Foto: Jiří Černohorský / CNC / Profimedia

Stockholmský syndrom České pošty, novinářské inovace Jiřího Ovčáčka a Hamáčkovo ruské vejce

Napsal/a Robert Malecký 17. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Češi jsou skvělý národ, který vydrží všechno. Vydrželi jsme Pavla Lišku a Bobinu Ulrychovou, vládnutí Miloše Zemana, Andreje Babiše, a dokonce i Jana Hamáčka jsme nějak přežili. Co víc, dokonce jsme dokázali vyjít s něčím tak nepředstavitelným, jako je Česká pošta v její vrcholné formě.

  • Někteří jedinci ovšem plně podlehli stockholmskému syndromu a jsou nyní podnik, jehož byli roky rukojmím, schopni hájit.

„Pokud někde ve středním městě zruší pobočku pošty, byť tam možná druhá zůstane, a vedle toho zruší i finanční úřad, tak se snižuje atraktivnost takového sídla.“
(předseda Svazu měst a obcí František Lukl, Lidovky.cz, 16. dubna)

Úplně to vidíme: „Vy tady nemáte berňák?! Tak to my jdeme raději jinam. My rádi platíme daně a na pobočku berňáku trajdáme třikrát týdně.“ Neboli platí, že všichni, jako tady pan Lukl, kdo z tématu rušení poboček pošty dělají pomalu revoluci, přijdou do pekla. A v něm budou v časové smyčce kupovat losy a celé dny čekat, jestli pošťák zazvoní. No nezazvoní, jako vždycky. 

  • K politikům, kteří v tématu pošty našli populistický bič na vládu, se bohužel přidali i někteří kolegové novináři a jejich editoři, kteří snad politiku nedělají, jen honí laciné kliky na internetu.

Zdroj: Seznam Zprávy, 4. dubna

My máme v Česku statisícová sídliště? A mohli bychom aspoň jedno vidět? Pokud bylo myšleno pražské Jižní Město, jako že bylo, tam se v králíkárnách tísní stěží 80 tisíc lidí. A to tam ještě ze čtyř pošt tři mají zůstat, takže jaké bez pošty? V redakci si to nakonec uvědomili, trvalo to jen nějakých šest hodin. Touha po senzaci, která se nekonala, prostě byla zase jednou silnější.

Upravená verze článku.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Mediální událostí týdne byl bezesporu návrat bývalého hradního mlčího Jiřího Ovčáčka do novinářské branže. A stejně jako ve státních službách proslul kreativním přístupem, například citováním žalmů místo řádné práce, i jeho nástup k serveru Život v Česku, ať už je to tedy cokoli, stál za to.

Zdroj: Život v Česku, 13. dubna

Když si článek Jiřího Ovčáčka s fotkou Jiřího Ovčáčka rozklikneme, najdeme v něm pozoruhodnou citaci Jiřího Ovčáčka:

„Nechystáme žádné stříhání pásky. Bude se od počátku pracovat. Po přivítání se spolupracovníky a seznámení se s kanceláří poskytne pan prezident první rozhovory pro média. Na středu jsou naplánovány hned dva,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz mediální zástupce bývalého prezidenta Jiří Ovčáček.

Co my, staromilní novináři, kteří ke svým článkům složitě sháníme citace! Tadyhle Jiří si článek napíše, ocituje v něm sebe a ještě si tam flákne svoji fotku. Jaká inovace! Jen brzy nebudou mít novináři co žrát.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Chtěli jsme sem napsat taky něco o Andreji Babišovi, ale trochu se bojíme, zda ještě hlavně mladší generace ví, o kom by byla řeč. Tak alespoň malou zmínku pro záznam, jednou se může hodit.

„Nebudu.“
(Andrej Babiš odpovídá na otázku, zda bude v roce 2028 kandidovat na prezidenta, Echo24.cz, 5. dubna)

Což o to, vlk taky sliboval. Andrej Babiš takhle sliboval, že nebude kandidovat na prezidenta, opakovaně, naposledy třeba v roce 2019. Do sněmovny taky už nechtěl v roce 2021 kandidovat, ke cti mu aspoň slouží, že do ní nechodí. Tak uvidíme v roce 2025 a 2028.

  • A jsme v závěru, u rubriky výroků, které uzrály jako dobře uleželý syreček, v tomto případě spíš ruské vejce. Jsou to právě dva roky:

Už sice nevíme, o co šlo, ale asi nějak to souviselo s Vrběticemi, Putinem a nějakými agenty. Jen otázka na závěr: Nevíte někdo, kdo to byl Jan Hamáček?

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)