Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Explosia a.s., zdroj

Státní výrobce výbušnin Explosia týden po havárii. Báňský úřad vyšetřuje, firma šetří slovy

To, že jsou tři zaměstnanci pardubické Explosie, kteří byli 21. srpna zraněni při výbuchu při výrobě bezdýmého prachu „na tom již lépe, což nás velmi těší“, je asi ta nejkonkrétnější odpověď, jíž se státní podnik vrací k tomu, co se před více než týdnem stalo

„Jsou rádi, že to nikoho nezabilo,“ komentuje výbuch při výrobě střelného prachu jeden ze zaměstnanců Explosie, který si s ohledem na možný postih nepřeje být jmenován.

„Když se válec střelného prachu lisuje, stane se, že zahoří, ale až ve chvíli, když je to skoro dolisované. Říká se tomu provozní zahoření a za chvíli se jede dál, nepovažuje se to za mimořádnou událost,“ dodává s tím, že tentokrát však zahoření přišlo ve chvíli, kdy se začínalo lisovat. „Lis byl plný a zahoření přešlo v detonaci,“ vysvětluje.

Výbuch zranil tři zaměstnance a rozbil okna ve výrobní místnosti B 12; ale například vedle stojící laboratoř zůstala nedotčena.

Lis nelisuje, ale výroba běží

Na otázku, zda jsou s odstupem času k dispozici nějaké přesnější či doplňující informace, co se 21. srpna při lisování střelného prachu stalo, mluvčí Martin Vencl odpověděl stručně: „Ano, jsou“. Na doplňující dotaz (implicitně obsažený již v původní otázce) reagoval s tím, že se nehodlá vyjadřovat, dokud probíhá vyšetřování.

Jisté je, že dva lehce zranění zaměstnanci jsou v domácím ošetřování, třetí muž je ale stále v nemocnici a ve stavu, který zatím podle Státní báňské správy nepřipouští jeho výpověď o tom, co se stalo.

„Vyšetření nemůžeme dokončit bez toho, aniž bychom provedli výpověď svědků. Čekáme, až bude v domácím ošetřování. Pak budeme skládat mozaiku příčin, proč došlo k té mimořádné události,“ říká mluvčí báňské správy Bohuslav Machek s tím, že „moudřejší budeme za měsíc, dva“.

Škodu sama Explosia hned 21. srpna pro ČTK odhadla na 15 milionů korun. Vedle zranění osob je hlavní problém v poničeném novém lisu na střelný prach. Ten je nyní je mimo provoz, potvrdil na dotaz HlídacíPes.org báňský úřad.

Výpadek výroby zmiňuje i expert na výbušniny, který s ohledem na pravidelnou spolupráci s Explosií nechtěl být citován. Jeho identitu i odbornost HlídacíPes.org zná: „Je to nepříjemná událost, protože na trojsložkové prachy má nyní Explosia odbyt a toto zařízení jim teď bude chybět. Lis je poničený. Odhaduje se to na výpadek výroby tak na dva měsíce,“ říká.

Explosia však trvá na tom, že výrobu střelného prachu havárie nijak nezasáhla. „Výroba není a nebude omezena ani zastavena. Chtělo by to oslovovat lepší odborníky,“ reagoval mluvčí Explosie Vencl.

Šance pro konkurenci?

Výrobě bezdýmého prachu se jinak v Explosii v posledních letech poměrně daří. Když se kupříkladu v roce 2015 po letech hospodaření ve ztrátě dostal státní podnik do zisku (42 milionů před zdaněním), významný podíl na tom měl právě nárůst výroby a odbytu bezdýmého střelného prachu.

Na otázku, zda lze vyčíslit to , jak se v poslední době Explosii výrobně a prodejně daří právě v této produkci, mluvčí firmy ve vlastnictví státu nabídl tuto odpověď: „Ano, lze.“

Vyšší poptávce a navýšení výroby v roce 2015 pomohla i havárie u konkurenta – belgické společnosti PB Clermont. Ta je už ale opět v provozu a situace by se tak mohla opakovat v opačném gardu. To ale Explosia odmítá: „Nemá to vůbec žádnou spojitost,“ konstatuje mluvčí Vencl.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. krahula napsal:

    Výroba střelivin a výbušnin je vysoce riziková. Podobným případům se nevyhneme ani v budoucnu.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko