Foto: Český rozhlas - Radiožurnál

Střety zájmů mediálních radních jsou téma i v Českém rozhlase. Je však ve stínu ČT

Napsal/a Vojtěch Berger 22. května 2025
FacebookXPocketE-mail

Radní České televize Vlastimil Ježek nedávno odmítl, že jeho souběžné angažmá v čele pražského Obecního domu znamená střet zájmů. Nepříliš odlišná situace je k vidění i v Radě Českého rozhlasu a týká se přímo jejího předsedy Ondřeje Matouše. Ten kromě rozhlasové rady mnoho let vede jako ředitel i Výstaviště Lysá nad Labem, s nímž má rozhlas uzavřené prohlášení o vzájemné propagaci a donedávna i smlouvu o nákupu sponzoringu ve vysílání. Ani Ondřej Matouš se necítí být ve střetu zájmů.

Výstaviště Lysá nad Labem a středočeské regionální vysílání Českého rozhlasu jsou dlouhodobí partneři. Dává to na první pohled oboustranný smysl – veletrhy zaměřené například na chovatelství, zemědělství či myslivost přitahují velké množství lidí a regionální stanice ČRo svým pomalejším a méně zpravodajským rytmem odpovídají podobné cílové skupině posluchačů.

V případě předsedy rady Matouše tedy proti sobě na jedné straně stojí zájem mít s ČRo co nejlepší obchodní vztahy a na straně druhé alespoň teoretická snaha o přiměřený odstup od managementu rozhlasu kvůli jeho kontrole.

I proto má Český rozhlas Střední Čechy letos, stejně jako v minulých letech, uzavřené s výstavištěm v Lysé (VLL) takzvané prohlášení o spolupráci. HlídacíPes.org to zjistil z přehledu všech smluvních vazeb mezi ČRo a VLL, které si vyžádal loni na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Nejsem vlastník, jen zaměstnanec

Zmíněná spolupráce se týká především vzájemné propagace obou smluvních stran. Že stejné ujednání platí i pro letošní rok, potvrdil nyní na dotaz redakce mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

V praxi tato vzájemná propagace obsahuje například hudebně-zábavné programové bloky, které Český rozhlas pořádá během některých akcí na výstavišti v Lysé. Tamní akce se také objevují v rámci takzvaných „tipů na víkend“ v rozhlasovém regionálním vysílání. Veletrhy tímto způsobem získají další program pro návštěvníky a rozhlas se naopak svou účastí na výstavišti zviditelní.

Šéf rozhlasové rady a ředitel výstaviště Ondřej Matouš podobně jako Vlastimil Ježek v televizní radě možný střet zájmů v této konstelaci nevidí: „Nejsem vlastníkem Výstaviště Lysá nad Labem, jsem pouze zaměstnancem,“ říká na dotaz HlídacíPes.org. Smlouvy mezi VLL a ČRo nejsou za výstaviště podepsané ředitelem Ondřejem Matoušem, ale jednatelem firmy Jiřím Odcházelem.

Faktem však je, že partnerství s ČRo je součástí obchodních zájmů výstaviště, které Matouš jako ředitel z titulu své funkce hájí. Zároveň coby člen, respektive předseda rozhlasové rady má vedení Českého rozhlasu kontrolovat.

S ředitelem na večírku

Zákon dává rozhlasové radě vůči řediteli ČRo některé podstatné pravomoci. Rada především rozhoduje o jmenování a odvolání generálního ředitele, rozhoduje o stížnostech týkajících se generálního ředitele a určuje ředitelovu mzdu a odměny.

Ondřej Matouš se také během členství v radě několikrát objevil jako respondent v pořadech ČRo k tématu chovatelství, ať už za chovatelský svaz nebo jako ředitel výstaviště v Lysé. Funkcionářem svazu chovatelů, byť na nižší než celostátní úrovni, je Ondřej Matouš dodnes.

V případě předsedy rady Matouše tedy proti sobě na jedné straně stojí zájem mít s ČRo co nejlepší obchodní vztahy a na straně druhé alespoň teoretická snaha o přiměřený odstup od managementu rozhlasu kvůli jeho kontrole.

To se však v minulosti ne vždy dařilo. HlídacíPes.org například v roce 2022 upozornil na neformální setkání některých členů rozhlasové rady a generálního ředitele Reného Zavorala během karlovarského filmového festivalu.

Na jedné z fotografií, které se tehdy objevily na sociálních sítích, tehdejší místopředseda rozhlasové rady Zdeněk Mahdal přátelsky objímal generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala kolem ramen.

„My se nesmíme stýkat? To je někde v nějakém zákoně?“ reagoval tehdy na dotaz redakce Ondřej Matouš, který se večírku také účastnil.

Chovatelé v éteru

Kromě prohlášení o vzájemné propagaci si Matoušem vedené výstaviště v minulých letech objednávalo také sponzoring ve vysílání stanic Českého rozhlasu. V letech 2020–2024 za tuto propagaci rozhlas výstavišti vystavil faktury na necelých 700 tisíc korun. Vyplývá to znovu z údajů poskytnutých na základě infozákona.

Propagaci v rozhlase měl ve stejném období navíc i spolek Český svaz chovatelů, jemuž do konce roku 2023 (tedy ještě tři roky po svém zvolení do Rady ČRo) Ondřej Matouš předsedal – a který ho mimochodem v roce 2020 také do rady nominoval.

Regionální stanice Českého rozhlasu vysílaly reportáže vyrobené ve spolupráci s Českým svazem chovatelů, kterými se sám svaz chlubil na svých sociálních sítích – aniž by ovšem měl s Českým rozhlasem uzavřenou jakoukoli smlouvu o spolupráci.

Ondřej Matouš se také během členství v radě několikrát objevil jako respondent v pořadech ČRo k tématu chovatelství, ať už za chovatelský svaz nebo jako ředitel výstaviště v Lysé. Funkcionářem svazu chovatelů, byť na nižší než celostátní úrovni, je Ondřej Matouš dodnes.

Propagace? Jen edukativní zmínka

Zákon o Českém rozhlase říká, že „člen Rady (…) nesmí zastupovat obchodní zájmy, které by mohly být v rozporu s výkonem jeho funkce nebo by mohly ohrozit důvěru v nezávislost nebo nestrannost Rady“.

I proto se v poslední době mluví o střetu zájmů například u televizních radních Pavla Matochy (kvůli jeho kontaktům s miliardářem Pavlem Tykačem) nebo Lubomíra „Xavera“ Veselého (kvůli jeho angažmá v internetové televizi XTV a přidruženém youtubovém kanále, kde dostává pravidelný prostor i několik tváří strany Motoristé sobě).

Předseda rady ČRo Ondřej Matouš však v souběhu svých funkcí ani v propagaci chovatelů ve vysílání ČRo problém nevidí:

„Pokud jsem v tomto kontextu zmínil Český svaz chovatelů, je to naprosto přirozené – v České republice totiž neexistuje jiná organizace, která by komplexně sdružovala chovatele holubů, králíků, drůbeže a drobných hlodavců. Zmínka měla výhradně informativní a edukativní charakter,“ komentoval jedno ze svých dřívějších rozhlasových vystoupení na dotaz serveru Mediář.cz.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)