Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Interview ČT 24, zdroj

Tajemný pan Mynář a spol. Proč je dobré vědět, kolik na Hradě berou

Dozvědět se to, zda oficiální příjmy státem placených úředníků odpovídají i výši jejich výdajů a životnímu stylu, je opět o něco těžší.

Úřady začaly aktivně využívat loňský nález Ústavního soudu, který definoval čtyři kritéria, která mají být podle jeho názoru při posuzování žádostech o informace o platech a odměnách splněna.

 1. účelem vyžádání informace je přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu;
 2. informace samotná se týká veřejného zájmu;
 3. žadatel o informaci plní úkoly či poslání dozoru veřejnosti či roli tzv. „společenského hlídacího psa“;
 4. informace existuje a je dostupná.

Na několik konkrétních případů, kdy úřady odmítly informace s poukazem na tento nález informaci poskytnout, upozornil server iRozhlas. Naposledy na odmítavý postoj Kanceláře Pražského hradu.

A to přesto, že Hrad v minulosti již prohrál několik soudních sporů právě kvůli žádostem o tyto informace.

Jaký veřejný zájem?

Server žádal údaje o platu a odměnách u vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, jeho zástupce a vedoucí odborů. Podle Pražského hradu údaje o platech a odměnách není ve veřejném zájmu.

„Kancelář prezidenta republiky ze žádosti nemohla zjistit, na základě čeho by mechanické zveřejnění platových poměrů jednotlivých vedoucích zaměstnanců mělo přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít,“ stojí v rozhodnutí Hradu, pod kterým je podepsán ředitel legislativního odboru Václav Pelikán.

Opak je však pravdou. Jak už dříve napsal HlídacíPes.org Vratislav Mynář sice v posledních letech investuje do nemovitostí vysoké miliony korun, otázkou zůstává, odkud jeho bohatství pochází.

Zarážející je celkový pohled na Mynářovy výdaje v porovnání s jeho dohledatelnými příjmy.

Současné i bývalé firmy, ve kterých podle oficiálních údajů Mynář působil coby vlastník, či spoluvlastník, skončily za dobu jeho působení v kumulativní ztrátě v řádu milionů korun.

Přesto Mynář dál investuje a na účtu má k dispozici 14,2 milionu korun. Dalších téměř 64 milionů rozpůjčoval svým firmám.

Detailně jsme majetkové poměry Vratislava Mynáře rozebrali v tomto textu.

Kancléř prezidenta je nejvyšším státním úředníkem a pravou rukou hlavy státu, proto je důležité vědět, jakým majetkem disponuje a zda jeho výdaje odpovídají příjmům.

INTERAKTIVNÍ MAPA NEMOVITOSTÍ VRATISLAVA MYNÁŘE

(celá mapa se zobrazí po kliknutí na titulek)

©HlídacíPes.org

Poradce z dobročinnosti

I kdyby však Hrad zvolil jinou cestu než obstrukci, nedozvěděla by se veřejnost všechno. Na Hradě má svou stálou kancelář klíčový poradce Miloše Zemana Martin Nejedlý. Původ jeho současných příjmů není znám, roli poradce dělá bez jakékoli smlouvy a podle Hradu bez nároku na odměnu. 

Jeho vazby na východ se datují od doby jeho desetiletého působení v Rusku a následné práce pro ruskou firmu Lukoil. Čím přesně se ale Nejedlý v Rusku živil a jaké kontakty tam navázal, není dodnes jasné.

Hrad informace o jeho minulosti vždy tajil a nejinak postupuje i nyní. Ačkoliv Nejedlý dál zůstává klíčovým poradcem prezidenta, o jeho osobě Hrad odmítá sdělit jakékoliv informace. Skoupý na slovo je i sám Nejedlý.

„Bude dál nehonorovaným poradcem,“ reagoval po znovuzvolení Miloše Zemana mluvčí Jiří Ovčáček na dotazy ohledně Martina Nejedlého.

©HlídacíPes.org

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. petrph napsal:

  Mimochodem, toto přece má řešit MF skrze již platný zákon č. 321/2016 Sb., o prokazování původu majetku.
  Aby to řešili místo toho občané skrze média, to je právě to na co se upozorňovalo jako riziko toho zákona že budou udávat své bližní „podívejte se jakej má barák nebo auto, a kde na to asi vzal“..

  • Petr Kaminsky napsal:

   Jo? A kdo tomu MF rekne, aby na to mrknul? A proc do toho motate nejake blizni? Jde prece o politiky/uredniky, kteri jsou placeni z verejnych penez.

   • Marcela napsal:

    Co kdyby to tomu MF řekl/nahlásil třeba autor tohoto článku ? Všiml jste si někdy žeby pátrali po někom jiném kdo pracuje na Hradě – tedy kromě p.Zemana p.Ovčáčka p.Nejedlého a p.Mynáře ? Nebo tam pracují ostatní zdarma anebo dokonce tam už nikdo jiný nepracuje ?? Hahaha

    • watabi napsal:

     Hahaha, Marcelko. Ostatní tam určitě zdarma nepracují, ale jen vámi jmenovaní se montují do věcí, které smrdí na dálku. A dost pravděpodobně to nedělají zadarmo. Hahaha

  • Karel Novotný napsal:

   Ne, jeho příjme může být zcela legální – ale problematický politickou vazbou. Zákon 321/2016 Sb. je opatření proti daňovým únikům, které shodou okolností může dopadnout i na politiky, pokud budou pochybnosti, jak přišli k majetku. Naproti tomu žádosti o informace podle 106/1999 Sb. jsou nástroj kontroly politiky a politiků, v reálném čase. Takže je samozřejmě důležité vydefinovat, na co se vztahuje v jinak citlivé oblasti platů a odměn.

 2. Marcela napsal:

  Takže tady vlastně nejde o to kolik berou všichni státem placení úředníci ale jen p.Mynář !!!

  • Hana napsal:

   Ne tady jde o to že Mynář /příp. Nejedlý, příp. Ovčáčeek/ je 1. státní úředník, má přístup k velmi exluzivním, citlivým a důležitým informacím – nemá 5 let bezpečnostní prověrku !!! – proč ji asi nedostal ??? a velmi vřelé vztahy s Ruskem a Čínou a taky / nebo zejména/ velmi vřelé vztahy s jejich kapitálem – odkud tedy pochází kapitál p. Mynáře ??? btw. předsedy spolku Přátel Miloše Zemana – okdud pochází financování chucpe kampaně M. Zemana ?….. atd, atd ……

   • petrph napsal:

    Víte to máte těžké,
    Protože, jestli nedostal bezpečnostní prověrku, tak jistě podal napřed rozklad k nadřízenému orgánu, a potom odvolání k soudu, pak odvolacímu soudu, atd, čili celou tu dobu, i řadu let může činnost vykonávat a čekat na závěrečný verdikt..
    Ale s tím se bohužel nedá nic dělat, takto je ústavně náš systém postaven. Jestli dojde ke sporu mezi občanem a státní institucí, řeší to velice pomalu a velice zdlouhavě a velice formálně soudy..
    Aby se místo toho řeklo „NBÚ vydalo rozhodnutí že prověrku z toho a toho důvodu nedostal, a odvolání není možné“, prostě nelze..

  • teufel3424 napsal:

   Ne, tady jde o to, že vlekař zadal zakázky za desítky milionů bez soutěže spřáteleným firmám. A kde asi skončily provize z takových kšeftů? A byly to peníze z mých daní, proto mě to zajímá.

 3. Pavel Liška napsal:

  Dosaďte si místo jména Mlynář jméno Moravec . Ty první 4 podmínky z nálezu ÚS platí taky.
  Takže ? Kdo chce psa bít …. a Hlídacího psa nevyjímaje . To zase platí asi na mne 🙂

 4. Pamětník - bohužel napsal:

  Aktuální prosba serioznímu Hlídacímu psu.
  Můžete prosím pro své abonenty / příznivce vyhledat a zveřejnit jednoduchý jmenovitý přehled, jak která patraj resp. jednotliví poslanci hlasovali v minulosti o zákonu o prokazování nabytí majetku k kontextu s dnešní urputnou obranou starostů žádajících vyjmutí z osob prokazujících příjmy a majetky podle Střetu zájmů? Uctivě děkuji.

 5. Frenki Hunter napsal:

  Všichni státem placení zaměstnanci by neměli mít problém s transparentností svých platů. Naprosto všichni bez výjimky. Tedy včetně ředitele ČT a jeho podřízených, na které mj. upozorňuje Jaromír Soukup. A ne uvádět nesmysly, že na ty platy zaměstnanců ČT nejsou čeští občané ještě „připraveni“. Útočit pouze na pár „hradních“, je nehodné každého „hlídacího psa“. Notabene, když každý „hlídací pes“ je někým krmen a jeho páník s ním má své zámysly.

  • Marcela napsal:

   Přesně tak.A jak se ještě říká – kdo chce psa bít hůl si vždycky najde :-)) No a hlídání psa taky něco obnáší . žeby hlídací pes ?!

   • Tomáš napsal:

    Na vás Marcelo a na Frenki Huntera už svírám hůl v ruce. Běžte si raději pustit TV Barrandov s vašim oblíbeným Soukupem. Už se mi chce opět zvracet!!!!!

 6. Nemec napsal:

  Mám zvyk, pokud nedostanu odpověď na otázku, tak si odpovím sám. Co dělal pan Nejedlý v Rusku je jasné jak facka, procházel školením a výcvikem. Nasvědčuje tomu hradní chování a směrování. Kolik bere Minář se nedozvíme , pokud bude FU velet trestně stíhaný člověk, nad kterým drží ochranou ruku prezident Zeman aby ho mohl držet pod krkem. Také jasné jak facka. Nebo se pletu ?

 7. ID napsal:

  Zemanovoliči vlastně volili duo Mynář-Nejedlý. Ovčáčka,jakožto nemocného člověka nepočítám.

Přidávání komentářů není povoleno