Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
IntelFreePress via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Terorismus, násilí, vraždy. Jak bezpečně se cítíte ve své zemi? Češi jsou (celkem) v klidu

Třetina lidí z 21 zemí světa se neustále obává o svou bezpečnost V Turecku a Brazílii má obavy dokonce každý druhý. Nejbezpečněji se cítí Švédové, Němci a Nizozemci.

Plyne to z průzkumu společnosti GfK v 21 zemích světa mezi 25 tisíci uživateli internetu. Respondenti měli na výběr sedmibodovou stupnici, na níž měli určit, do jaké míry souhlasí s výrokem „Mám neustále obavy o svou bezpečnost“.

Téměř třetina dotázaných jednoznačně souhlasilo s tvrzením „máme neustále strach o svou bezpečnost“. Naopak pouze deset procent respondentů tvrdí, že obavy nemá.

V České republice se k „neustálým obavám“ v průzkumu přihlásilo 19 % lidí, zcela opačný postoj mělo 14 % lidí.

RZ_GfK_16058_PR-Infografik_Angst_CMYK_czfin2

©©

Největší obavy panují v latinskoamerických zemích, Turecku a Rusku V Brazílii a Turecku vybrala první dvě možnosti vyjadřující souhlas více než polovina respondentů, kteří se neustále obávají o svou bezpečnost.

V Brazílii se jedná o 64 procent online respondentů a v Turecku o 54 procent. Jen mírně zaostává Mexiko se 48 procenty, Argentina se 43 procenty a Rusko se 42 procenty.

V případě latinskoamerických zemí a Ruska souvisejí čísla s vyšší mírou násilné trestné činnosti a četností vražd, zatímco v Turecku jsou obavy pravděpodobně důsledkem pociťovaného rizika teroristických útoků.

Nejbezpečněji se cítí Švédové, Němci a Nizozemci. „Ve Švédsku, Německu a Nizozemsku je naopak nejvyšší procento lidí, kteří výrazně nesouhlasí s tvrzením, že by měli neustálé obavy o svou bezpečnost, což svědčí o vysokém pocitu bezpečí v těchto zemích,“ konstatuje průzkum.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. František Navrátil napsal:

  Promiňte, ale takové informace jsou naprostý nesmysl. Procento lidí, kteří se obávají o svou bezpečnost se mění podle lokality. Jinak vnímá pocit bezpečí nešťastník, který bydlí v Mostě a jinak obyvatel rezidenční čtvrti na Modravě. Jinak vnímá pocit bezpečí návštěvník soutěže dobrovolných hasičů v Malenovicích a jinak půlnoční chodec v brněnském Cejlu. Pocit bezpečí tedy úzce souvisí s no gou zónami, česky vyloučenými lokalitami, kam nechodí ani policie.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Souhlasím s vámi, že na různých místech Česka se lidé mohou (oprávněně) cítit méně v bezpečí než na místech jiných. Výzkum však toto neřeší. Přináší srovnání na úrovni států – v tom je jeho vypovídající hodnota.

   • František Navrátil napsal:

    Ono to spolu úzce souvisí. Lidé hodnotí bezpečnost podle reálné situace. Existuje tedy přímá úměra. Čím více nepřízpůsobivých, čím více no go zón, tím menší pocit bezpečí. Pokud tedy patříte k normálním lidem. Připouštím, že existují psychicky rozhárané skupiny, které mají strach z Putina nebo z vrahů z wól strýtu.

 2. Tomas napsal:

  Lidé se musí něčeho bát, jinak by se vymlátili navzájem.

Přidávání komentářů není povoleno