Sto lůžek pro nemocnici. Zakázka i v době nouzových nákupů budí pochybnosti: o ceně i férovosti
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady si koncem loňského října objednala sto polohovacích lůžek. Nakupovala v nouzovém covidovém režimu, a tak i bez nutnosti vypsat výběrové řízení. Okolnosti nákupu však budí podezření, zda nevyhrál předem určený zájemce za zbytečně vysokou cenu.
V době covidové krize se počítá každé volné lůžko. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady si vloni v říjnu spočítali, že jim sto lůžek schází, a tak se je rozhodli nakoupit. Rychle, bez výběrového řízení, jen s oslovením potenciálních dodavatelů.
Nouzový stav díky výjimce ze zákona o zadávání veřejných zakázek umožňuje nemocnicím nakupovat nutné zdravotnické vybavení bez výběrových řízení. Už vloni v září ředitelé nemocnic volali po vyhlášení nouzového stavu právě kvůli možnosti pořizování zdravotnických pomůcek mimo režim zákona o veřejných zakázkách.
Nákupy jsou díky tomu rychlejší a méně administrativně náročné. Znamená to ale zároveň i to, že veřejné peníze jsou v době covidu pod menší kontrolou.
„Nezbytnou podmínkou pro uplatnění daných výjimek pochopitelně je, že jsou používány výlučně na skutečně urgentní nákupy související se zvládáním aktuálního ohrožení. Jejich použití na jakékoli jiné nákupy je z povahy věci vyloučeno,“ upozornil už na jaře Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Objevují se však i případy, které vyvolávají pochybnosti, zda stejně kvalitní, ne-li lepší vybavení nebylo možné zakoupit stejně rychle, ve stejném množství i kvalitě, ale znatelně levněji. Příkladem je právě nákup stovky polohovacích postelí ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zakázka uvedená v Registru smluv upoutala pozornost redakce tím, že měla neveřejnou, začerněnou cenu.
Žádnou poptávku jsme nedostali
Nemocnice podle svého vyjádření pro HlídacíPes.org oslovila dne 17. října 2020 s poptávkou na dodávku polohovacích lůžek tři společnosti: Linet, Medsol a S&T Plus s.r.o. Už zde začínají první podivné okolnosti nákupu. Zástupce společnosti S&T totiž na dotaz HlídacíPes.org popřel, že by jejich společnost byla jakkoli oslovena.
„Vznesl jsem dotaz na kolegy, kteří řeší zmíněnou Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, zda mají v emailu poptávku na 100 ks polohovacích nemocničních lůžek pro toto zařízení a osobně jsem se právě podíval do našeho systému nabídek. Kolegové nic v emailu neobjevili a já rovněž nevidím v systému žádnou nabídku na tuto poptávku vyhotovenou naší společností,“ reagoval za S&T Plus jednatel společnosti Ludvík Tót.
Na doplňující dotaz k tomuto rozporu ve svém vyjádření nemocnice již nijak nereagovala.
Společnost Linet sice potvrdila, že byla nemocnicí oslovena, nikoli však v uvedené datum 17. října, ale až o tři dny později, tedy 20. října. „Linet byl poptán 20. října a nabídku jsme vzhledem k situaci odesílali hned následující den 21. října,” říká Michal Uryč, tiskový mluvčí Linetu. Data jsou důležitá, protože právě 21. října už nemocnice podepsala závaznou objednávku s firmou Medsol.
Ani na tento rozpor v datech oslovení, nabídky a objednávky nemocnice nereagovala. Do třetice vzbuzuje podezření i cena.
Z otevřených zdrojů, Registru smluv, lze snadno zjistit, že vybrána byla nabídka společnosti Medsol s.r.o. (firma mimochodem figuruje na seznamu sponzorů hnutí ANO, v roce 2016 poslala dar ve výši 50 tisíc korun). Ta v Česku zastupuje největšího světového výrobce nemocničních lůžek, americkou firmu Stryker.
Objednávka na „100 kusů elektricky polohovatelných nemocničních lůžek Stryker SV2 vč. dopravného, instalace, uvedení do provozu, zaškolení, ostatních poplatků a DPH“ je z 21. října 2020 a cena je začerněná.
To samo o sobě může vést k neplatnosti smlouvy. Ovšem – kouzlem nechtěného se na jiné stránce objevil zrcadlový otisk způsobený pravděpodobně otočením začerněné stránky.
Ten ukazuje sumu 8 510 000 Kč. Na přímý dotaz mluvčí nemocnice Tereza Romanová tuto vysoutěženou sumu potvrdila.
Následovala objednávka 86 kusů lůžkových monitorů – ani zde není cena zveřejněna. I další objednávka pro Medsol byla „v režimu Covid – 19“ a navázaná na objednávku postelí: telemetrický systém Spacelabs. Opět bez uvedené ceny.
„Začernění ceny bylo dle mého názoru provedeno v rozporu se zákonem a smluvní strany se vystavují riziku, že je smlouva absolutně neplatná. Důvody pro začernění ceny z důvodu obchodního tajemství jsou v zákoně o registru smluv jasně popsány a z mého pohledu nejsou zákonné důvody pro začernění naplněny,“ říká expert na veřejné zakázky, předseda protikorupčního hnutí Oživení Marek Zelenka.
Stejně rychle, levněji
„Text příloh k objednávce není strojově čitelný, ze zákona přitom být musí. Smlouva nemá uvedenu cenu. Utajení hodnoty smlouvy je možné pouze v odůvodněných případech. Smlouva i proto podléhá možné sankci neplatnosti,“ shrnuje nedostatky smluv i server HlídačStátu, který pracuje s daty z oficiálního Registru smluv.
Zákon povoluje opravit metadata smlouvy nejpozději do tří měsíců od uzavření smlouvy, aniž by došlo k zneplatnění smlouvy. To prý má také nemocnice v plánu. Nezveřejnění ceny vysvětluje tím, že „v okamžiku uveřejnění objednávky nebyl ujednán celý obsah závazku mezi smluvními stranami“.
„Veškeré povinně uveřejňované údaje budou ze strany FNKV publikovány spolu s uveřejněním kompletního znění kupní smlouvy obsahující veškerá ujednání smluvních stran ohledně předmětu závazku v souladu se zákonem o registru smluv,“ říká mluvčí Tereza Romanová.
Linet nabídl nemocnici „lůžka Eleganza 2 včetně antidekubitních matrací a příslušenství za cca 6,3 mil. Kč”, větší část skladem, zbytek do dvou týdnů, jak požadovala poptávka. Alternativně Linet nabídl jiná lůžka „k dodání ihned – typ Eleganza 1 včetně antidekubitních matrací a příslušenství za cca 4,1 mil. Kč”.
Vybraná však byla nabídka lůžek od dodavatelské firmy Medsol za 8,51 mil. Kč. V čem byla tato nabídka výhodnější?
„Hodnoceny byly nabídky transparentně podle dvou kritérií tj. 50% nabídková cena a 50% termín dodání. Cílem bylo získat lůžka pro péči o pacienty s onemocněním COVID-19 v co nejlepším poměru cena a termín dodání. Nabídka společnosti Medsol s.r.o. byla na základě uvedených hodnotících kritérií nejvýhodnější,“ říká za Fakultní nemocnici Královské Vinohrady mluvčí Tereza Romanová.
To však při znalosti okolností konkurenční nabídky budí pochybnosti. „Proč využili nabídku zrovna od Medsolu a ne od konkurence, se nedá z dokumentů vyčíst. Obecně lze říct, že zadavatel i při použití výjimky musí postupovat v souladu s péčí řádného hospodáře. Proto pokud byly nabídky opravdu zaměnitelné (tj. například se nelišily v dodací lhůtě, technických specifikacích, které zadavatel vyžadoval, servis apod.), tak je velmi podezřelé, proč zadavatel zvolil dražší nabídku,“ říká předseda hnutí Oživení Marek Zelenka.
„Umím si představit, že by si nemocnice tento nákup obhájila v porovnání s konkurenční nabídkou například tím, že její ostatní přístroje, místnosti, personál jsou adaptované na technické řešení od vybraného dodavatele. Problém je, že to opět není přezkoumatelné,“ upozorňuje Zelenka.
Pochybnosti vzbuzuje i fakt, že objednávku na postele ředitel nemocnice Petr Arenberger podepsal hned ve stejný den, kdy přišla nabídla Medsolu (jak dokazuje příloha v Registru smluv) i konkurenčního Linetu: tedy 21.10. 2020.
S péčí řádného hospodáře
Podle Linetu, který je pravidelným dodavatelem prakticky všech tuzemských nemocnic, není běžné, že je objednávka podepsána ještě v den, kdy je podána cenová nabídka. „Takový postup rozhodně běžný není. Logicky nějaký čas zabere hodnocení nabídek, případná další komunikace a tak dále. V určité mimořádné situaci ale zrychlení obvyklého nákupního procesu asi zcela vyloučit nelze,” říká za Linet mluvčí Michal Uryč.
„Ať již zadavatel zvolí jakýkoliv postup, podstatné je, aby kromě formálních požadavků dle zákona o zadávání veřejných zakázek pamatoval na základní pravidlo péče řádného hospodáře. Doporučujeme evidovat si důvody nezbytnosti zakázek, odůvodnění jejich hospodárnosti z pohledu ceny, rozsahu a podmínek, ale i důvody pro určení konkrétního dodavatele,“ popsaly nákupy v době nouzového stavu na webu Právní prostor právničky Havel&Partners Romana Derková a Adéla Havlová.
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je přesvědčena, že nepochybila, i když nakoupila srovnatelné vybavení za cenu nejméně o 20 % vyšší, než jak zněla konkurenční nabídka. „S ohledem na epidemiologickou situaci, stav na trhu a s tím související akutní potřebu nakoupit předmětné zdravotnické prostředky v co možná nejkratším termínu FNKV po zvážení upřednostnila nejschůdnější zákonný postup při zadávání veřejné zakázky,“ říká Tereza Romanová.
„Vzhledem k tomu, že jde o výjimku ze zákona, je nutné ji vykládat velmi restriktivně, tj. předpokládám, že tento nákup ve výši přes osm milionů korun, který by za normálních okolností spadal do zákonných limitů pro zakázky na dodávky, byl enormě nutný a musel se provést bez prodlení. Jako jediné vysvětlení mě tedy napadá, že nemocnice již neměla žádná lůžka nazbyt a potřebovala za 14 dní 100 nových lůžek pro urgentní případy,“ říká expert na veřejné zakázky, předseda protikorupčního hnutí Oživení Marek Zelenka.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Maruška, čestná a spravedlivá? Nesloužila právu, ale mocným
Babišovi „spolužáci“ jako klíč k Agrofertu. Švýcarská škola jejich jména nevydá
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Tím se dostáváme k tomu, že zákony by měly platit stejně pro všechny. A jestli jsou v případě nouzového stavu zostřeny tresty, tak ne jen pro pár chudáků co ukradnou v sámošce housku. Ale rovněž pro lidé pracujících ve veřejných institucích a spravujících veřejný majetek. (včetně tedy managementu veřejných nemocnic).
Ale jestli ne, tak i to je jen další padající kamínek v mozaice rozpadu tohoto státu…
Netřeba dočíst článek ani do konce, stačí logická úvaha a je člověku hned jasné, že jde o cinknutou zakázku, kde dodavatel byl nutně předem znám, či spíše určen. Nemocnice samozřejmě nepotřebovala „za 14 dní 100 nových lůžek pro urgentní případy,“ to je nesmysl, zvláště, když vedení nemocnice jistě ví, že covid-19 trvá při běžném průběhu asi 10 – 14 dní po prvních příznacích, jak vím od našeho syna a dalších příbuzných, kteří covid-19 prodělali. Navíc, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady není jedinou nemocnici v Praze, kde by bylo možné těžší pacienty s covidem-19 hospitalizovat.