Foto: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia

Střídání velvyslanců na klíčových postech má počkat až na nového prezidenta

Napsal/a Robert Břešťan 20. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezi vládou Petra Fialy a prezidentem Milošem Zemanem je údajně uzavřena gentlemanská dohoda o tom, že do konce svého funkčního období už prezident nebude řešit nástupnictví na klíčových zahraničních ambasádách, na nichž má dojít k pravidelnému střídání buď koncem roku 2022 nebo počátkem roku 2023. Nezbytný souhlas a podpis již nechá na svého nástupce.

Informaci získal HlídacíPes.org u důvěryhodných diplomatických zdrojů. „Taková představa tu skutečně je. Původní idea byla dokonce i taková, že by se pozdržela celá rotace velvyslanců, ale to by se týkalo až padesáti lidí a narušilo by to celý systém,“ říká diplomat, který s ohledem na téma nechce být jmenován.

Na otázku HlídacíPes.org, zda výše zmíněná dohoda mezi vládou a prezidentem existuje, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nijak nereagoval. Ministerstvo zahraničí otázky spojené s výměnou velvyslanců, do doby než je jejich post potvrzen i hostitelskou stranou, zásadně nekomentuje.

Paříž, Tel Aviv, Peking…

Dohoda se má ale údajně týkat například velvyslanectví v Paříži, v Pekingu, ve Vatikánu nebo v Tel Avivu. Díky tomu by si mohl pobyt v Izraeli o nějaký čas prodloužit současný velvyslanec Martin Stropnický. Standardní dobou působení velvyslance jsou čtyři roky. Stropnický do Tel Avivu oficiálně nastoupil v listopadu 2018.

O jeho dalším případném pokračování v diplomacii se spekuluje, sám Stropnický podle kuloárních informací projevil zájem o místo konzula v Miláně. Na přímý dotaz HlídacíPes.org to ale jednoznačně popřel: „Netuším co a kde koluje, ale o žádném případném pokračování mé profesní dráhy v Miláně neuvažuji.“

Dobré vztahy s Izraelem jsou tradičním bodem české zahraniční politiky. Nikoli náhodou by měl být pravděpodobně poslední zahraniční návštěvou, která do Česka zavítá za pomalu končícím prezidentem Zemanem, izraelský premiér Naftali Bennett. Kdo v Tel Avivu v průběhu příštího roku Stropnického vystřídá, se ještě neví.

U jiných důležitých ambasád je už naopak o nástupci jasno. Hynka Kmoníčka, současného velvyslance v USA, vystřídá Miloslav Stašek, současný státní tajemník ministerstva, který už má i potřebný agrément americké strany. Kmoníček má poté podle posledních informací přejít na velvyslanectví do vietnamské Hanoje. A například novým velvyslancem na Slovensku se stane dnešní šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.

Eva Filipi, rok dvanáctý

V příštím roce, poté, co skončí mandát Miloše Zemana, by se podle kuloárních informací měla po svém neobvykle dlouhém působení v Sýrii vrátit i velvyslankyně Eva Filipi.

Na svém postu je nepřetržitě od roku 2010, ale těší se velké důvěře prezidenta Zemana, který jí v říjnu 2016 udělil medaili Za zásluhy. Opakovaně zmínil, že Filipi má jeho důvěru a že její stažení ze Sýrie by nepodepsal.

Běžná doba působení diplomatů na takto exponovaném a rizikovém místě je v kategorii F, což znamená jen na dva roky. Filipi je v Damašku už rok dvanáctý; v délce svého nepřetržitého pobytu v zahraničí nemá v českém diplomatickém sboru konkurenci. Výrazně přesluhuje i s ohledem na věk. Na dotaz, zda předpokládá v příštím roce svůj návrat do Česka, Eva Filipi neodpověděla.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)