Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Generál Petr Pavel zkritizoval Zemana za výroky o novinářích: „Stydím se za svého prezidenta.“

VIDEO. V Praze při předávání cen Hanno R. Ellenbogenové za výjimečnou službu veřejnosti převzali jedno z ocenění i rodiče zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V rámci čtvrteční večerní akce vystoupil i generál Petr Pavel a veřejně odsoudil výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novinářů. 

„Myslím, že vyjádření prezidenta Zemana na adresu novinářů, bylo ne nešťastné, ale mimořádně nepatřičné,“ řekl generál Petr Pavel.

Ten v červenci po třech letech skončil své působení v čele Vojenského výboru NATO. Přímo ve svém anglicky proneseném projevu v sále Kongresového centra ČNB generál Pavel řekl, že se za Zemanova slova stydí.

My jsme tu byli svědky předání ceny Jánu Kuciakovi, zabitému novináři a jeho přítelkyni za to, že se podíleli na vyšetřování korupčního prostředí na Slovensku. Byla tady přítomna jeho rodina, předání ceny bylo nejen velice emotivní, ale vyznělo i jako memento pro všechny, kterým leží na srdci svoboda tisku jako jednoho z hlídacích psů demokracie,“ dodal později ve vyjádření pro HlídacíPes.org.

Otec Jána Kuciaka

Pavel reagoval na zatím poslední prezidentův výrok z tohoto týdne, kdy na setkání s velvyslanci Zeman prohlásil, že „české novináře se zatím vyhubit nepodařilo“.

Miloš Zeman útočí na novináře dlouhodobě. Mezinárodní pozornost sklidila jeho poznámka při loňském setkání s Vladimirem Putinem: „Novináře by bylo třeba likvidovat.“


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


Krátce před generálem Pavlem vystoupil také otec Jána Kuciaka. V krátkém pohnutém projevu poděkoval za ocenění a vyjádřil lítost nad tím, že se slovenské policii se ani více  než půl roku po vraždě nepodařilo nic konkrétního vyšetřit.

Rodiče Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové přebírají cenu Hanno R. Ellenbogenové (foto: T. Engelová)

Cena nejen za Gorilu

Kromě Kuciaka a jeho snoubenky zvláštní cenu obdržel i novinář Tom Nicholson, který nyní žije v Kanadě, dlouho ale působil na Slovensku a na začátku roku 2012 se podílel na zveřejnění tzv. kauzy Gorila.

Na web tehdy unikly údajné přepisy odposlechů tajné služby, které měly dokazovat, že česko-slovenská finanční skupina Penta v polovině minulého desetiletí uplácela na Slovensku politiky a státní úředníky.

Letošní hlavní cenu Hanno R. Ellenbogenové si odnesla organizace Santa Marta, která spojuje policejní vyšetřovatele s představiteli katolické církve, a ti pak společně bojují proti obchodu s lidmi a proti pašerákům lidí.


S přispěním Terezy Engelové

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

39 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Zajimalo by me, jak se dnes Nicholson diva na zverejneni Gorily. Tehdy padla posledni ne-SMER vlada. Od te doby tam vladne (primo ci neprimo) Fico jako loutka byznysovych/lobistickych/mafianskych struktur. Dost to pripomina scenar nekdejsiho zasahu na Uradu vlady CR. Tehdy padla posledni ne-Babis vlada. Babis se tady rozciluje, ze je v CR mozne si objednat trestni stihani. Uz ale nerozviji myslenku dal – ze je mozne si tady objednat pad vlady.

 2. Josef Novák napsal:

  Pavel je pomatený stařec. Předtím Varšavská smlouva a škola v SSSR, ted NATO. Typický zelený mozek.

  • nevimproč napsal:

   … odkud víte, že má zelený mozek?
   Podle jeho životopisu bych odhadoval, že jeho mozek rudý, prostě ex-bolševik generál plive po ex-bolševikovi prezidentovi.

  • Josef napsal:

   Soudruzi rusko-čínští kolaboranti,tak se oslovuje sekta Zemanova.Pan generál je od července v důchodu a proto není podřízený prezidentu Zemanovi.Za komoušů přísahal jak všichni co byli na vojně věrnost socialistické VLASTI.V Moskvě nestudoval.

  • Tondach napsal:

   Proč řešíte KDO to říká a ne CO říká? To je pomatenost….

 3. petrph napsal:

  Pozitivní zjištění je na tom to, že pan generál Pavel, ještě kromě své těžké vojenské služby v NATO má čas a esprit studovat bonmoty pana prezidenta a vyjadřovat se k nim. Takové vzdělané generály jsme snad neměli ani za tatíčka Masaryka :)))

  • Michal z Jablonce napsal:

   A co tím chtěl básník říct? Že ten hulvát na hradě může kdekoho urážet a voják k tomu nesmí nic říct. Já se také stydím za Zemana.

   • brblal napsal:

    Já se zase stydím jak za Tebe,tak za vysloužilého generála,přísahajícího na jakýkoliv režim,jen když to „sype“.Takoví lidé nemají žádnou páteř,žádné přesvědčení.Stejně tak náš EU poslanec Štětina.

    • Karel napsal:

     Hlavně že pan prezident páteř má.

    • Pavel napsal:

     BRBLALE ty tu mícháš hrušky s jablky,tvůj projev nemá ani hlavu ani patu!!!Když někdo na vojně odmítl přísahat tak následoval prokurátor-Leopoldov či Sabinov. Jenže tobě to asi nic neřekne že typnul bych si že jsi na vojně nebyl,jinak bys takový blábol nemohl vypustit z huby.Líbí se mi jak jste vy členi bratrstva tří hradních pracek hned naježení když někdo řekne pravdu o Zemanovi,dřív mne taky štval teď už je mi ho jen líto je to trapná figurka ovládaná nitkami jiných,ti ho za to občas nabouchají práškama a vyvedou jako pouťového medvěda.Takže máme prezidenta „kabrňáka“)))))

    • jenda napsal:

     Zeman je zas vysloužilej komunista s přesahem do současného období demokracie. Přizpůsobil se tedy novému režimu a jako putinovu poskokovi to sype asi více než Pavlovi…..

   • petrph napsal:

    Víte, proto jsem napsal „..má čas a esprit studovat bonmoty pana prezidenta a vyjadřovat se k nim“. Tedy že si pan generál najde čas prostudovat si celý projev pana prezidenta a uvědomí si proč to či ono říkal, komu to směřoval a jaký to mělo mít význam .
    Jestli místo toho pan generál jenom negativně reaguje na mediálně zveřejněné vytrhané věty pana prezidenta a to ve svém veřejném projevu, tak to je daleko horší.

    • Jakub Sýkora napsal:

     Význam to mělo pořád stejný a stále to je stejně neomluvitelný a nepatřičný výrok. Kdybyste se raději zajímal o to, co se děje u Vás v Rusku, udělal byste lépe!

   • Zuzana napsal:

    Slušnost nic nestojí a je vnímána velmi kladně. Pokud mám omezený slovník, nechám si projevy od někoho napsat, ať nejsem za neurvalce a hulváta. Jako někteří.

  • Filip napsal:

   Kdybyste pozorněji sledoval, věděl byste, že Pavel již v NATO nepůsobí a má dost času na studium denních zpráv.

 4. Frenki Hunter napsal:

  Soudruh, ehm, nyní pan generál, nic nepochopil, nebo byl dobře uplacen. Osobně nesouhlasím s „tisícem“ věcí, které naopak schvaluje prezident Zeman. Ale proč, probůh, bych ho měl za každou takovou odlišnost hanobit? Neznám jednoho jediného politika, kterého není možné kritizovat. Ale od někoho, kdo nás bránil proti zlému imperialismu a byl komunistou, jako tento generál, sloužící za peníze, jednou bolševikovi, podruhé, po změně režimu tomu zlému imperialistovi, tedy komukoliv, to je přímo cynické. Divím se, že to na Hlídacím psu je řešeno.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Tentokrát lze s Vámi jen souhlasit.

  • Jakub Sýkora napsal:

   Tento prezidentův výrok je nebezpečný pro demokratické směřování naší země, proto je správné a naopak nutné se proti němu vymezit!

 5. Jiří Láznička napsal:

  Tohle už Zeman přehání a nejhorší je, že nemá Babiš ani Hamáček koule se postavit a říci, že to je naprosto nepřípustné. Vždyť je to výsměch co na to říkají 🙁 Potřebujeme více charakterních lidí jako generál Pavel. Uměl bych si generála představit na hradě místo toho hrozného starého pána co tam straší.

  • Frenki Hunter napsal:

   Hm, bývalý bolševický lampasák by Vám, Jirko, nevadil? A ni na tom Hradě? Tak to běžte s tímto nápadem víte kam! Bolševiků už bylo dost!
   A současně, jak profesionální je kritizovat svého nejvyššího nadřízeného?!

   • Jiří Láznička napsal:

    Vidíte, to jsem nevěděl. Koukám, že máte pravdu a měl červenou knížku. To ho jistě v mých očích snižuje. Přečetl jsem si rozhovor v respektu, kde to vysvětluje.
    „Podmínkou, abych mohl dělat, co jsem chtěl, byla červená knížka, bral jsem to jako realitu, která prorůstala všude. Alternativou bylo nebýt u výsadkářů a tím pro mě u armády, ale to jsem nechtěl. Jiné prostředí jsem neznal, vyrostl jsem v něm a byl jsem v něm vychováván,“
    Škoda té komunistické minulosti 🙁 Přitom má tak dobré názory a chování a zdál se to být správný a charakterní člověk.

    Kritika je důležitá, pokud je na místě. Nepovažuji to za neprofesionální. Někdy třeba ani nikdo jiný než podřízený tu kritiku vyslovit nemá možnost, protože nezná souvislosti. Každopádně je důležité nejdříve ji říci kritizovanému osobně.

  • PM napsal:

   Pane Lázničko, Babiš má koule akorát na to aby, měl maximální možnou podporu, stáda zvaného Češi, jeho tým pečlivě monitoruje nálady ve společnosti a věřte, že to co tady napáchal a ještě napáchá, nebude snadné napravit. Rozeštvaná společnost mu dokonale vyhovuje, slušným novinářům nemusí odpovídat a funguje mu to skvěle, stačí říci Bakalomédia a už se nemusí odpovídat na žádné otázky. Zeman je pro něj požehnáním, za stavu, kdyby byl prezidentem kdokoli jiný. Nebyl by Babiš jako ryba ve vodě. A měl by mnohem větší práci udržet si popularitu. Jeho „všici kradnů“ by tak dobře nefungovalo. Babiš alias Bureš by za normálního stavu již nepochybně bručel. Tak opravdu nechápu vaše stesky o přehánění nemocného starce s narcistickou poruchou osobnosti, a tím snadno řízeného z Moskvy. Jen mne děsí, co nás tady ještě čeká. Ale to je moc složitá konstrukce, že. Kalousek za to může je nejspíš i pro vás patrně mnohem jednodušší. Ach jo.

 6. adgam napsal:

  Vážený pane generále, moc si vážím vašeho vyjádření. Za prezidenta se stydím prakticky od jeho zvolení. A už vůbec nejsem schopna ho nazvat „svým“ prezidentem. Ostudu dělá všude, kde se objeví. Protože se ale rozhodl, že Hrad i Lány bude okupovat a znesvěcovat bez ohledu na svůj duševní stav až do samého konce svých dnů, lze si přát jen jediné: Aby se držel Ovčáčkova sdělení, že „už všechno řekl“. A jeho Babiš mu mohl v rámci animoterapie dodat nějaké lemury či surikaty, když už ne blbouna nejapného.

 7. TomasK napsal:

  Že Zeman nemá diplomatického vzdělání a založil politickou kariéru na siláckých a neslušných výrazech, by měl generál vědět a k jeho vyhnání z Hradu využít jiných možností než medií.

 8. Pavel Liska napsal:

  Není pochyb o tom, že tzv. „ bonmoty “ pana prezidenta Zemana jsou někdy velmi trapné a občas i za hranou dobrých mravů. To je všeobecně známý fakt. Osobně jsem přesvědčen o tom, že Zeman je přes to všechno demokrat a ve skutečnosti novináře vyhubit nechce. Jeho vyjádření jsou pouze trapná a on si to už ani neuvědomuje. Ale, že na tyto trapnosti bude naskakovat mediální mainstream, to se divím. O to přece Zemanovi jde . Je to pro něj velká zábava. Jedna z posledních radovánek, co mu zbývají. Ti co to nechápou se sami ztrapňují. Teď i HP a pan generál Pavel. Jeho reakce je pro mne naprosto šokující. Jako voják veřejně kritizuje svého velitele. Na to jsou vojenské soudy. U člověka, který dobrovolně vstoupil do služby obrany komunistického režimu mne to ani moc ne překvapuje . A slyšet z jeho úst slova o ochraně svobody slova, je prostě chucpe. Možná je dobrý voják a u toho by měl zůstat. A mimochodem, za jaký konkrétní čin dostala cenu ta přítelkyně p. Kuciaka ? Jen za to, že s nim chodila a byla ve špatnou dobu na špatném místě ? Taky divné…

 9. Weber napsal:

  No, očekával bych od vojáka, natož generála, že bude patřičně statečný, když už se chce vyjadřovat na adresu svých nadřízených. Myslím, že pan generál Pavel je tak nějak plastelínový, když nenazve problém pravým jménem, když už. Faktem je, že současný prezident ČR nevládne svým tělem fyzicky a je vidět i psychicky a není to ode dneška, ti co jej zvolili na další funkční období jsou odpovědni za to, že právem se mohou jiní občané ČR stydět za projevy fyzické i psychické současné hlavy státu. Takže kritika pana generála nesměřuje správným směrem a mám dojem, že je to jeho vlastností povahovou, nejspíše tuší, jak by skutečně vinní (pachatelé) jeho studu si to s ním vyřídili! Ono je laciné „nakopat“ starému, zmatenému člověku, s „velkou vodou“ to chce statečnost.

 10. Tomášmarný napsal:

  PM – Češi jsou pro Vás stádo?? Co tady tedy ještě děláte? S takovým názorem jste se měl již dávno vystěhovat do jakékoli jiné země mezi stejně smýšlející. Nebo jste jen neschopný neumětel, který by se jinde nechytil?!
  Adgam – papouškujete jen to, co slyšíte či čtete v médiích. Kdybyste sledovala politiku soustavně a z různých stran, musela byste vědět, že výroky, za které Zemana média vč. pražské kavárny div neukamenovala, po kratším či delším čase téměř doslova prezentovali jako svůj názor i jiní představitelé západních zemí. Tak za co se stydíte? Že máme prezidenta odvážnějšího? Prozíravějšího? Vlastence? Že na něj za všechna ta léta novináři nevyšťourali jediný případ korupce? Ano, jako představitel státu by měl být uhlazenější, ale není důležitější, CO říká než JAK to říká?
  Gen. Pavel – no comment. Nevážím si ho.

  • PM napsal:

   Máštomarný, mám zde moc práce a emigrovat budu až se přestanu moci svobodně vyjádřit. A opravdu nevím co konkrétního máte na mysli s tím duševně nemocným starcem co v civilizovaném světě nemá co říci, tak podlézá alespoň Putinovi.
   Trochu více se zajímejte, zkuste i jinou TV než Barrandov.
   Slunce v duši.

 11. Nemec napsal:

  Prezident Zeman je zatím největší terorista jaký se v  České republice nachází. V minulosti chtěl z kůží členů ODS vázat knížky , nedávno snad nabádal na vystřílení vlády a dnes nabádá na vyhubení novinářů. Mluví se o jeho vysoké inteligenci, takže se dá předpokládat , že si je vědom svých slov. Jak je možné , že mu tyto hnusné vulgarity prochází u naši policie a politiků. ? Vztahuje se i na našeho vrchního velitele nějaký soud, když neexistují vojenské ? Co to má náš generální štáb za vrchního velitele? Myslí si snad prezident Zeman, že jsme národ blbů.
  Generál Pavel dokazuje, že i naši vojáci mají normální mozek. Doufám, že není sám.

  • oskar (hanák z Hané) napsal:

   Generál Pavel jen dokazuje, že slova „žoldák“, či „zelený mozek“ a podobně jsou vzata ze života a nikoliv jen tak vymyšlená.
   A co to má náš generální štáb za velitele? Takového, jakého mu Češi zvolili.

 12. Sobarňa napsal:

  Stydím se se za za bývalého žáka VGJŽ OPAVA.
  kpt. v zál. Sobarňa V.

 13. Josef Kuklínek napsal:

  Obdobou práva jmenovat a povyšovat generály je i právo prezidenta odejmout generálskou hodnost (degradace) za úmyslné zvlášť závažné porušení služebních povinností. Degradační právo již výslovně ústava nezmiňuje a je upraveno jen zákonem. Degradaci generála navrhuje vláda. [26] Vedle kázeňské degradace generála prezidentem může též trestní soud vyslovit trest ztráty vojenské hodnosti. [27] Při odnětí vojenské hodnosti v armádě se nahrazuje odňatá hodnost hodností vojín. Služební poměr zaniká.

 14. Petr napsal:

  Já se zase stydím za chameleona,pardon generála Pavla.

 15. sandy napsal:

  Vrchním velitelem odzbrojených sil České republiky je stále pan prezident Zeman a pokud má o tom bývalý nomenklaturní kádr nyní český generál Petr nebo Pavel dislokovaný v NATO nějaké pochybnosti měl by okamžitě armádu opustit nebo se to dá vykládat jako verbální příprava puče nebo velezrady

  • PM napsal:

   Akt velezrady ovšem naplňuje to nemocné stvoření na hradě. A pan generál Pavel pokud vám to uniklo, už si může říkat, co chce.
   To že se stydí, to ho jen šlechtí, ale stydět by se měli hlavně voliči toho nemocného individua, co špiní hrad a znesvěcuje vše, na co bychom mohli být hrdí.
   Jenže těm to pravděpodobně nikdy nedojde.

   • Tomášmarný napsal:

    Na copak jste tak hrdý za těch 29 uplynulých let? Od komoušů jsme přebrali republiku bez koruny dluhu, dnes náš dluh dělá přes bilion Kč. Za komoušů jsme vyráběli a vyváželi zboží do celého světa, dnes makáme v montovnách, které nám ani nepatří, upadá školství, morálka, vlastenectví, kultem se staly prachy. Ano, Zeman se mnohokrát vyjádřil způsobem, který „vytočil“ snad úplně všechny (včetně jeho voličů), ale NIKDY neudělal NIC proti zájmům republiky a jeho lidu. A to se o mnoha politicích říct nedá, že?
    Nenakradl si miliony, nedá se podplatit. Čím podle Vás špiní hrad a vše znesvěcuje? Že není jen loutka? Že nejmenoval „buznu“ profesorem, protože profesor by MĚL vystupovat důstojně? Zemanovi to vyčítáme, představiteli univerzity ne?

 16. Bambula v Česku napsal:

  Pane generále, mám dojem, že pokud by zde nastal další jiný ismus, že se opět překabátíte

 17. Pavel napsal:

  máš správný nick BAMBULO protože jsi bambula vojáci se sami nepřevlékají či nevstupují tam či onam,pokud by jste byl na vojně tak víte že vše dostávají rozkazem.Mimochodem pan generál je už v důchodu takže se může svobodně vyjádřit k čemukoliv)))Svobodu projevu ještě ten zlý stařec ještě nezlikvidoval sic se snaží zuby nehty becherovsky)))))

 18. Mrkev napsal:

  Slušný to člověk

Přidávání komentářů není povoleno