Foto: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia

Pivo, víno, prosecco. Úplná prohibice na palubě vládních letadel neplatí

Napsal/a Robert Břešťan 13. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Když v květnu 2017 vládní letadlo s tehdejším prezidentem Zemanem na palubě nabralo výšku na trase Praha – Peking, na palubě zavládlo překvapení, rozčilení i smutek. Cestující zjistili, že v nabídce občerstvení z nařízení ministra obrany chybí tvrdý alkohol. Rozšíření i na „měkký“ alkohol bylo ve hře letos po incidentu českého vojenského lékaře v Jižní Koreji.

Počátkem června o zákazu nabídky vína a piva na palubě vládních letadel psaly Hospodářské noviny jako o hotové věci:

„Skandál, kdy český vojenský lékař na palubě vládního speciálu údajně v opilosti obtěžoval korejskou hygieničku (podle pozdějšího vyjádření samotného lékaře alkohol během incidentu vůbec nehrál roli, pozn. red.) má dopad na cestování ministrů. Podle informací HN zakázala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve vládních letadlech veškerý alkohol.“

Vládní letku, která české politiky i podnikatelské mise dopravuje na zahraniční návštěvy, tvoří dva Airbusy A-319, k dispozici je i transportní letoun CASA. Letadla spadají pod ministerstvo obrany, aktuálně tedy pod ministryni Janu Černochovou (ODS).

Pouze v čase oběda

Právě ona měla „prohibici“ ve vládních letech přikázat (její vyjádření přinášíme níže v textu, pozn. red.). HlídacíPes.org ale v registru smluv nyní narazil na několik zakázek na catering právě pro potřeby vládní letky, který si ministerstvo obrany objednalo od společnosti Alpha Flight a.s. Z nich plyne, že se alkohol na palubu letadel nadále běžně objednává. A jako fakt to popisují například i novináři, kteří na oficiálních cestách doprovázejí politiky.

Na palubě všech vládních letek platí zákaz tvrdého alkoholu. Pouze v čase podávání jídla je možné si objednat skleničku vína nebo piva.

Na let Airbusem A 319 pro 108 lidí z 9. září (přesný termín i místo určení je začerněno) byly k dispozici zásoby vína, prosecca a piva v třetinkových plechovkách:

Jiná objednávka zahrnující i pivo a víno je na let z počátku června, kdy měl údajně zákaz začít platit. Šlo o objednávku na let s datem 10. června. Na palubě bylo 237 osob:

HlídacíPes.org se na ministerstvu obrany dotazoval, zda byl zákaz jakéhokoli alkoholu ve vládních letadlech někdy vůbec vydán a zda byl naplněn, případně jaká pravidla ve vztahu k alkoholu a jeho konzumaci na palubách vládních letadel platí.

„Na palubě všech vládních letek platí zákaz tvrdého alkoholu. Pouze v čase podávání jídla je možné si objednat skleničku vína nebo piva,“ reagovala na dotazy mluvčí resortu Ivana Navrátilová.

Alkohol ani vlastní

Až po vydání původní verze tohoto textu se s upřesněním na redakci obrátila přímo ministryně obrany Jana Černochová:

„Před mým nástupem neplatil zákaz tvrdého alkoholu na palubě vládní letky. Věřte mi. Lítala jsem často a vím, co se dalo konzumovat. Běžně si bylo možné objednat whisky, gin, vodku, becherovku. Ten zákaz platil za ministra obrany Stropnického pouhých pár měsíců. Zákaz konzumace tvrdého alkoholu jsem k nelibosti některých pasažérů vydala po kauze Korea opravdu až já.“

Zákaz se vztahuje i na konzumaci “vlastního” alkoholu koupeného například i v duty free shopu doneseného do letadla. To se podle Černochové stalo právě v případě letu do Koreji.

„Posádka má právo donesený a konzumovaný alkohol na palubě zabavit a vrátit až na konci letu. Toto opatření je úsměvné, protože připomíná mládí, ale musela jsem to udělat. Další změna je ta, že dříve se mohlo popíjet úplně celý let. To jsem také zakázala a povolila jsem sklenku vína, či piva pouze a jenom v době podávání oběda, či večeře. Ne víc. A věřte mi, že i tyto změny vyvolaly velkou negativní odezvu u pasažérů a rozšířila jsem si okruh fanoušků,“ doplnila Černochová.


Text jsme doplnili o později zaslané vyjádření ministryně obrany Jany Černochové

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)