Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Dirk, zdroj

Švýcarský soud vydal další rozsudek v kauze MUS. Rozhodoval o odblokování zabaveného majetku

EXKLUZIVNĚ. Dědička po jednom z obžalovaných, zemřelém miliardáři Luboši Měkotovi, se dožadovala vydání obstaveného majetku a peněz na švýcarských kontech a také náhrady újmy.

Ačkoliv švýcarský federální soud již loni v prosinci rozhodl o odvolání odsouzených manažerů v kauze podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (soud tehdy odvolání zamítnul), kauza má ještě další vývoj.

Tentýž soud na konci února podle zjištění HlídacíPes.org rozhodl v případu konfiskace majetku zabaveného ve Švýcarsku v souvislosti právě s touto kauzou.

Navrácení obstaveného majetku a výplaty odškodného ve výši přes 12 milionů korun se dožadovala dědička po Luboši Měkotovi, který během vyšetřování případu MUS náhle zemřel. Uvolnění zablokovaných bankovních účtů žádali také zástupci tehdejší Měkotovy panamské společnosti Edwards Consulting Corp.

Celkem byly na švýcarských kontech obstaveny obnosy o celkové hodnotě zhruba 13 miliard korun.

A zatímco český soud loni na podzim žádost Měkotovy dědičky o zrušení konfiskace majetku v Česku zamítl, švýcarská justice nyní cestu k vrácení zabavených peněz na švýcarském území otevřela.

Klíčové dokumenty

Z verdiktu švýcarského soudu, který má HlídacíPes.org k dispozici, vyplývá, že odvolání Měkotovy sestry Blanky Č. proti verdiktu o nevrácení zabaveného majetku bylo vyhověno.

„Odvolání je …. přípustné pouze pokud napadené opatření může způsobit nenapravitelnou újmu,“ uvádí se ve verdiktu. „…. zadržení majetku ve skutečnosti způsobuje v zásadě nenapravitelné škody, protože majitel je dočasně omezen a zbaven možnosti volného nakládání se zabaveným majetkem,“ zdůvodňuje soud, proč vyhověl odvolání Měkotovy dědičky.

Podle odvolacího soudu totiž v první instanci nebylo přihlédnuto k dokumentům, které Měkotova sestra předložila coby důkaz jejího dědického nároku.

„Nebylo k nim přihlédnuto v původním procesu, z toho důvodu bude případ vrácen k posouzení výše jmenovanému soudu,“ konstatuje se v rozsudku. „V této souvislosti musí Spolkový trestní soud zejména zjistit, zda je odvolatelka legitimní dědičkou Měkoty a zda má z tohoto statutu vyplývající práva, která by mohla mít vliv na posouzení všech výše zmiňovaných otázek.“

Soud nižší instance tak bude muset znovu přezkoumat nejen její nárok na vrácení požadovaného majetku, ale především, zda může být vůbec vydán.

Stejně tak bude muset soud postupovat i u společnosti Edward Consulting Corp., která Měkotovi patřila, a přes kterou putovaly peníze na švýcarská konta. Soud jejímu odvolání v souvislosti se zabavením majetku taktéž vyhověl.

„Ve světle výše uvedených skutečností musí být odvolání přijata, aniž by bylo nutné přezkoumávat další stížnosti vznesené navrhovateli,“ konstatuje se na závěr odvolacího verdiktu. „Odvolatelé tedy vítězí.“

Podle českého státního zástupce Petra Šeredy, který měl českou linku případu MUS na starosti, švýcarský verdikt nijak neovlivní současný postup tuzemské justice.

„Zabavený majetek se řeší zvlášť podle české právní úpravy,“ konstatoval Šereda. „Česká legislativa totiž umožňuje konfiskovat majetek i po zesnulém. Musí být ovšem prokázáno, že pochází z trestné činnosti.“

Náhrady škod

Měkotova sestra současně s žádostí o vrácení zabavených peněz žádala také uvolnění zablokovaných bankovních účtů a požadovala, aby proti dědicům nebyly vznášeny žádné požadavky na náhradu škody.

Zároveň se sama dožadovala vyplacení odškodného ve výši 13 659 franků (297 tisíc Kč) za výdaje na soudní řízení a dále odškodnění ve výši 553 349 franků (12 milionů Kč).

Také společnost Edwards Consulting Corp. požadovala, aby byl její obstavený účet a podúčty u Credit Suisse uvolněny. Náhradu škody vzniklou obstavením účtů vyčíslili na 8 000 dolarů (164 tisíc Kč) a 7 095 franků (154 tisíc Kč).

Stejně jako o podstatě sporu bude muset soud první instance znovu rozhodnout také o tom, zda náhradu škody uzná a požadované částky proplatí. Zatím byla oběma zúčastněným – Blance Č. a panamské společnosti – přiznána náhrada ve výši 2 000 franků, tedy necelých 44 tisíc korun.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno