Protest proti anti-covidovým opatřením, Mnichov (únor 2021). Foto: Profimedia

Ti, co myslí jinak. Odpůrce „covidové totality“ sleduje tajná služba a Facebook jim maže účty

Napsal/a Lucie Sýkorová 11. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Kam až může dojít radikální odpor části společnosti vůči očkování a dalším opatřením proti covidu, ukazují poslední týdny a měsíce v sousedních zemích. Německé i rakouské úřady nedávno objevily nelegální školy pro neočkované děti a v jednom případě odpůrce koronavirových restrikcí dokonce vraždil. Samozvané bojovníky proti „covidové totalitě“ sdružuje především nesourodé hnutí Querdenker sahající od ezoteriků až po krajní pravici.

V sobotu 18. září došlo na čerpací stanici Aral ve městě Idar-Oberstein ve spolkové zemi Porýní-Falc k brutální vraždě. 49letý muž zastřelil dvacetiletého zaměstnance čerpací stanice – jen proto, že mladík zákazníka upozornil na povinnost nasadit si ochrannou masku v souladu s protiepidemickými opatřeními. Jak později podle německých médií vyšlo najevo, pachatel byl napojen na scénu takzvaných Querdenker a šířil na internetu extremistický a násilný obsah.

„Jak velké nebezpečí ‚koronavirového teroru‘ v Německu hrozí, je vidět na počtu reakcí na tuto vraždu na internetu. Na kanálech a profilech pravicově extremistických konspiračních ideologů byl tento akt oslavován jako logický krok,“ uvádí portál magazínu Focus. Na sítích se po vraždě objevily komentáře o začátku dlouho očekávaného osvobozeneckého boje proti údajné „diktatuře Merkelové“.

Od ezoteriků po extremisty

Querdenker se dá volně přeložit jako „jinak smýšlející“. Hnutí, jehož celý název je „Querdenker 711“, založil v dubnu 2020 stuttgartský IT podnikatel Michael Ballweg. Iniciativa odmítá protiepidemická opatření spolkové vlády a vyzývá ke zrušení všech současných omezení základních práv. V německy mluvících regionech bylo založeno již více než 60 místních skupin, které pořádají desítky demonstrací. Hnutí je velmi různorodé, spektrum sahá od odpůrců očkování po ezoteriky, od konspiračních teoretiků po pravicové extremisty.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ve středu 22. září zablokovali příslušníci Querdenker očkovací autobus na dvou školách ve Schwäbisch Gmünd v Bádensku-Württembersku. Podle policie se hned ráno v prostoru školy ve čtvrti Bettringen shromáždilo asi deset osob, které chtěly zabránit očkování studentů, později došlo k další akci před gymnáziem. V obou případech byla přivolána policie, demonstrace nebyly předem nahlášeny.

Hned další den, ve čtvrtek 23. září ráno se demonstranti postarali o velmi hlasitý protest proti očkování dětí a mladistvých ve škole ve Freiburgu. I v tomto případě zasahovala policie. Přibližně sto lidí přišlo před školní budovu s plakáty a transparenty, bubny a píšťalkami. Transparenty hlásaly hesla jako „(Ne)dobrovolní pokusní králíci“ či „Pandemie je velký test PCR“. Protestující skandovali hesla související s konspiračními teoriemi, jeden z přítomných pak zaútočil na vedení školy přes megafon: „Můj syn studoval na tomto gymnáziu osm let. Nechápu, že se teď propůjčujete k takovým nesmyslům a takovému zločinu.“

Škola ve stodole od ruské nadace

Ve stejnou dobu zaměstnali další příznivci hnutí Querdenker úředníky v obci Schechen v Bavorsku. Po deseti dnech provozu tam byla 23. září oficiálně uzavřena nelegální škola v provizorně upravené bývalé stodole. Od 13. září se zde učilo zhruba 50 dětí z širokého okolí. Vozili je sem rodiče, kteří odmítají své potomky nechat očkovat i testovat, a ti tudíž nemají podle německého zákona přístup do školy mezi ostatní děti. Musí se ale účastnit nějaké formy distanční výuky a chodit do státem uznané školy na přezkoušení.

Jak zjistil Bayerischer Rundfunk, vedoucí nelegální školy v Schechen byla učitelka ze základní a střední školy v okrese Rosenheim, která je už delší dobu na nemocenské. Úředníci získali reklamní leták, který inzeroval, že jde o ruskou školu, která nepodléhá německému školskému právu. Podle mluvčího vlády Horního Bavorska Wolfganga Ruppa se jednalo o školu hnutí Querdenker, přestože učitelka toto nařčení odmítala.

„Provozovatelka nelegální školy v Schechenu označuje jako zřizovatele ruskou nadaci s názvem Freiheit braucht Mut (Svoboda potřebuje odvahu), která je uznávána ruským právem a podléhá ruskému právu. Vláda Horního Bavorska si není vědoma existence nadace s tímto názvem, která by byla uznávaná podle německého práva,“ upřesnil Rupp pro HlídacíPes.org. Škola byla uzavřena z důvodu chybějícího povolení k provozu školy. V případě nedodržení zákazu hrozí provozovateli – kterým je zmíněná záhadná nadace – pokuta až 20 tisíc eur.

Nelegální vzdělávací centrum pro děti kritiků koronavirových opatření bylo objeveno na konci září také ve Villachu ve spolkové zemi Korutany v jižním Rakousku. Zde probíhala výuka v prostorách bývalého obchodu, podle webu Heute.at se jí účastnilo nejméně deset dětí ve věku od šesti do 14 let, které rodiče odhlásili ze státní školy. Také v tomto případě je provoz nelegální školy přisuzován osobám, které jsou součástí scény Querdenker.

Úředníci provedli v místě tři razie, ty ale nevedly k jednoznačnému výsledku, protože jim byl vždy odepřen vstup do soukromých prostor. Nakonec byla na provozovatele podána stížnost kvůli změně účelu využití obchodních prostor bez povolení stavebního úřadu a nyní mu hrozí pokuta až 3 000 eur.

V Rakousku musí rodiče odmítající očkování dětí učit své děti sami doma, nebo si najmout soukromého učitele, na konci školního roku ale musí dítě skládat zkoušky. Zároveň ale nejsou povoleny učební skupiny, ty spadají pod zákon o soukromých školách.

Kdo jsou „Querdenker“?

Aktivity hnutí Querdenker sleduje od loňského prosince i kontrarozvědka v Badensku-Württembersku. „Destabilizační účinek propagandy této ‚smíšené scény‘ šířené na internetu posilují zahraniční, státem kontrolovaná média, jako je Russia Today,“ uvedla v červenci pro Frankfurter Allgemeine Zeitung předsedkyně úřadu Beate Bubeová.

Kdo jsou přesně příznivci Querdenker, zjišťovali v loňské analýze vědci z univerzity v Basileji. Z jejich závěrů vyplývá, že v Německu jde ve většině případů o vzdělané příslušníky střední třídy. Průměrný věk účastníků průzkumu byl 47 let, 31% z nich mělo středoškolské vzdělání, v 18,5% šlo o vysokoškoláky. Podíl osob samostatně výdělečně činných byl 25%, což je výrazně více než je v průměru v německé populaci.

Studie zároveň vyvrací obraz Querdenker jako převážně pravicového hnutí. „Národní socialismus se objevuje dokonce méně často než v běžné populaci, sociální darwinistické postoje téměř neexistují a velká většina by umožnila lidem z jiných zemí žít v Německu natrvalo. Více než 70% je proti privatizaci hlavních veřejných služeb, pouze 28% proti přerozdělování příjmů,“ uvádí vědci a zdůrazňují, že jde ale celkově o velmi nesourodou sociální skupinu. Jejím hlavním společným znakem je „silné odmítání institucí politického systému, etablovaných médií a tradičních politických stran.“

Vědci dále zmiňují „relativní příklon k antisemitismu“ mezi Querdenker, protože jde o hnutí s vysokým sklonem k důvěře v konspirační teorie, a ty často mají antisemitské rysy. Querdenker ale podle nich nejsou celkově ani výrazně xenofobní, ani islamofobní. Velká část z nich by chtěla postavit alternativní medicínu na roveň klasické medicíně, propaguje návrat k přírodě a chce se více spoléhat na holistické a duchovní myšlení.

Úspěch ve volbách

Přestože hnutí Querdenker se prezentuje jako apolitické, v Německu i v sousedním Rakousku se letos příznivci této scény pokusili vstoupit do politiky. Zatímco v Německu se to nepodařilo, v Rakousku se úspěch nové strany MFG (Menschen, Freiheit, Grundrechte, v překladu Lidé, svoboda, základní práva) postaral o senzaci.

Strana získala 6,1 procent a tři mandáty v hornorakouském zemském parlamentu. Představitelé strany zdůrazňují, že nechtějí, aby byli nazýváni „popírači korony“, že jim jde pouze o dobrovolnost očkování. Z toho, co strana prezentovala před volbami na sociálních sítích a kanálu YouTube, ale vyplývá něco jiného. Očkování je podle MFG „programovaná autoimunitní destrukce buněk“, není důvod obávat se tohoto viru, PCR testy nefungují, nošení masek je nebezpečné kvůli vdechování CO2, na jednotkách intenzivní péče leží jen očkovaní – cituje server Augsburger Allgemeine, co zjistil v rešerších jednotlivých vyjádření zástupců strany.

Šéf MFG Michael Brunner je vídeňský právník, který je aktivní v síti Querdenker s názvem „Právníci za osvětu“. Zástupcem šéfa je gynekolog Christian Fiala, který v minulosti vystupoval jako poradce popírače AIDS a bývalého prezidenta JAR Thaba Mbeki. Baštou strany je obec Maria Neustift v Horním Rakousku, zde získala dokonce 20 procent hlasů.

Německá Basisdemokratische Partei Deutschland, zkráceně die Basis neboli „Základna“, použila před volbami stejnou taktiku jako rakouská MFG: navenek propagovala demokracii, svobodu, pluralismus, rovnoprávnost, udržitelnost. Týdeník Der Spiegel ji ale v reportáži ukázal jinak: jako rezervoár aktivistů, kteří jsou zapojeni do hnutí Querdenker a používají pochybné argumenty k vyvolání odporu proti koronavirovým opatřením.

Neočkované označují jako „nové Židy“, spolkovou vládu přirovnávají k nacistické diktatuře, očkování nazývají genovou manipulací a největším experimentem na lidech. Pro „Základnu“ ve volbách do spolkového sněmu hlasovalo 1,4 procenta Němců. Nejlepším výsledkem bylo 3,5 procenta, kterých dosáhla strana v některých volebních obvodech v Bádensku-Württembersku. Tato spolková země je zároveň hlavní baštou hnutí Querdenker.

Facebook smazal 150 účtů

Sociální síť Facebook v polovině září odstranila téměř 150 účtů a skupin hnutí Querdenker.

„Je to první cílená akce Facebooku na světě proti skupině, která způsobuje koordinované poškození společnosti. Facebook vyvinul nový postup, jak celosvětově vykázat škodlivé sítě ze své platformy, řekl manažer zabezpečení Facebooku Nathaniel Gleicher německé tiskové agentuře DPA.

Mazání účtů mířilo proti proti Querdenker na Facebooku a na Instagramu, chatovací služba WhatsApp není opatřením dotčena. Podle Facebooku Querdenker koordinovaně opakovaně porušují standardy komunity na sociální sítě.

„To zahrnuje zveřejňování dezinformací souvisejících se zdravím, nenávistných projevů a podněcování k násilí,“ vysvětlil Gleicher s tím, že Facebook odstranil i webové odkazy vedoucí ze sociální sítě na domény Querdenker.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)