Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: uprchlíci v Srbsku, 2015
EU Civil Protection and Humanitarian Aid Operation on Foter.com, zdroj

Tisíce migrantů míří na safari v Podkrkonoší. Lákavá fake news pro Parlamentní listy

Čtenáři webu Parlamentní listy mohli na hlavní straně svého oblíbeného portálu o víkendu zahlédnout chytlavý titulek: „Tisíce migrantů překročily hranice, míří do Dvora Králové.“ Než redakce zprávu později smazala, stihla se rozšířit i na jiné weby a agregátory zpráv. Šlo o smyšlený příběh, jímž chtěli autoři upozornit na tuzemskou xenofobii, na to, jak rychle se dají rozšířit falešné zprávy a jak snadno jim Češi podléhají.

„Ve Dvoře Králové je největší safari v ČR – a my předpokládáme, že afričtí migranti se budou chtít usídlit v prostředí, které jim bude kulturně nejbližší, tedy u safari,“ stálo v článku se zmiňovaným titulkem.

Ten citoval jistou „Ing. Mgr. M. Novotnou, předsedkyni Exilové domobrany – Konzští lvi“. Text byl ve formátu rozhovoru a vyšel původně v sekci „Profily“, kde může své texty libovolně publikovat jakýkoli politik již od komunální úrovně. Odtud se dostal i na homepage Parlamentních listů. Byl i na dobře viditelném místě v sekci „Politici voličům“ (viz printscreen).

Pohádky od řeky Mosely

Článek na hlavní straně Parlamentních listů (vpravo dole)

V rozhovoru M. Novotná představovala činnost své organizace. Exilová domobrana – Konzští lvi je prý „spolek českých vlastenců žijících v Německu, spolek vlastenců, kteří už nechtějí nečinně přihlížet masové migraci z Německa do České republiky“.

Z tohoto důvodu provádí pravidelné patroly ve městě Konz u řeky Mosely na západě Německa.

„Po této řece připlul trajekt plný migrantů, kteří před mýma očima vyskákali, snad po stovkách, do řeky Mosely a zamířili si to rovnou k českým hranicím. Tehdy jsem si opravdu uvědomila, že je potřeba české hranice chránit nejen zevnitř, ale prostě v samém epicentru nebezpečí, tedy v Německu,“ líčila sugestivně Novotná.

Jenže žádná paní Novotná neexistuje a žádní migranti, kteří by vzali útokem Dvůr Králové, z žádné lodě nikdy nevyskákali.

Text pod tímto profilem záměrně zveřejnila na Parlamentních listech mladá Češka, která žije a pracuje v zahraničí. Redakce HlídacíPes.org její identitu zná.

Autorce zmiňovaného textu dlouhodobě vadí některé postoje silně rozšířené uvnitř české společnosti. V polovině srpna se rozhodla, že spolu s několika dalšími kamarády založí blog a facebookový profil neexistující Exilové domobrany – Konzští lvi.

Pozor na tu benzínku!

Na blogu od té doby zveřejnili řadu textů, které na jednu stranu podporují dojem, že jde o skutečnou organizaci (například zápis z ustavující schůze domobrany), na straně druhé mají dostatečně nereálný a bizarní obsah na to, aby průměrný čitatel pochopil, že jde o satiru.

 

 

To se týká například popisu průběhu jedné z fiktivních protiimigračních patrol u řeky Mosely:

„Konzští lvi se dnes opět vydali do na patrolu chřtánu pekelného, aby pomohli chránit jak místní, tak zejména obyvatelstvo v ČR,“ stojí v protokolu, podle nějž byly během patroly „opět zjištěny zásadní bezpečnostní hrozby a nedostatky“.

Mezi ně patřila nezajištěná benzínová pumpa, na kterou podle domobrany může kdykoli zaútočit sebevražedný atentátník. Dále patrola zjistila, že „po městě se volně pohybují ženy se šátky na hlavě. Všichni přitom víme, že ženy se šátky na hlavě (každý bdělý vlastenec ví, že to jsou ve skutečnosti muži a pod šátkem nosí pět kg trhaviny) jsou jednou z hlavních bezpečnostních hrozeb každého státu“.

A konečně pohled na řeku: „Nákladní lodě po Mosele stále plavou. Zdá se, jakoby převážely uhlí. Kam ho vozí a z jakého důvodu? Kdo a proč to platí?!“ ptají se fiktivní domobranci, kteří v tomto i v dalších textech narážejí na skutečné spolky domobran organizovaných v České republice, jako jsou například Nymburští lvi a řada dalších spolků.

Odborníci na chemtrails

I na facebookových a blogových příspěvcích Konzšských lvů se to hemží „vlastenci“ či „národem“, podobně jako na těch domobraneckých, které fiktivní organizace ironicky napodobuje.

Konzští lvi se také chlubí, že už jejich zástupci stihli vystoupit na konferenci „Chemtrails: Hrozby – řešení – výzvy“.

Zakladatelka Konzšských lvů pro HlídacíPes.org vysvětluje, že posledním impulzem k vytvoření podobné virtuální domobrany pro ni bylo nedávné „vlastenecké setkání“ ve středočeských Příčovech.

Z pódia tam zazněla mimo jiné i tato výhrůžka: „Přichází doba – a není daleko – kdy zrádci a rozvraceči už nebudou trestáni jenom slovně,“ řekl na akci místopředseda spolku Zemská domobrana Ivo Gec.

Zbývá zjistit, jak to dopadlo s „tisíci migrantů“, kteří údajně míří do Dvora Králové nad Labem, poklidného městečka v předhůří Krkonoš.

Text už dnes na Parlamentních listech k vidění není, redakce jej smazala. Stejně tak je již nefunkční falešný profil „Ing. Mgr. M. Novotné“. Podle informací HlídacíPes.org ho správci webu smazali se zdůvodněním, že dotyčná není političkou ani kandidátkou na politický post a její spolek není kandidující stranou. Nešlo tedy o faktickou podstatu jejího příspěvku, ale o formální náležitosti.

Mezitím se ale zpráva rozšířila na další weby a agregátory zpráv. Jako zdroj původní – prokazatelně falešné – zprávy je tam pokaždé uveden právě web Parlamentní listy (viz printscreen).

Chyba – opraveno

Podle měření NetMonitor mají Parlamentní listy zhruba 800 tisíc reálných uživatelů měsíčně a stabilně patří do první dvacítky nejnavštěvovanějších zpravodajských webů v Česku.

Zároveň ale dlouhodobě čelí kritice mimo jiné i kvůli používání manipulativních titulků.

„Pro Parlamentní listy je typicky značný záběr do politické a názorové šíře. Díky tomu, že poskytuje platformu pro celé názorové politické spektrum, a to včetně těch názorů, které jsou již typické pro tzv. antisystémové weby, tvoří pomyslný most mezi dvěma světy,“ komentoval už dříve charakter webu odborník na nová média a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka.

Spolumajitel Parlamentních listů Michal Voráček letos v rozhovoru pro HlídacíPes.org připustil, že jde o nízkonákladovou redakci: „Vím, že tam jsou občas chyby. Ale chyby jsou ve všech médiích, tak se opraví.“

Podobně „opravená“ je už v tuto chvíli i chyba s tisíci migrantů mířícími do Podkrkonoší.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Václav Novák napsal:

  Ten článek má jediný cíl. Zesměšnit Parlamentní listy. Hlídací pes si zřejmě o čtenářích Parlamentních listů myslí, že jsou úplně dementní a uvěří takovému blábolu. Silně mi to připomíná propagandu před rokem 1989. Ještě chybí slova o rozvracečích a válečných štváčích a je to úplně dokonalé.

  • Karel Novotný napsal:

   Neřekl bych, že někoho zesměšňuje. Prostě konstatuje, že ten web dá prostor každému a v podstatě ho chválí, že nesmysl následně smazal. Spíš to poukazuje na jiný problém: PL nemají co dělam mezi agregátory zpráv. Stejně jako tam nejsou různé blogy apod.

  • martin napsal:

   znam par lidi, kteří se parlamentními listy ohaneji a každému blabolu opravdu uveri, tedy tvými slovy jsou dementni

 2. Díky Bohu za Parlamentní listy – je to velká výhra, že si zde člověk může vybrat z řady informací ve skutečně širokém názorovém spektru. A že se zde občas objeví nějaké „tendenčně“ zaměřené texty? Většinou lze jejich obsah rozkrýt již dle „expresivně laděného“ titulku. Tyto zprávy pak ani neotevírám (viz onen Vámi zmíněný blábol – tedy pokud se zde opravdu objevil). Opravdu se nedivím, že návštěvnost Parlamentních listů je tak hojná, tipnul bych si, že bude dokonce ještě o chlup vyšší, nežli uvádíte… Přeji pěkný den – jmč

  • Tondach napsal:

   jsem hrdý na to, že mi zmíněný plátek zakázal přístup dp diskuze….takový slátaniny, jako jsou tam, to se jen tak nevidí!

 3. Sosna napsal:

  Myslím si, že zde nejde o zesměšnění PL. Když už, tak těch dalších webů, jež přebírají bez přemýšlení (nebo čtení?) tyto články a posílají je dále jako fakt.
  A jestli jsou čtenáři PL takoví, jak jste je označil (v očích HP)? Určitě bych si odpustil výrazy jako dementní atd., ale jsou minimálně ve smyslu, že další weby tyto zprávy s odkazem na PL uveřejnili též. To svědčí o tom, že skutečně se mezi čtenáři PL najdou tak slabomyslnější jedinci, aby tomu uvěřili, nebo naopak manipulátoři (viz výše). Ti jsou možná ještě horší, protože slabomyslných zneužívají.

 4. petrph napsal:

  Opět musím konstatovat, to je ale smutné, a ještě smutnější.
  Když se totiž podíváme pořádně, tak zjistíme skutečně, že onen autorský blog je čistě ironický a satirický. Což se dalo btw odvodit i z článku v Parlamentních listech, plného naprosto nereálných vyfabulovaných informací, citujme
  „.. Mosely, tedy řeky, která, jak víme, pramení ve francouzském Chalífátu (dříve známé též pod jménem Francie) a protéká Německem. Po této řece připlul trajekt plný migrantů, kteří před mýma očima vyskákali, snad po stovkách, do řeky Mosely a zamířili si to rovnou k českým hranicím.“
  Nejen redakce PL která tento článek převzala, ale i (pod)průměrně vzdělaní čtenáři museli ihned poznat že to je zcela fiktivní satira, pouze parodující současný mediální boj.
  Jestli byla pak redakce Parlamentních listů nucena tento ironický text smazat (asi aby za něj nebyla stíhaná), jestli se o tom musí dokonce zmiňovat sám velký Hlídaci pes jako příklad „lákavé fake news“, pak to ukazuje velice smutný obrázek režimu naší doby… Ani si netroufám identifikovat množinu čtenářů kteří by tuto parodii nedokázali ihned rozpoznat…Pro tu by už platil verš z muzikálu Tajemství
  „..co mám čekat od zoufalce, který na to skočí..“
  A ono je pak jedno jestli je ta propaganda rudá, zelená, modrá, zleva nebo zprava,

  • Karel Novotný napsal:

   Jste si jistý, že z komentářů pod smazaným článkem vyplývalo, že „i (pod)průměrně vzdělaní čtenáři museli ihned poznat že to je zcela fiktivní satira“? Jestli jsou to zoufalci nevím, spíš 1) řada lidí se zaměří na titulek, 2) emoce jim vypnou mozek, 3) je snadnějším uvěřit zprávám, které podporují váš názor.

   • petrph napsal:

    Je samozřejmě obvyklé že někdo pouze přeletí očima titulky a většinu článků nečte. (protože si mezi tím kvantem článků vybíŕá které bude číst)
    Ovšem,aby si někdo přečet l pouze titulek, a pak samotný článek v diskuzi komentoval, to už je přeci jen poněkud podivné, nemyslíte?
    Ale jinak, samozřejmě že při čtení článku musel každý i podprůměrný čtenář zjistit, že se jedná o satirickou fabulaci.. Proto jsem taky výše napsal, že si vůbec netroufám identifikovat množinu čtenářů , kteří by to nepoznali. Tohle jsou totiž obecné znalosti žáka základní školy..Člověk který by to nerozpoznal. by měl dost problémy se vůbec orientovat v této společnosti.
    Ovšem, má to ještě další, ,mnohem obludnější dopad – společnost která by takto omezovala satiru a ironii „protože jí lidé špatně chápou“ se stává totalitní. To se pak vracíme k fašismu, který pálil knihy, a komunismu, který je vyřazoval z knihoven. Podotýkám že dnešní vyřazování článků z internetových serverů a socialních sítí je vlastně na stejné úrovni..

    **Jaké byly komentáře pod smazaným článkem na PL skutečně netuším, našel jsem si ten článek na jejich původním blogu (odkaz nahoře ) a dost jsem se u něj i dalších článků pobavil :))

 5. Ajvngou napsal:

  Když tě štvou fake news, tak sám nějaké vytvoř… da logic.

 6. Pavel Liška napsal:

  Tak teď nevím, o kom si redaktoři HP myslí, že je hloupější. Jestli o čtenářích PL, že jsou schopní takový blábol brát vážně, anebo o svých čtenářích tady na HP, že jsou schopni věřit, že ti hloupí čtenáři PL ten článek na PL berou vážně….
  …. A co teprve si asi myslí čtenáři PL o redaktorech HP, kteří si myslí, že čtenáři HP si myslí, že čtenáři PL věří ….

  • MN napsal:

   A uz vubec domyslet, co si redaktori Parlamentnich Listu mysli o svych ctenarich, protoze clanek radeji ihned smazali.

   • Pavel Liška napsal:

    Jojo…. A co si myslí čtenáři HP o čtenářích PL a taky hlavně redaktoři HP o redaktorech PL….

Přidávání komentářů není povoleno