Premiér Andrej Babiš dostává vakcínu proti nemoci covid-19. FOTO: Profimedia

Think-tank založený hnutím ANO našel viníky covidové krize. Babiš mezi nimi není

Napsal/a Robert Břešťan 1. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Při příležitosti významného prvního covidového jubilea vydal dnes Institut pro politiku a společnost, think-tank hnutí ANO, pozoruhodný materiál nazvaný Rok s koronavirem: Kdo za to může? Čtenář bude jistě překvapen, vláda Andreje Babiše to není.

Pokud jde o prosté pojmenování faktu, začíná text poměrně slibně a fakticky:

Dnes je to přesně rok, co se v České republice objevili první tři nakažení koronavirem. Za uplynulých 365 dní jsme byli svědky přeplněných nemocnic, bezprecedentních opatření, přes 20 000 obětí a 212 dní nouzového stavu, čteme v materiálu think-tanku „blízkého hnutí ANO“, který ujišťuje, že „jsme nezávislá organizace, naše spojení s ANO je volné“.

To my jsme neobstáli

Následuje devět stránek rozboru. Podstatný výstup je až na samém konci pod mezititulkem A kdo za to tedy může?

Autor analýzy Karel Sál tuto navýsost znepokojující otázku ještě rozvádí: „Kdo je zodpovědný za všechno to utrpení, za všechny mrtvé, oslabené dlouhou a tíživou nemocí a komu máme přičíst problémy, se kterými se každý z nás kvůli koronaviru potýká?“

A samozřejmě nabízí odpověď.

Takže: v první řadě za to může „miniaturní tvor s nepříliš zajímavě znějícím jménem koronavirus“. „Vždyť už Bill Gates v roce 2015 na konferenci TED varoval, že lidstvo není připraveno na virovou epidemii,“ poznamenává na okraj.

Za druhé za to může Čínská lidová republika: „Čína, tedy hlavně její komunistický režim, stojí za vším marasmem, kterým si musíme projít.“

No a za třetí za to můžeme my všichni: „Vinit ze všeho vládu Andreje Babiše, či jeho samotného, je příliš jednoduché. To není obhajoba současného premiéra či jeho kabinetu. Vláda udělala při řešení pandemie značné množství chyb a přešlapů. Ale musíme si uvědomit, že Česká republika jako celek, pro kterou je tato pandemie první velkou zkouškou po pádu komunistického režimu, v této zkoušce příliš neobstála.“

Prostě se nám za těch posledních 30 let nějak „nepovedlo vybudovat štíhlý a akceschopný stát“, který by se nám teď v boji s covidem pochopitelně hodil. Slovy marketingového oddělení hnutí ANO: vládnou nám nemehla.

„Budeme se muset shodnout, že dosavadních 30 let budování státu se příliš nepovedlo a že budeme muset asi začít od začátku,“ dodává analýza.

S razítkem svého think-tanku

Andrej Babiš je v tom nevinně, vždyť je u toho jen posledních sedm let, čtvrtým rokem jako premiér a poslední rok manažer všeho kolem covidu, dodáváme my.

V podstatě se tak analyticky, expertně a na hnutí ANO rozhodně zcela nezávisle potvrzuje pokusný balónek vypuštěný před pár dny náměstkem ministra zdravotnictvím Vladimírem Černým: „Současná situace není nikoho vina, ani opozice, ani koalice, ani lékařů, ani pana ministra. Je nutné tuto situaci vnímat jako jakoukoliv jinou katastrofu nebo pandemii, která v minulosti lidstvo postihovala nebo postihla.“

A když už za to někdo může, tak je to sám „miniaturní tvor“ koronavirus, Čína a taky my všichni, určitě ne Babiš. Má na to teď i razítko svého think-tanku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)