Zleva stojící: Generální ředitel ČRo René Zavoral, místopředseda Rady ČRo Zdeněk Mahdal. Foto: Lenka Dragounová

Rozhlasoví radní na večírku s generálním ředitelem. „Copak je v zákoně, že nesmíme?“

Napsal/a Vojtěch Berger 15. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Zatímco většina Rady České televize v minulých dvou letech vystupovala vůči managementu ČT otevřeně nepřátelsky, rozhlasová rada dlouhodobě volí opačný extrém. O nadstandardní blízkosti výrazné části radních a generálního ředitele ČRo René Zavorala svědčí i nedávný společný večírek na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Místopředseda rozhlasové rady Zdeněk Mahdal na fotografiích přátelsky objímá generálního ředitele Českého rozhlasu kolem ramen. Na stole je víno a kolem další hosté ze showbyznysu. Večírek v karlovarském baru Bokovka během červencového filmového festivalu znovu ukázal, jak blízko má kontrolní orgán rozhlasu k jeho managementu.

„My se nesmíme stýkat? To je někde v nějakém zákoně?“ reagoval jeden z účastníků večírku, radní Ondřej Matouš, na dotaz HlídacíPes.org, zda podobné akce nenarušují kontrolní roli rady vůči vedení rozhlasu. „Z jakého důvodu? Tam nebylo jenom vedení Českého rozhlasu, ale byla tam spousta dalších hostů,“ dodal Matouš.

Zákon dává rozhlasové radě vůči řediteli některé podstatné pravomoci. Rada především rozhoduje o jmenování a odvolání generálního ředitele, rozhoduje o stížnostech týkajících se generálního ředitele a určuje ředitelovu mzdu a odměny.

„Kamarád René“

Na fotkách z akce je kromě ředitele Zavorala a radního Mahdala vidět také například herec Zdeněk Podhůrský či zpěvák David Deyl. Velmi viditelná je na snímcích také bývalá modelka Lenka Dragounová, která fotky z akce zveřejnila na svém facebookovém profilu – s tímto komentářem:

„Díky za pozváni kamaráda generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala na den Českého rozhlasu v Karlových Varech, kde bylo spousta mých přátel jako Monika Absolonová, Ivan Vodochodský, Péťa Jančařík s manželkou Mirečkou, Zdeněk Mahdal, Zdeněk Podhůrský a zpěvák David Dejl a celá rada Českého rozhlasu s pozváním na večeři a následným večírkem v Bokovce… Odpolední zahradní párty i následně celý večer jsme si skvěle užily…“

Radní: Účet si platil každý sám

Kompletní rozhlasová rada na večírku nebyla. Někteří radní totiž do Karlových Varů vůbec nejeli, i když v ten den Český rozhlas pořádal i jinou, oficiální akci v prostorách své karlovarské budovy.

Šlo o zahradní párty s koncertem a pohoštěním. Catering pro sto lidí a související služby vyšly rozhlas podle dvou smluv zveřejněných v registru celkem na zhruba 160 tisíc korun bez DPH.

Následný večírek v baru už byl ale podle Ondřeje Matouše v soukromé režii každého účastníka: „My jsme si platili účet sami,“ tvrdí radní. Předseda Rady Českého rozhlasu a zároveň její mluvčí Miroslav Dittrich na zaslané dotazy nereagoval.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)