENAM skončily ve ztrátě, nejlíp se v Agrofertu daří chemičkám


4. Andrej Babiš a jeho podnikání mimo Agrofert

ab-firmy-naprimo-tabZatímco skupině Agrofert se daří, a zisk se každým rokem zvyšuje, společnosti ovládané prostřednictvím koncernu SynBiol vykazují často ztrátu. V červených číslech se ocitla například společnost IMOBA, vlastnící farmu Čapí hnízdo, či francouzská firma provozující ve Francii Babišovu michelinskou restauraci Paloma.

PSALI JSME: Babišova michelinská restaurace prodělala téměř 50 milionů korun

Šéf Babišova fondu Hartenberg: Na nové investice máme připravené dvě miliardy


5. VIZUALIZACE vlastnických vazeb v rámci koncernu AGROFERT

Agrofert, vlajková loď Babišova podnikání. Ale poslední dobou taky zdroj vrásek na čele. Stále totiž není například vyřešen problém s obžalobou hustopečského podniku Agrotec, který má stanout před soudem kvůli machinacím s veřejnými zakázkami státního podniku Česká pošta.

agf-final-x

Zdroj: aplikace Cribis společnosti CRIF, Obchodní rejstřík, Výroční zpráva Agrofert 2015


6. VIZUALIZACE vlastnických vazeb Andreje Babiše MIMO koncern AGROFERT

A pak jsou firmy stojící mimo Agrofert. Klíč k nim představuje například Babišův investiční fond Hartenberg Holding, ve kterém má podíl také podnikatel Jozef Janov. Fond již proinvestoval 3 miliardy korun a v příštím roce plánuje expanzi za 2 miliardy.

PSALI JSME: Babišovy miliardy míří na sever Evropy. Investiční fond Hartenberg plánuje expanzi reprodukčních klinik

ab-mimo-agf-final

Zdroj: aplikace Cribis společnosti CRIF, Obchodní rejstřík ČR, SK, FR. Výroční zpráva SynBiol 2015


7. Mapa Babišova impéria

ab-mapaAndrej Babiš vlastní napřímo tři společnosti: Agrofert, SynBiol a Kostelecké maso uzeniny. Prostřednictvím koncernu Agrofert ovládá 173 českých a slovenských firem, 18 dalších sídlí v zahraničí. Přes koncern SynBiol pak ovládá dalších 44 společností. V interaktivní mapě jsou zanesena sídla firem, které místopředseda vlády vlastní ať už přímo, či prostřednictví sítě dceřinných a vnukovských společností.

PSALI JSME: Tady všude je Babišovo: Podívejte se na podnikatelské impérium místopředsedy vlády


8. Jak Andrej Babiš ne/vlastnil farmu Čapí hnízdo

Ačkoliv místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že za farmou v době čerpání 50 milionové dotace z EU nestál, u strategických rozhodnutí figuroval podle zjištění HlídacíPes.org, Babišův klíčový muž – jeho dvorní právník Václav Knotek.

PSALI JSME: Pavučiny byznysu: Ani Karkulka, ani Tonda Blaník. Akcie farmy Čapí hnízdo drželi Babišovi dvorní právníci

Knotek-Babiš-final1


Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

26 komentářů

 1. Libor napsal:

  V tomto státě je hamba vystřízlivět..jeden nechutně bohatne a obyčejnej člověk nemá zastání ani u našich slavných soudů..

 2. Radka napsal:

  Nechci se vyjadřovat k článku, ale navrhla bych, či se zeptala, zda by nešel udělat takový přehled i o neziskovkách, které zde podporují „příchod a zabydlování migrantů“. Kolik ony (neziskovky) dostávají peněz – ať už ze státního rozpočtu, či dotace se zahraničí a co vše za ně poskytují. Možná bychom se nestačili divit.

 3. Václav napsal:

  Kdo umí tak umí.Závistivci jsou většinou neschopní něco vymyslet,tak jen popichují.Viz Kalousek.

  • Naděžda Machková napsal:

   Jak dokonale jste odhalil podstatu věci. Máte pravdu, Babiš je skutečně všeho schopný.

   • Miroslav napsal:

    Možná stojí za zvážení,zda se pan Babiš jen neinspiroval u našich (ještě schopnějších) privatizačních ekonomů. A to víte, že ti co dnes po něm štěkají (zejména poslanci nově vzniklé ODS) v dubnu 1992 zabránili přijetí zákona o střetu zájmů jehož přijetí nám ti zlí ekonomové západní doporučovali, jako podmínku přechodu ke kapitalismu…

 4. Jiří Herink napsal:

  To jsme my čecháčkové malí, závistivý a když někdo něco dokáže tak závidíme a hledáme kde bychom ho mohli nachytat. Tohle brzdí náš rozvoj podnikání.Čecháčkové jsou mistři v udávání a psaní anonymních dopisú.Doufám že nám to nezústane

 5. Boleslav Komárek napsal:

  Jsem obyčejný člověk. Nemám ekonomické vzdělání. Jsem proti miliardářům v politice. Ale proč jste tedy dělali rok 1989? Proto, aby mohl jít Babiš do politiky. A jestli tedy dělá něco nezákonného, tak mu to v naší právní svobodné společnosti dokažte. Ale prosil bych postupovat stejně opravdu u všech politiků od V. Klause počínaje. Protože Babiš náš stát do současného stavu nepřivedl. Spíš se mi zdá, že ho tahá ze dna.

  • Naděžda Machková napsal:

   Pletete se, proto, aby lidé jako Babiš nemohli jít do politiky.

 6. Vladimír Kraus napsal:

  Když někdo umí,tak první se ozvou závistivci.Zapomínáš Eliško,Hradilková,Bártová co pro normální lidi udělal např.populární pan Kalousek, Benda,Havel,Pilip,Schvancenberg, Ježek,a stovka dalších podnikavců ? Jste ročník tak (nechci urazit? 1986 takže to děláte podle hesla : kdo mi chleba dává o tom vždy jen dobře,a máte pravdu. Jinak Vám doporučuji poradit se s rodiči. Třeba to vidí jinak. Pan Babiš mi připomíná pana Baťu .Dává lidem (hodně ) práci i perspektivu,což se dnes nenosí,viz. Váš chráněnec Bakala a podobní. S pozdravem Vladimír Kraus PS.neodpovídejte

 7. Viktor Jeřábek napsal:

  Také bych rád se dověděl o ostatních podnikatelských aktivitách bývalých ministrů, o jejich aktivitách při uplatňování restitucí a privatizací a v jaké hodnotě se neoprávněně obohatily. Dnes je moderní brát si na přetřes osobu, která je šikovná, vytvořila prosperující obrovský kolos, který mu dnes všichni předešlí zloději závidí.

 8. Josef napsal:

  Všichni to vědí a nic se neděje.Fatální střet zájmů

 9. Blanka napsal:

  Kdo umí,ten umí p.Babiš dovede vysvětlit jak k majetku přišel, ale dovedou to vysvětlit jiní politici!!!!

  • nováček napsal:

   A to myslíte vážně?

  • Tom napsal:

   Mam rád komiky. Babiš NIKDY nevysvetlil zdroj ZAHRANIČNÍHO financovani pri vzniku Agrofertu

 10. Václav Berka napsal:

  Už za první republiky a dávno předtím dělal nejlepší sedlák v obci starostu myslím že bychom se k tomu mněli vrátit.

 11. Petr Vrba napsal:

  Kdybyste se radši zajímala o Kalouska ,Klause st.a jim podobní,kteří jsou v parlamentě 20 a více let.Podívejte se také na naše soudy.Co dělají Vondrové,Topolánkové,Ráthové jsou někde zašití a smějí se nám všem včetně Vás.

 12. Němec napsal:

  Jsem asi jediný, kdo ví proč je pan Babiš tak populární. Dokázal totiž nahradit komika Vlastu Buriana.

 13. Jan Bísek napsal:

  Nerozumím tomu, proč jsou problém dotace pro Agrofert? Celé zemědělství EU je masivně dotované. Jestli má nárok na dotace, ať je dostává. O dotace se starají úředníci a rozhodují o nich politici EU, tím Babiš není. Čapí hnízdo? Který český zemědělec by nepřepsal část firmy na manželku, aby měl nárok na dotaci? Možná není problém Babiš, ale dotace, jenže politici rádi rozdávají, co sami nevytvořili, hlasy potřebují, tak šetřit rozhodně nebudou. Babiš je neurvalý podnikatel, do politiky v rozvinuté demokracii nepatří, má se starat o svoje impérium, ale v naší „banánové republice“ je teď docela užitečný.

  • Tom napsal:

   Který? ŽAdný, udélal to jen Babiš. Ostatni take mohli.

 14. kadleček napsal:

  Honba na Babiše. Kalousek mu nestojí ani po kotníky.

 15. Vladimír Novák napsal:

  Zdá se mi, že je oligarcha nebezpečný celé společnosti. Nevím co dělá naše policie a bezpečnostní služby. Z toho co zde uvádíte, musí být každému jasné, že tu něco zavání. To co provádí dědeček z hradu je další jeho stařecký úlet. To je to jeho proklamované prokazování původu majetku? Copak mu oligarcha slíbil?

 16. Toman napsal:

  Tady se motají dohromady státní zakázky s dotacemi, hlavně, že vinen je Babiš! V Česku se úspěch prostě neodpouští.

 17. Vladimirr Pařil napsal:

  Každej pasák co vlastní dvě ovce bere dotace.celé zemědělství stojí na dotacích.Kdejakej kutloch se opravuje za peníze z eu.V Rakousku visí na každým statku cedule:opraveno nebo postaveno z dotací eu.

 18. Tom napsal:

  „Nevédél jsem o tom webu. Anebo jsem o tom možná védél“ Aneb příbéh lháře

Přidávání komentářů není povoleno