Švýcarský soud zamítl odvolání v kauze MUS. Česko má šanci dostat se k zabaveným miliardám

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 29. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

EXKLUZIVNĚ. Odvolání odsouzených bylo v hlavních bodech zamítnuto švýcarským Federálním soudem. Soudy musí znovu prověřit pouze roli Belgičana Jacquese de Groote. U dvou Čechů pak musí přezkoumat výši trestu.

Švýcarský soud rozhodl krátce před Vánoci o odvolání šesti odsouzených v kauze podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti. Federální soud v hlavních bodech potvrdil původní odsuzující verdikt z roku 2013.

Pouze u jednoho z odsouzených Belgičana Jacquese de Groota, téměř devadesátiletého bývalého vysokého manažera Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, odvolací soud nařídil prošetření, zda jednal úmyslně či nikoliv.

U dalších dvou odsouzených bude muset soud přezkoumat pouze výši uloženého trestu – z dokumentů ale není zatím jasné, koho z obžalovaných se tento výrok konkrétně týká.

Odvolací soud nicméně přinesl ještě jednu velmi důležitou zprávu pro Českou republiku. Z verdiktu, který má HlídacíPes.org k dispozici, totiž vyplývá, že soud uznal stížnost České republiky na účast v řízení za oprávněnou.

Našemu státu se tak otevřela šance dostat se k mililardám zabaveným v rámci prošetřování kauzy švýcarskou prokuraturou. Celkem by mělo jít o 14 miliard korun.

„Podle Federálního soudu měl být český stát přijat jako oběť, protože uplatnil nároky na proplacení zkonfiskovaných prostředků,“ uvádí se v komentáři k rozsudku. „Federální trestní soud může rozhodnout o nárocích českého státu v následném nezávislém řízení.“

Čeští žalobci dosud informaci o rozsudku neobdrželi. „Informaci o odvolacím rozsudku se dozvídám poprvé od vás,“ reagoval státní zástupce Petr Šereda na dotaz, jak bude nyní česká strana postupovat. „Soud si bude muset vyžádat švýcarský rozsudek, teprve pak se k tomu budeme moci vyjádřit.“

Vězení a pokuty

V kauze podvodného ovládnutí MUS byli ve Švýcarsku v roce 2013 odsouzeni bývalí manažeři z praní špinavých peněz a podvodu. Antonín Koláček byl odsouzen na 52 měsíců vězení a zaplacení 250 tisíc korun. Jiří Diviš má jít do vězení na 46 měsíců a zaplatit přes 1,3 milionů korun.

Další z odsouzených Marek Čmejla má jít za mříže na 4 roky, s pokutou téměř 900 tisíc korun, Oldřich Klimecký na 37 měsíců a pokutou 212 tisíc korun. Petr Kraus byl odsouzen na 3 roky a k pokutě 178 tisíc korun.

A již zmíněný Belgičan de Groote dostal pouze podmínečný trest a pokutu 1,5 milionů korun.

Česká větev

V době, kdy švýcarský soud ještě o odvolání nerozhodl, padla žaloba ohledně ovládnutí MUS také v Česku. Čeští žalobci letos na jaře obžalovali celkem šest lidí – stejných jako ve švýcarské větvi případu, kromě Belgičana de Grooteho.

K obžalovaným bývalým manažerům přibyl v Česku také bývalý náměstek ministra průmyslu Radek Sýkora. Za podvodnou privatizaci hrozí obžalovaným trest odnětí svobody od dvou do deseti let.

Podle českých žalobců byla státu způsobena škoda minimálně 3,2 miliardy korun. Obžalovaným byl proto zajištěn majetek v celkové hodnotě přesahující 2,7 miliardy korun.

Původně bylo v kauze obžalováno osm lidí. Jenže miliardář a spolumajitel dolu Luboš Měkota náhle zemřel a další z obviněných Pavel Musela se záhadně zranil a byl zbaven svéprávnosti.

S ohledem na aktuální švýcarský rozsudek lze s největší pravděpodobností předpokládat, že vzhledem k pravidlu, že nikdo nesmí být souzen dvakrát za tentýž trestní čin, bude řízení v Česku zastaveno.

Nicméně podle informací HlídacíPes.org korupční větev týkající se bývalého náměstka Sýkory bude moci pokračovat po vlastní linii – ministerského úředníka se totiž švýcarský verdikt netýkal.

Stejně tak zůstane v Česku otevřená také možnost rozhodnout o majetku zabaveném v souvislosti s prošetřováním kauzy v Česku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)