ČEZ, obce ani Českou televizi NKÚ kontrolovat nebude. Senátoři se chystají posílení jeho pravomocí odmítnout

Napsal/a Robert Břešťan 24. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Nejvyšší kontrolní úřad pravděpodobně nebude moct kontrolovat hospodaření státních podniků, zdravotních pojišťoven České televize, rozhlasu ani obcí a jimi zřízené firmy a příspěvkové organizace.

I když novela zákona o NKÚ i nezbytná novela ústavy prošla bez potíží Poslaneckou sněmovnou, v Senátu podle všeho při čtvrtečním (26.5. 2016) hlasování narazí; a protože je ve hře i změna ústavy, poslanci nemohou senátory přehlasovat.

O rozhodnutí změnu nepodpořit svědčí i hlasování v senátních výborech z minulého týdne. A připouštějí to i sami senátoři.

Změna odložená na neurčito

„Uvidíme, jak to dopadne, je to tak půl na půl. Ale otevřeně říkám, že získat tři pětiny pro změnu ústavy bude problém,“ říká senátor ČSSD a starosta Bohumína Petr Vícha. I on bude pravděpodobně mezi těmi, kdo budou hlasovat proti.

Starostové a zastupitelé obcí, měst i krajů představují v Senátu významnou sílu. Z 81 senátorů a senátorek jich má některou z obecních či krajských funkcí rovných čtyřicet.

„Počítáme s tím, že hlasování bude volné,“ odpovídá Vícha na dotaz, zda k přijetí zákona senátory své strany přesvědčoval premiér Bohuslav Sobotka.

I díky hlasům sociálnědemokratických a dalších koaličních senátorů se dlouho chystané i vládou prosazované rozšíření pravomocí NKÚ s nejvyšší pravděpodobností odloží na neurčito.

Prakticky jistý neúspěch novely očekává senátor Libor Michálek (zvolený za koalici Pirátů, Strany zelených a KDU-ČSL). Ten chce alespoň při čtvrtečním hlasování navrhnout usnesení, které by umožnilo změnu schválit a zároveň vládu vyzvalo k tomu, aby námitky senátorů vyřešila.

„Umožňuje to změnu chválit, ale zároveň se od ní distancovat a žádat nápravu. Když se změna nepodaří schválit teď, v tomto volebním období se to už nestihne,“ je přesvědčenLibor Michálek.

Vadí příliš mnoho kontrol

Senátorům napříč politickými stranami se nelíbí především to, že NKÚ by byla další z řady institucí, které mohou kontrolovat obce i hospodaření jimi zřizovaných firem, kupříkladu Dopravních podniků.

„Jednu věc vám kontrolují třeba tři různé kontroly a každá ještě s jiným názorem. Vláda se zavázala, že s tím bude něco dělat, ale stále se nic nestalo. Zákon o NKÚ je připraven dva roky, za tu dobu, mohli změnu předložit společně,“ říká senátor ČSSD a starosta Bohumína Petr Vícha.

Poukazuje na programové prohlášení vlády, které v souvislosti s posílením pravomocí NKÚ (v bodě 9.7, pozn, red.) slibuje právě odstranění duplicit v kontrolách.

Na vládní slib se odkazuje i usnesení dvou senátních výborů z minulého týdne. Ty sice doporučují schválit rozšíření pravomocí NKÚ, jenže „až současně s návrhem na odstranění duplicit kontrolních systémů“.

Zákon o finančním řízení a kontrole, které má právě kritizované překrývání se a opakování kontrol řešit, je sice nyní v mezivládním připomínkovém řízení, senátorům to ale nestačí.

Nabízí se tak i jiné důvody odporu proti rozšíření pravomocí NKÚ. „ Za odporem k novele může být i lobby státních podniků či firem zřízených městy,“ připouští senátor Michálek.

I ČEZ? Bez výjimky

Zatímco z povinného zveřejňování smluv dostaly výjimku státní firmy obchodované na burze (tedy konkrétně ČEZ), zákon o NKÚ s ničím takovým nepočítá.

Očekávání, že novela přes Senát podle všeho neprojde, převládá podle informací HlídacíPes.org i na Nejvyšším kontrolním úřadě. Prezident Kala se bude snažit v úterý 24. května ještě senátory přesvědčovat o smyslu a důležitosti změny.

„Veřejnost má právo vědět, jak se hospodaří s jejími penězi. Duplicitu kontrol, na kterou si senátoři a starostové tolik stěžují, zamítnutí tohoto zákona nevyřeší. Na to je třeba změnit jiný zákona a ten už je na cestě na vládu. Je to jako popravit nevinného za zločin, který je ve stejné době souzen u jiného soudu,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org prezident NKÚ Miloslav Kala

Připustil i možnost, že za zájmy starostů a obcí se může skrývat i lobbing dalších hráčů, jichž by se rozšíření pravomocí dotklo.

„Na jednáních se mluví pouze o starostech, ale z veřejných zdrojů přeci víme, s jakými problémy se potýkají firmy s majetkovým podílem státu nebo samospráv – od dopravních podniků, přes komunální služby, až po nemocnice či třeba ČEZ. Bylo by velmi zvláštní, kdyby svůj vliv neuplatňovaly. Pokud to tak je, pak se schovávají za starosty a nechávají je bojovat za sebe,“ říká Kala.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)