Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook ANO,

Tisíce účtenek od jednoho hráče jsou dle ministerstva v pořádku. V Účtenkovce jich může být třeba milion

Počet účtenek, které mohou lidé přihlásit do slosování státní účtenkové loterie, není a nebude omezený. To, že rekordman minulý měsíc přihlásil v průměru přes 150 účtenek denně, podle ministerstva financí nenaznačuje žádné nekalé praktiky.

Ministerstvo se naopak zadávání účtenek do systému rozhodlo zjednodušit tím, že je bude možné rychleji načítat pomocí načtení QR kódů (je-li jím účtenka vybavena).

„Vyslyšeli jsme volání soutěžících po této funkci. Pokud se obchodník rozhodne opatřit účtenku QR kódem, bude pro jeho zákazníka zařazení účtenky do soutěže otázkou několika vteřin. Půjde však vždy o samostatné rozhodnutí každého obchodníka,“ nechala se slyšet ministryně financí Alena Schillerová.

Je to zároveň i způsob, jak oživit upadající zájem o každoměsíční losování.

Každý dvacátý Čech a Češka

Od spuštění loterie, která je součástí zavedení EET, lidé do soutěže sice zaregistrovali již 137 milionů účtenek, ale počet soutěžících stále klesá.

Od počátku provozu tato státní loterie ztratila téměř 20% původních hráčů. Aktivně účtenky do systému přihlašuje zhruba 400 tisíc lidí (tedy necelých 5 % dospělé populace).

To, že by ztrácel zájem, rozhodně nelze tvrdit o hráči, který v květnu překonal rekord a přihlásil 4690 účtenek.

I kdyby systém ovládl tak dokonale, že by mu zadání jedné účtenky (a její kombinace čísel) trvalo pouhých deset vteřin, strávil by tím 13 hodin čistého času.

Další čas muselo zabrat i shánění všech těchto účtenek. Tím spíše, že podle pravidel této loterie lze od jednoho obchodníka z účtenek vystavených v jeden den registrovat vždy pouze jednu. Jinak ale počet účtenek omezen není. 

Podle ministerstva financí se v tomto případě o žádné automatizované zadávání nejedná.

„Může se jednat o situaci, kdy na jeden hráčský účet registruje účtenky například celá rodina, případně hráč získává účtenky i od jiných osob, které třeba Účtenkovku nehrají. Ani v těchto případech však cíl Účtenkovky (motivace zákazníků brát si účtenky) narušen není,“ ujišťuje na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Michal Žurovec.

Auto, stovka, milion

Ministerstvo financí neuvažuje o zavedení horního limitu počtu účtenek na jednoho hráče.

„Ministerstvo ve spolupráci s dodavatelem Účtenkovky průběžně dodržování pravidel monitoruje. Pokud by byla ze strany hráče, který účtenky registruje, zjištěna nekalá praktika, která závažným způsobem porušuje nebo narušuje pravidla Účtenkovky, může být dle herního plánu přistoupeno ke zrušení hráčského účtu takového hráče, popřípadě by mohlo být rozhodnuto, že mu ve vztahu k dané účtence nevzniká právo na případnou výhru,“ shrnuje ministerstvo.

Lidé (ti, kdo v daný měsíc zadají unikátní kódy účtenek z obchodů do systému) mohou každý měsíc vyhrát částky od 100 Kč až po milion korun nebo automobil.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní stostránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Daniel napsal:

  To je neuvěřitelné. Jak sehnat 150 účtenek denně a ještě je přihlásit. To nemusí být podvodník, ale člověk, který má třeba nějakou provozovnu a nedává lidem účtenky. A rovnou je přihlašují.
  Státní úředníci opět projevili svoji chytrost a profesionalitu. Jim to divné nepřipadá. Oni jsou totiž nejchytřejší. Jako vždy. A 400.000 lidí, kteří se účastní této šaškárny, to je vysoké číslo. Asi nemají co jiného na zábavu ?

  • Jaroslav napsal:

   To není možné, myslím aby obchodník zadal, třeba 250 účtenek ze svého obchodu! Jeden „hráč“, může zadat v jednom dni(datum vydání), pouze jednu účtenku, od jednoho provozovatele(DIČ)! Chcete-li zadat za jeden den 150 účtenek, musíte „obejít“150 obchodů, restaurací, provozoven atd. Příklad: nakupuji v Globusu, prodejna- 850kč, 1účtenka, tamtéž obědy v restauraci-160kč,1účtenka, kavárna- kávy zákusky-80kč, 1 účtenka, do loterie Účtenkovka však můžu přihlásit jen 1, slovy JEDNU účtenku, protože všechny mají DIČo Globusu!! Také mi vrtá hlavou, jak to dělají ti „rekordmani“?

   • Dee napsal:

    Tito lidé musí mít asi nějakou úchylku a navíc nevědět, co s časem…

  • Pet Dytr napsal:

   Ono nejde o 150 účtenek denně ale o 150 prodávajících denně

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ten clovek (rekordman) musi byt gambler. Nebo nekdo, kdo vi vic o tom, jak je to na MF implementovano. 2) Na EET je krasne videt, jak si Babis dokaze lacinou psychologickou fintou ziskat lidi na svou stranu. Spravna reakce bylo ignorovat nebo bojkotovat. Ale vidina (potencialni) vyhry z lidi udelala „revizory“. Homo homini lupus.

 3. Nina napsal:

  No a co je komu do toho? kdo chce, tak ať účtenky přihlašuje, je povinností prodávajícího účtenku vystavit. Je nad tím alespoň trochu kontrola. Komu to může vadit?

 4. Admirál napsal:

  150 účtenek je problém? Proč ne?

  pokud účtenkovka pomůže k lepšímu výběru daní a k srovnání podnikatelského prostředí, proč ne.

  Samozřejmě jakkoli aktivita v tomto směru rozčiluje ty, co tvrdili, že se daně neplatí.

  • Amper77 napsal:

   Účtenkovka k lepšímu výběru daní nepomáhá a podnikatelské prostředí nesrovnává, jsou to jen další vyhozené peníze a ti, co se vyhýbali placení daní se tomu vyhýbají stále.
   Účetenkovka měla fungovat jako bonzovací nástroj, po odstranění IČO je v háji.

   • Jan napsal:

    Když se vybere více na DPH, tak asi význam má. A že po odstranění IČO je v háji? Měl jsem účtenky, kde mi IČO nebylo nic platné, protože jsem účtenku do systému nedostal (nebyly ověřeny). A pokud je někdo schopen tak obrovské množství účtenek přihlásit do systému, klobouk dolů, nahradí ty, kteří se neúčastní. Nejde jen o počet účtenek, ale i o celkovou sumu peněz za tyto nákupy.

    • PM napsal:

     Co že? Jde samozřejmě jen a pouze o estébácké metody a bonzování. Vaši úvahu o té celkové sumě, to už vůbec nechápu, jak to myslíte? Bez účtenkovky podle vás, lidé přestanou nakupovat, nebo si snad myslíte, že aby mohli zaregistrovat účtenku, více nakupuji?
     Žijí mezi námi opravdu takoví politování hodní chudáci? Stále se mi tomu nechce věřit.

    • nováček napsal:

     Při trvalém růstu ekonomiky, což je synon\ymum pro trvalý růst cen, je jasné, že musí růst i výběr DPH. Příklad pro „Jan“ : výrobek včera stál 100 Kč – DPH (21%) = 21 Kč; dnes stojí tentýž výrobek 110Kč – DPH (21%) = 23,10 Kč. Výběr DPH naroste o 10%.

   • watabi napsal:

    IČO samozřejmě odstaněno z účtenky nebylo. Pouze fyzické podnikajícíc osoby už neuvádějí své DIČ, které je totožné s jejich rodným číslem.

  • Rezek napsal:

   Ano pane
   Je to problém. Je jisté, že tento jedinec pracuje v týmu. Není to o kontrole, není to cesta k rovnosti podnikatelského prostředí a už vůbec ne podstata lepšího výběru daní. Je to obyčejná loterie, do které jdou i vaše prachy! Těch pár jedinců , kteří sází, počítají se součinností hlavně takových, jako jste vy a vaše předřečnice Nína.

   A poslední vaše úvaha je z vrhu závistivého Čecha. Ta konstrukce o tom, že se proti sázení ozývají ti, co daně neplatí, je hodna logiky paní Malé.

Přidávání komentářů není povoleno