Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Premiér Andrej Babiš dostává vakcínu proti nemoci covid-19. FOTO: Profimedia
Profimedia,

Think-tank založený hnutím ANO našel viníky covidové krize. Babiš mezi nimi není

GLOSA. Při příležitosti významného prvního covidového jubilea vydal dnes Institut pro politiku a společnost, think-tank hnutí ANO, pozoruhodný materiál nazvaný Rok s koronavirem: Kdo za to může? Čtenář bude jistě překvapen, vláda Andreje Babiše to není.

Pokud jde o prosté pojmenování faktu, začíná text poměrně slibně a fakticky:

Dnes je to přesně rok, co se v České republice objevili první tři nakažení koronavirem. Za uplynulých 365 dní jsme byli svědky přeplněných nemocnic, bezprecedentních opatření, přes 20 000 obětí a 212 dní nouzového stavu, čteme v materiálu think-tanku „blízkého hnutí ANO“, který ujišťuje, že „jsme nezávislá organizace, naše spojení s ANO je volné“.

To my jsme neobstáli

Následuje devět stránek rozboru. Podstatný výstup je až na samém konci pod mezititulkem A kdo za to tedy může?

Autor analýzy Karel Sál tuto navýsost znepokojující otázku ještě rozvádí: „Kdo je zodpovědný za všechno to utrpení, za všechny mrtvé, oslabené dlouhou a tíživou nemocí a komu máme přičíst problémy, se kterými se každý z nás kvůli koronaviru potýká?“

A samozřejmě nabízí odpověď.

Takže: v první řadě za to může „miniaturní tvor s nepříliš zajímavě znějícím jménem koronavirus“. „Vždyť už Bill Gates v roce 2015 na konferenci TED varoval, že lidstvo není připraveno na virovou epidemii,“ poznamenává na okraj.

Za druhé za to může Čínská lidová republika: „Čína, tedy hlavně její komunistický režim, stojí za vším marasmem, kterým si musíme projít.“

No a za třetí za to můžeme my všichni: „Vinit ze všeho vládu Andreje Babiše, či jeho samotného, je příliš jednoduché. To není obhajoba současného premiéra či jeho kabinetu. Vláda udělala při řešení pandemie značné množství chyb a přešlapů. Ale musíme si uvědomit, že Česká republika jako celek, pro kterou je tato pandemie první velkou zkouškou po pádu komunistického režimu, v této zkoušce příliš neobstála.“

Prostě se nám za těch posledních 30 let nějak „nepovedlo vybudovat štíhlý a akceschopný stát“, který by se nám teď v boji s covidem pochopitelně hodil. Slovy marketingového oddělení hnutí ANO: vládnou nám nemehla.

„Budeme se muset shodnout, že dosavadních 30 let budování státu se příliš nepovedlo a že budeme muset asi začít od začátku,“ dodává analýza.

S razítkem svého think-tanku

Andrej Babiš je v tom nevinně, vždyť je u toho jen posledních sedm let, čtvrtým rokem jako premiér a poslední rok manažer všeho kolem covidu, dodáváme my.

V podstatě se tak analyticky, expertně a na hnutí ANO rozhodně zcela nezávisle potvrzuje pokusný balónek vypuštěný před pár dny náměstkem ministra zdravotnictvím Vladimírem Černým: „Současná situace není nikoho vina, ani opozice, ani koalice, ani lékařů, ani pana ministra. Je nutné tuto situaci vnímat jako jakoukoliv jinou katastrofu nebo pandemii, která v minulosti lidstvo postihovala nebo postihla.“

A když už za to někdo může, tak je to sám „miniaturní tvor“ koronavirus, Čína a taky my všichni, určitě ne Babiš. Má na to teď i razítko svého think-tanku.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. skeptik napsal:

  Myšlení typicky Babišovské: úspěchy i cizí stáhnout na sebe, neúspěchy i ty vlastní shodit na ty okolo. Tak to u Andreje Babiše přece chodí už sedm let. Tak že nic nového.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Víte o něčem, za co Babiš nemůže? Snad může i za to rozkradení majetku státu (tedy všech občanů) při Klausově privatizaci (a snad i za tu krádež propisky v Chile), třeba Klause k tomu všemu navedl, z toho Maroka, kde pobýval až do konce roku 1991 jako delegát PZO Petrimex.

   • skeptik napsal:

    Bude pro vás možná překvapující informací Oskare (hanáku z Hané), že Andrej Babiš právě v devadesátých letech v době Klausovy privatizace získal svůj majetek, že měl tehdy s Václavem Klausem velmi dobré vztahy a přímo vynikající vztahy s Ivanem Langrem, považovaným za hlavního mafiána v řadách ODS. Bez těchto vztahů by Andrej Babiš svůj majetek nezískal. Andrej Babiš nebyl žádnou výjimkou, takových lidí bylo tehdy více. Ale žádný jiný se poté, co takového majetku dosáhl, necpal do politiky a neměl tu drzost tvářit se jako bojovník proti korupci. Bližší informace se Oskare (hanáku z Hané) dozvíte v knize Tomáše Lemešani Z Bureše Babišem. Měla by být ještě k dostání, případně bude dosažitelná v knihovnách.

    • josef napsal:

     Andrej Babiš dávno na tyto ataky říkal, že přímo žádný „majetek od státu“ nekupoval. Uvažoval zpočátku o Unipetrolu, ale pak od toho odstoupil. Čili pokud máte důkazy, že mu prodal zrovna Ivan Langer a kol., tak sem s tím ( a možná budu mít otevřenou pusu z tohoto překvapení…).

     • skeptik napsal:

      Jsem si jist, že kdyby Tomáš Lemešani ve své knize lhal, už by jej Babišovi právníci dávno zažalovali. Nezažalovali.

     • Pavel napsal:

      Ty „úvahy o Unipetrolu“ skončily miliardovými úplatky od Orlenu do burešovy kapsy, oskare. Lovochemie, ti evidentně taky nic neříká, že.

  • Dr. B napsal:

   Přesně tak, v tom je Andrej mistr nad mistry 🙂

 2. Tondach napsal:

  Jsem čtenář a nejsem překvapen!
  Překvapen bych byl, kdyby napsali po pravdě, že za to může především Babiš!
  To bych byl překvapen velice!

 3. petrph napsal:

  Tedy, nikoliv že by to Babiše a jeho vládu obhajovalo, ale to že se „..za těch posledních 30 let nějak „nepovedlo vybudovat štíhlý a akceschopný stát“, je naprostá pravda, a že by bylo záhodno jej vybudovat od začátku je dobrý návrh – ovšemže tedy bez pana Babiše, a raději i bez řady dnešních i opozičních politiků… :))

 4. pavelpavel napsal:

  Já bych to zkrátil. Podvodník a lhář se chytil do vlastních lží a podvodů.
  Strach je nyní jediné, co ho žene ke lžím a agresivitě. Ví, že za zlodějiny
  skončí za mřížemi a snaží se to oddálit. Ale už to nejde. Denně průkazy
  vyplývají na povrch jeho podvody a lži. Mluví lidé, kteří se ho dosud báli.
  Už toho i oni mají dost a nenechají se potopit.

  • josef napsal:

   .. a ještě tedy vyjmenovat ty zlodějny – jen podotýkám, že „Čapí hnízdo“ to určitě nebude, tam se stále hledá ten „trestný čin“. Ale určitě máte v zásobě i další, tak sem s nimi a popořadě : 1.???
   2.???, atd.atd…

   • Pavel napsal:

    Agrofert, Lovochemie, Unipetrol ..

   • petrph napsal:

    Mimochodem, těžko tvrdit, že se v případě Čapího hnízda stále hledá ten konkrétní „trestný čin“, když už tuším podvakrát parlament projednával a odsouhlasil žádost policie o vyšetřování poslance Babiše – čili už tam muselo být naprosto zřetelně uvedeno, z čeho je vlastně obviněn.
    Horší to je s předpokladem, „trestný čin, který pak uznají i soudy aby ho za něj pravomocně odsoudily „..A to je ten zásadní důvod, proč státní zastupitelství neustále odkládá podání žaloby. Aby potom nějaký soud rozhodl, že se žádný trestný čin nestal, a že celé stíhání bylo protiprávní, o to pochopitelně, po zkušenostech z minula, nestojí…

    • josef napsal:

     Policie ho chtěla vyšetřovat za “ zneužití prostředků EU“ (tak nějak by byl asi zkrácený důvod), ale zatím to vázne na tom, že dotace byla žádána na „restaurační činnost“ (v jednodušším popsání), kterou ale Agrofert neprovozoval a neprovozuje – a to by podmínkám dotace vyhovovalo. Čili posouzení zda je to trestný čin je zatím na vodě (kdysi jsem psal, že Agrofert možná provozuje rest.činnost v Patagonii, ale tam se asi nevydají…).

 5. Jose napsal:

  Josip Vissarionovič Babiš, je přece nedotknutelný guru všech. No v demokratické logicky uvažující zemi to má spočítané.
  Jediné co je pravda, že někteří pitomci na vše kašlou, ale nejde zachránit všechny Andreji. A hlavně ne proti jejich vůli.
  Pravidla je nutno nastavit tak, že kdo se chrání může takřka vše a kdo je nezodpovědné egoistické prase ať si prodělá covid se vším všudy a vybije si půl rodiny – tyto geny netřeba dále šířit. A proto tam sedíš! Aby jsi to chytře vymyslel a nastavil. Ale to je na týmovou práci a hlavně spolupráci a to se jasně ukazuje, že neumíš.

 6. Olaf napsal:

  No, ono na tom asi něco bude – když vidíme jak NIKDO NIC pořádně NEŘÍDÍ, nelze zcela logicky NIKOHO popohánět k zodpovědnosti za podcenění včasných odborných varování a doporučení ještě v době, kdy šlo něco v předstihu dělat, za raketově narůstající ekonomické ztráty a nyní již i za zbytečně ztracené ŽIVOTY! Resumé think-tanku ANO rozhodně nevybočuje z jistě zcela „jednotného“ myšlenkového základu svého šéfa, takže stejně jako on opět ničím nepřekvapuje. Sice máme nějakou vládu a máme i prezidenta a další vrcholné státní instituce, ale to mají ostatní vyspělé státy rovněž. V těch ostatních státech však na rozdíl od našeho většinou fungují ku prospěchu obyvatel, u nás je máme takříkajíc – jen proto, abychom se asi moc nelišili!

Přidávání komentářů není povoleno